Eșec la limită în Oltenia

hcm roman6HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman 24-23 (13-9)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut primul meci din 2016, după înfrângerea la limită, scor 23-24, din deplasare cu HCM Râmnicu Vâlcea, din etapa a 15-a a Ligii Naționale.

Din păcate, elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr nu au reușit să lege cea de-a șasea victorie consecutivă în campionat și au cedat pe terenul unei formații care a avut la dispoziție o săptămână să pregătească acest meci, în comparație cu oaspetele, care au acuzat o oarecare stare de oboseală. Asta s-a văzut în startul meciului, început modest de trupa romașcană, iar în minutul 7, elevele lui Constantin Ștefan conduceau deja cu 5-2. Avantajul luat de oltence în startul partidei a fost menținut până la pauză deoarece oaspetele au fost incapabile să revină pe tabelă, în condițiile în care jocul a suferit atât în atac cât și în apărare. A fost 8-5 în minutul 12, 10-8 în minutul 26, pentru ca la pauză, gruparea din Râmnicu Vâlcea să intre cu un avantaj de 4 goluri pe tabelă, scor 13-9.

Impulsionate și motivate la pauză de antrenori, handbalistele de la Roman au ieșit mult mai determinate de la vestiare, iar în minutul 46 au reușit să egaleze la 19, după o evoluție mult mai bună și mai eficientă în cele două compartimente. Din păcate, la 20-20, vizitatoarele au ratat o lovitură de la 7 metri, iar în ultimul minut, când gazdele conduceau cu 24-23, au greșit o minge în superioritate numerică. Fetele de la Râmnicu Vâlcea au ținut de minge în ultimele secunde și au reușit în final să obțină o victorie muncită și poate pe unele locuri meritate, în fața unui adversar care a avut de suferit în primul rând din punct de vedere fizic.

Cu o evoluție slabă în meciul de duminică cu Corona Brașov, muntenegreancaJasnaToskovic a fost de această dată cea mai bună jucătoare din tabăra romașcană, marcând de 13 ori în poarta vâlcenceler, însă golurile sale nu au fost suficente pentru ca HCM să plece cu un rezultat pozitiv din Oltenia.

Pentru vizitatoare au mai înscris Glibko 4 goluri, Chitacu 3, Stoleru 2 și Dincu un gol. De la gazde s-au remarcat Stoicănescuși Ani-Senocico, ambele cu câte 5 reușite.

La final, principalul romașcan era supărat pe rezultat și a acuzat și prestația brigăzii de arbitrii. „Cred că rezultatul este nedrept, având în vedere că am avut două goluri anulate pe greșeli ale noastre, o lovitură de la 7 metri ratată la 20-20, iar în ultima fază am avut superioritate numerică și am dat mingea afară, ceea ce ne-a privat de un rezultat de egalitate. Prima repriză a fost un pic mai grea pentru noi, am intrat mai greu în joc, dar apoi am revenit și cred că astăzi meritam cel puțin un rezultat de egalitate, chiar dacă Vâlcea este o echipă cu jucătoare cu experiență, care s-a întărit față de tur. Noi am plătit tribut, oarecum, și stării de oboseală, însă trebuie să depășim acest moment și să urmărim recuperarea jucătoarelor cât mai repede. Mă bucur că fetele s-au luptat, s-a jucat cu angajament, au sperat și nu au cedat până în ultima secundă. Păcat că nu am gestionat mai bine momentele importante. Mergem înainte și vom încerca tot ce ne stă în putință în jocul de duminică de la Brașov, pentru a obține un rezultat care să ne asigure calificarea“.

După eșecul de la Râmnicu Vâlcea, HCM Roman a rămas cu 26 de puncte și a coborât pe poziția a șasea în clasament. În etapa următoare, fetele de la Roman vor juca pe teren propriu cu Corona Brașov, adversara din Cupa EHF. Într-un alt meci din runda a 15-a disputat în devans, Corona Brașov și Universitatea Cluj au remizat, scor 31-31.