Eşec pe terenul liderului

hcm roman la baia mare
HCM Baia Mare – HCM Roman 31 – 28 (17 – 12)
Handbalistele de la HCM Roman au pierdut la diferenţă de 3 goluri, scor 28 – 31, derby-ul etapei a 17-a a Ligii Naţionale, susţinut pe terenul liderului, HCM Baia Mare. Formaţia lui Florentin Pera a făcut un joc destul de bun la Baia Mare, dar a fost condusă în permanenţă, deşi a ţinut ritmul în primele 23 de minute. La pauză, gazdele au avut un avantaj de 5 goluri, în partea a doua Romanul s-a apropiat şi la două goluri, dar formaţia băimăreană, susţinută de aproximativ 2500 de spectatori, a gestionat bine finalul partidei şi s-a impus în final la o diferenţă de 3 goluri, scor 31 – 28. Pentru formaţia din Roman au marcat Druţu 7 goluri, Krumova 6, Genkova 4, Crap 3, Băbeanu şi Agrigoroaiei 2, Iuganu, Bokaric, Chitacu şi Pavăl câte un gol. De la gazde s-a remarcat Buceschi cu 7 goluri şi Marin cu 6 reuşite. După victoria de sâmbătă, HCM Baia Mare rămâne lider detaşat în Liga Naţională, cu 48 de puncte, în timp ce echipa romaşcană îşi menţine poziţia a treia, cu 31 de puncte. Miercuri, în runda a 18-a intermediară, HCM Roman evoluează pe teren propriu cu CSM Bucureşti. În celelalte meciuri ale rundei a 17-a s-au înregistrat rezultatele: CSM Bucureşti – Cetate Deva 25 – 23, CSM Ploieşti – HC Zalău 21 – 28, HCM Rm. Vâlcea – Corona Braşov 21 – 24, Neptun Constanţa – Municipal Craiova 24 – 24 şi Dunărea Brăila – Universitatea Cluj 26 – 25.
1. HCM Baia Mare 17 16 0 1 499-382 48p
2.Corona Braşov 17 14 1 2 492-416 43p
3. HCM Roman 17 10 1 6 400-384 31p
4. HC Brăila 17 9 2 6 392-371 29p
5. HC Zalău 17 9 1 7 392-380 28p
6. Universitatea Cluj 17 9 0 8 485-468 27p
7. CSM Bucureşti 17 8 1 8 445-438 25p
8. Cetate Deva 17 6 3 8 443-434 21p