Eşecuri pentru echipele pietrene

HCF-Piatra-Neamt
Cele două reprezentante ale municpiului Piatra Neamţ, în diviziile A, feminină, respectiv masculină, HCF şi LPS au pierdut meciurile din etapele 3 şi 5 ale campionatului naţional. Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au cedat cu 20-34, partida din deplasare cu Unirea Slobozia, liderul seriei A, formaţie care a câştigat toate partidele de până acum şi care se anunţă o candidată serioasă la promovarea în liga naţională. Trupa lui Dan Valentin a avut o partidă dificilă la Slobozia, iar în prima repriză a marcat doar 5 goluri. HCF ajunge la cea de-a doua înfrângere consecutivă în campionat şi după 3 runde ocupă poziţia a noua în clasament, cu 3 puncte, având 64 de goluri marcate şi 76 primite. În runda a patra, handbalistele pietrene evoluează la sala Polivalentă cu Danubius Galaţi.
Eşec şi pentru băieţii de la LPS Piatra Neamţ, al cincilea din tot atâtea jocuri din noua stagiune. Elevii lui Stelian Bursuc şi Răzvan Caba au cedat în etapa a cincea, cu 20 – 27, pe teren propriu, în faţa celor de la CSM Ploieşti. La pauză, oaspeţii au condus cu 14 – 9. Trupa pietreană a rămas fără victorie în acest sezon, este pe 12 în ierarhia seriei A, fără niciun punct, şi joacă etapa viitoare pe terenul vecinilor de la Ştiinţa 2 Bacău.