Etapă fără surprize la județ

tineret candestiDuminică s-au disputat partidele rundei a noua în eșalonul 4 fotbalistic, etapă în care s-au consemnat 5 victorii ale gazdelor și 3 ale oaspeților. În această rundă s-au marcat 44 de goluri, iar primele 6 clasate au obținut victorii destul de lejere, atât pe teren propriu cât și în deplasare. Scorul etapei s-a înregistrat la Rediu, acolo unde Voința din localitate s-a impus cu 7-0 în fața juniorilor de la LPS Roman, în timp ce liderul, Speranța Răucești s-a impus fără prea mari emoții, 6-1 în deplasarea de la Tămășeni cu Unirea din localitate. Cel mai echilibrat meci a fost cel de la Vânători Neamț, acolo unde vicecampioana din sezonul trecut, Voința Ion Creangă, s-a impus la limită, scor 2-1, în fața gazdelor de la Zimbrul. Un alt joc destul de interesant s-a disputat duminică la Bicaz, acolo unde gazdele de la Cimentul au avut parte de un duel tare cu Tineretul Cândești, formația de pe locul 7. Gazdele lui Cristi Luca au deschis scorul încă din minutul 1, însă cei de la Cândești au egalat până la pauză prin Bobi Pântea. În partea a doua, Cimentul a apăsat pe accelerație și a marcat de două ori pentru 3-1, însă oaspeții lui Paul Culbece nu au cedat și au redus din handicap după reușita lui Alexandru Dumitrașcu. Finalul a fost unul destul de echilibrat și tensionat, însă câștig de cauză au avut în cele din urmă jucătorii echipei gazdă, care au închis tabela la 4-2 și și-au trecut astfel în cont cea de-a șaptea victorie stagională. De partea cealaltă, Tineretul a suferit cel de-al treilea eșec din acest sezon și cu 16 puncte se află pe locul 7 în clasament.

„Din păcate am avut meciul în picioare cum se spune, dar la final am pierdut cele 3 puncte. Jocul echipei noastre a fost unul destul de reușit, din păcate un jucător de la echipa gazdă a suferit o accidentare mai gravă în prima repriză și meciul a fost înrerupt mai multe minute. Am jucat pe un teren bun la Bicaz, însă vremea foarte urâtă de afară a influențat jocul celor două echipe. Noi suntem un lot tânăr la Cândești, avem un proiect frumos pentru viitor, iar obiectivul pentru acest sezon este calificarea la play off, și cred că e realizabil pentru că suntem în prima parte a clasamentului. Avem un lot de 22 de jucători, mulți dintre ei sunt localnici, dar avem și fotbaliști care vin de la Piatra Neamț. Sunt jucători tineri, de perspectivă, născuți 1988 și 1989, dar avem și jucători de 16, 17 ani. Atmosfera la meciurile de acasă este una foarte frumoasă, avem și câte 500 de spectatori, mulți dintre ei fiind copii pe care îi aducem de la școală. Sperăm să avem un sezon reușit, avem sprijin total din partea autorităților locale, Primărie și CL, și vrem să facem o surpriză plăcută“, a spus antrenorul de la Tineretul Cândești, Paul Culbece, care este totodată și profesor de sport și delegatul echipei.

În partida de la Bicaz, Tineretul a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Blaj, Lupu, Nuțu, R. Dumitrașcu, A. Dumitrașcu, Bulai, Antoce, Stârpu, Dumitru, Patrichiși Pântea. În runda a zecea, băieții lui Paul Culbece vor evolua pe teren propriu cu liderul, Speranța Răucești, duminică, de la ora 11.