Fără puncte din Banat

vcmBanatul Caransebeș – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (22, 23, 21)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț s-au întors fără niciun punct din Caraș Severin, după ce a pierdut cu 0-3 confruntarea cu Banatul Caransebeș, din etapa a șaptea a diviziei A1.

În ciuda înfrângerii la zero, băieții lui Nicu Buruș nu au jucat rău pe terenul celor de la Caransebeș, dar au plătit încă o dată greșelilor de pe final de set și au înregistrat astfel cel de-al șaselea eșec stagional. Partida de sâmbătă a început în nota echilibrului și s-a mers cap la cap până spre final, când gazdele lui Pereu au fost mai inspirate și s-au impus la 22. Actul al doilea a avut același deznodământ, cu echilibru până spre final, unde tot gazdele au fost mai eficiente și s-au impus la limită cu 25-23, așa cum s-a întâmplat și în setul 3, adjudecat de Banatul cu 25-21. S-a terminat 3-0 pentru formația gazdă, care după acest succes a rămas pe locul 7 în clasament, cu 9 puncte, în timp ce Volei Club este în continuare lanterna roșie cu doar 2 puncte.

Trupa pietreană trece în continuare printr-o perioadă foarte grea, se pare că victoria din runda trecută nu i-a ajutat foarte mult pentru jucătorii, iar schimbările făcute în sextetul de bază de antrenorul Nicu Buruș nu prea dau rezultate.

Pentru Volei Club urmează în continuare un program infernal, în condițiile în care vor disputa următoarea partidă tot în deplasare, pe terenul campioanei, SCM Craiova. După partidele din etapa a șaptea, Tricolorul Ploiești a revenit pe primul loc în clasament, după victoria de pe teren propriu, 3-1 cu SCM Craiova.

Rezultate, etapa VII

Banatul Caransebeș – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (22, 23, 21)

Tricolorul Ploiești – Municipal Craiova 3-1 (-19, 23, 20, 23)

Unirea Dej – Municipal Zalău 2-3 (22, -17, -16, 21, -8)

Universitatea Cluj – Știința Baia Mare 2-3 (19, -21, 25, -19, -11)

CSM București – Știința Bacău 3-1 (-22, 20, 21, 15)

Arcada Galați – Steaua București 3-1 (23, -23, 31, 23)

Unic, aproape de surpriză la Bacău

Știința Bacău – Unic Piatra Neamț 3-1 (13, 16, -19, 20)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au fost aproape să obțină un rezultat mare în runda a șaptea, dar au cedat în cele din urmă cu 1-3, partida din deplasare cu Știința Bacău. Plecate cu mare încredere în orașul lui Bacovia, elevele lui Rareș Gavril și Mihaela Voivod s-au acomodat mai greu cu sala, iar în primele două seturi nu prea au contat și le-au cedat destul de clar la 13, respectiv la 16. Gazdele au crezut că va fi o simplă formalitate să câștige și actul 3, însă pietrenecele au evoluat din ce în ce mai bine, le-au surprins pe băcăuance și, după o evoluție foarte bună, au luat setul cu 25-19. Mai mult, Pintea și compania au început bine și actul 4, au condus cu 11-9, însă gazdele au luat 7 puncte la rând. VC Unic s-a mai apropiat o dată periculos, la 16-17, însă elevele lui Florin Grapă au gestionat bine finalul de set, s-au desprins la 22-18, pentru a se impune în cele din urmă cu 25-20. S-a terminat 3-1 pentru Știința, însă jocul Unicului este unul dătător de speranțe înaintea importantei confruntări din etapa a opta, de pe teren propriu cu Medicina Târgu Mureș.

La Bacău, formația pietreană a reușit 3 puncte din serviciu, 39 de atacuri și 5 blocaje, a comis 27 de erori provocate de adversar și a avut 9 servicii greșite, cea mai eficientă jucătoare fiind Ana Hambele, care a totalizat 17 puncte. Tehnicienii pietreni au început partida de sâmbătă cu Pintea, Buz, Hambele, Zaharia, Bobi, Dancu și Ciucu – libero, iar pe parcurs a mai intrat ridicătoarea Andreica. Pentru formația pietreană urmează partidele din faza a doua a Cupei României cu deținătoarea titlului, CSU Târgoviște. Cele două cluburi au convenit ca ambele dueluri să aibă loc la Târgoviște în zilele de marți și miercuri.

SCM Pitești – CSM Lugoj 3-0 (19, 21, 21)

SCM Craiova – Dinamo București 0-3 (-22, -20, -12)

CSU Galați – CSM Târgoviște 0-3 (-10, -16, -12)

Penicilina Iași – Alba Blaj 0-3 (-13, -14, -16)

Medicina Târgu Mureș – CSM București 0-3 (-20, -12, -15)

Victorie pe final pentru CSM Roman

Olimpic Cetate Râșnov – CSM Roman 1-2 (1-0)

Fotbaliștii de la CSM Roman au reputat cea de-a cincea victorie stagională, după 2-1, sâmbătă în deplasare cu Olimpic Cetate Râșnov, în etapa a 12-a a seriei întâi din liga a treia. Victoria de la Râșnov este una meritată și importantă pentru elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu, obținută pe terenul unei echipe destul de incomode în partidele de pe teren propriu. Romașcanii au avut destul de mult de muncit și au suferit pentru cele 3 puncte, după ce gazdele au început partida de la 1-0, după golul lui Mariean, din minutul 4. A urmat o perioadă destul de echilibrată, însă ambele formații s-au anihilat până în minutul 50. Atunci, Dutciuc a reușit să egaleze pentru gruparea de la malul Moldovei, care în ultimul minut de joc a dat lovitura prin căpitanul Mădălin Popa și astfel a plecat cu toate cele 3 puncte din Ardeal. După succesul de Râșnov, fotbaliștii romașcani au ajuns la 16 puncte, au urcat pe locul 7 în ierarhia seriei întâi și au o linie de clasament perfect egală, cu 5 victorii, un rezultat de egalitate și 5 eșecuri. Runda viitoare, Țapu și compania vor evolua în fața propriilor fani cu Sportul Chișani sâmbătă, 19 noiembrie.

Rezultate, etapa XII, seria I

Olimpic Cetate Râșnov – CSM Roman 1-2 (0-1)

Sporting Liești – SC Bacău 3-1 (0-1)

AFK Miercurea Ciuc – Olimpia Râmnicu Sărat 3-1 (1-1)

Metalosport Galați – Știința Miroslava 3-4 (3-1)

Sportul Chișcani – Atletico Vaslui 0-3 (0-1)

Avântul Valea Mărului – CSM Pașcani 2-1 (1-1)

AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Hărman 2-2 (2-0)

Sărbătoarea rugby-ului nemțean

Orașul Târgu Neamț a fost sâmbătă capitala rugby-ului juvenil, după ce, pe stadionul Cetatea, a avut loc sărbătorirea celor 25 de ani de când se face rugby în județul Neamț. Cu această ocazie s-au disputat și mai multe meciuri de rugby în 7, unde au participat 5 formații feminine, sub 14 ani, care evoluează și în campionatul Moldova Nord. Gazda acestui eveniment, „Trofeul Venus 25, 1991-2016“, a fost echipa RC Venus Rifil Piatra Neamț, pregătită de profesorul Eusebiu Popa, cel de care se leagă tot ceea ce înseamnă rugby în județul Neamț. La eveniment au fost prezente și autorități locale și județene, prieteni apropiați ai clubului Venus Rifil, colaboratori, oficiali din partea FR de Rugby, dar și simpli spectatori. S-a jucat fiecare cu fiecare, au fost meciuri interesante și atractive, ambiția a fost mare din partea tuturor sportivilor, toată lumea a câștigat, iar la final au fost premiate toate echipele și toate sportivele, s-au acordat diplome de recunoștință unor persoane care de-a lungul anilor au sprijinit rugby-ul în județ, cupe și medalii. Distincții din partea FRR a primit și profesorul Eusebiu Popa, iar surpriza de la final a fost un tort uriaș pe care era scris Venus, RC Venus Piatra Neamț și La Mulți Ani Venus! 25 ani

Fotbal

Calificare fără emoții

Viitorul Podoleni – CSM Ceahlăul 0-12 (0-7)

CSM Ceahlăul Piatra Neamț s-a calificat fără emoții în faza a doua a Cupei României, după ce s-a impus cu 12-0 în confruntarea din deplasare cu colega de eșalon, Viitorul Podoleni. La pauză a fost 7-0 pentru pietreni, care au înregistrat al doilea rezultat mare în fața celor de la Podoleni, după ce în campionat a fost 13-0. Mai multe amănunte de la acest meci, dar și celelalte rezultate din prima fază a Cupei României, veți afla în ediția de mâine a ziarului nostru.