Eşec previzibil

volei unicAlba Blaj – Unic Piatra Neamţ 3 – 0 (14, 10, 23)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ au pierdut, oarecum previzibil, cel de-al doilea meci din actuala stagiune a diviziei A1, după 0 – 3 în deplasare cu mult mai puternica Volei Alba Blaj. Formaţia gazdă, care o are în componenţă şi pe fosta pietreancă, Adina Stanciu, dar care nu a evoluat niciun minut în partida de sâmbătă, a controlat partida de la un capăt la altul şi s-a impus în primele două seturi destul de clar, la 14 şi la 10. Fetele de la Piatra Neamţ, care au făcut deplasarea spre Blaj chiar în ziua meciului, au evoluat mult mai bine în actul al treilea, cel mai echilibrat, dar în final au cedat la limită, scor 25 – 23 pentru formaţia sârbului, Branko Gajic, cel care s-a declarat mulţumit la final de rezultat. „S-a văzut diferenţa între cele două echipe. În setul al treilea a scăzut concentrarea, dar până la urmă este foarte bine că am reuşit să ne impunem. Sunt 3 puncte foarte importante, trebuie să respectăm fiecare echipă şi să continuăm pe acest drum”. Fără Marin şi Lăpuşneanu, cu probleme medicale, trupa lui Marian Constantin şi Mihaela Voivod nu a putut mai mult pe terenul uneia dintre echipele care se bat la titlu în actuala stagiune şi înregistrează astfel cel de-al doilea eşec din acest debut, după 1 – 3, miercuri, tot în deplasare, la Satu Mare. Voleibalistele pietrene vor susţine primul meci din campionat în faţa propriilor fani sâmbătă, 25 octombrie, cu CSM Târgovişte. Tot în etapa a doua feminină s-au consemnat rezultatele: CSM Târgovişte – CSM Satu Mare 3 – 1, Universitatea Cluj – CSM Lugoj 3 – 2, Municipal Craiova – Dinamo Bucureşti 0 – 3 şi Ştiinţa Bacău – Penicilina Iaşi 3 – 0. Partida dintre Medicina Tg. Mureş şi CSM Bucureşti se joacă miercuri, 22 octombrie.