Eşec şi cu Dinamo

volei unic dinamo
Dinamo Bucureşti – Unic Piatra Neamţ 3 – 0 (19, 9, 19)
Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ nu s-au întors cu niciun punct din capitală, acolo unde au susţinut două meciuri în debutul actualei stagiuni. Dacă sâmbătă a cedat cu 0 – 3 în faţa celor de la CSM, duminică, trupa pietreană a pierdut cu acelaşi scor întâlnirea cu Dinamo, disputată în devans în runda a doua. Fetele lui Ionuţ Harbuz şi Mihaela Voivod au început bine partida cu mult mai puternicul adversar şi în primul set a mers de la egal la egal, până la 19. Gazdele s-au desprins de la acest scor şi au câştigat actul cu 25 – 19. Oaspetele nu au contat în setul 2, pierdut categoric la 9, pentru ca în ultimul act ă adune tot 19 puncte, dar victoria a aparţinut trupei pregătite de Marian Constantin, care s-a impus cu 3 – 0. Trupa din capitală a avut în liberoul american, Nicole Davis, cea mai bună jucătoare de pe teren. “Din păcate, în unele momente ale jocului nu am contat. Nu ştiu ce s-a întâmplat deoarece înainte de joc le-am zis fetelor că nu avem nimic de pierdut, să joace fără frică, dar se pare că au intrat într-o pasă proastă după meciul cu CSM şi nu ne-a ieşit mai nimic”, a spus la final antrenorul Ionuţ Harbuz. Cu Dinamo, trupa pietreană a evoluat cu următorul sextet: Ciocian, Chivorchian, Curcă, Iliescu, Hambele, Mastahac şi Albu – libero. Au mai intrat Aivănoaei şi Munteanu. În runda a treia, fetele de la Unic întâlnesc pe teren propriu pe Tomis Constanţa, grupare care a cedat în prima etapă, 0 – 3, în deplasare, cu Medicina Tg.Mureş.