Experienţă utilă în Cupa României

Victoria Horia – CSM Paşcani 3 – 5 (1 – 3)

Victoria Horia a fost eliminată încă din primul tur al Cupei României, ediţia 2015 – 2016, după ce a pierdut cu 3 – 5 partida de miercuri, de pe teren propriu, cu CSM 00Paşcani, formaţie care activează în eşalonul 3 fotbalistic. Gruparea din Horia a acces în această fază a competiţiei, după ce a cucerit în premieră cupa la judeţ, şi astfel a întâlnit un adversar dintr-un eşalon superior. Confruntarea de pe stadionul comunal din Horia a fost una spectaculoasă şi cu multe ocazii la cele două porţi şi a început perfect pentru elevii lui Constantin Leonte, care au deschis scorul în urma unei acţiuni colective prin Dumitraş. Experienţa şi-a spus însă cuvântul, iar oaspeţii au trecut în avantaj până la pauză, când au marcat de 3 ori. CSM Paşcani s-a desprins la 4 – 1 în partea a doua, Andrei a redus din handicap, ulterior s-a făcut 2 – 5, iar ultimul gol al întâlnirii i-a aparţinut lui Morţun. S-a terminat 5 – 3 pentru echipa de ligă a treia, care astfel a acces în etapa a doua a Cupei României, etapă care se va desfăşura în ziua de miercuri, 29 iulie, de la ora 17.30. În etapa a doua va participa şi Ceahlăul II Piatra Neamţ, grupare care a stat miercuri deoarece adversarul, SC II Bacău, nu s-a înscris în competiţie. Pentru jucătorii de la Horia, partida de miercuri cu CSM Paşcani, a reprezentat prima experienţă în Cupa României, la acest nivel, iar în multe dintre momentele jocului, elevii lui Constantin Leonte au evoluat de la egal la egal cu adversarul. „A fost un meci foarte frumos, am avut şansa noastră pe care ne-am jucat-o până la capăt. Pe de o parte, rezultatul este unul normal, în condiţiile în care noi ne-am adunat în ziua meciului, după o lună de pauză de la ultimul meci de campionat, în timp ce cei de la Paşcani au stat o săptămână în cantonament. Consider că ne-am ridicat la nivelul adversarului, cel puţin în repriza a doua când am făcut un joc destul de curajos, dar până la urmă experienţa şi valoarea şi-a spus cuvântul”, spus la final antrenorul de la Horia. În confruntarea de miercuri, Victoria a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Stoica – Andrei, Morţun, Gârlă, Apostol, Dumitraş – C. Braiş, A. Braiş, Bălăjel, Cojocaru şi Găucan, iar după pauză au mai intrat Nemţanu, Căutişanu, Stângaciu şi Moşneagu. Nu a putut evolua la acest joc, din motive personale, fundaşul Angelo Alistar. Pentru jucătorii de la Horia urmează alte 3 săptămâni de pauză, după care, pe data de 9 august, vor disputa Supercupa pe judeţ, în compania campioanei Speranţa Răuceşti, formaţie care anul acesta a reuşit să promoveze în liga a treia.