Egalată în ultima secundă

handbal fem CSM Ploiești – HCM Roman 31-31 (12-18)

Handbalistele de la HCM Roman au înregistrat cel de-al doilea rezultat de egalitate consecutiv în actuala stagiune, după ce au remizat, 31-31, în deplasare, cu CSM Ploiești, într-o partidă ce a contat pentru etapa a șasea a Ligii Naționale. Fetele lui Florentin Pera și Viorel Lazăr pot fi foarte supărate de acest rezultat, au fost ghinionistele acestei etape, după ce au condus cu 6 goluri la pauză, au controlat ostilitățile și în partea a doua și au fost egalate în ultima secundă a meciului.

HCM Roman a întâlnit la Ploiești o formație mult mai puternică decât în stagiunea trecută, care s-a întărit masiv în această vară cu jucătoare valoroase din țară și străinătate, inclusiv pe banca tehnică unde a fost adus un antrenor din Croația.

Partida a început destul de bine pentru gazde, care conduceau cu 4-2, în minutul 6, pentru ca în minutul 12 scorul să fie egal, 7-7. De aici a început recitalul fetelor de la Roman, care s-au apărat excelent și au marcat din toate pozițiile, desprinzându-se la 12-7 și, deși antrenorul gazdelor a cerut time out, tot oaspetele au fost mai eficiente, au condus cu 17-10, pentru ca la pauză să aibă un avantaj de 6 goluri, scor 18-12. Pauza se pare că a fost un aliat perfect pentru CSM Ploiești, iar în prima parte a reprizei a doua, gazdele au marcat de 6 ori, în timp ce HCM Roman a punctat o singură dată și s-a ajuns la 18-19, spre satisfacția celor 1000 de spectatori prezenți la sala Olimpia. Elevele lui Florentin Pera și-au revenit „din pumni“, nu au mai greșit în atac și în minutul 45 s-au distanțat din nou la 25-21. CSM, cu Tivadar și Dmitrovic în mare formă, au revenit la 24-25, pentru ca în minutul 58, Ana Maria Iuganu să înscrie din 7 metri, și să aducă echipei sale un avantaj de două goluri, 31-29, când mai erau două minute până la final. Gazdele au marcat pentru 30-31, Florentin Pera a cerut timp de odihnă când mai erau 30 de secunde și le-a cerut elevelor sale să țină de minge, însă acestea nu au atacat poarta și cei 2 arbitrii au fluierat joc pasiv cu 12 secunde înainte de ultimul fluier.

Antrenorul gazdelor, Neven Hrupec, a cerut și el timp de odihnă, a scos portarul pentru ca echipa sa să aibă superioritate în atac, iar Dmitrovic a fost faultată la 8 metri, când s-a auzit sirena de final. Totuși, gazdele au beneficiat de o ultimă lovitură de la 9 metri, iar aceiași Dmitrovic și-a asumat responsabilitatea de a executa lovitura. Golghetera gazdelor a găsit o breșă în zidul romașcan și a aruncat perfect la vinclul colțului lung, fără nicio șansă pentru portarul Tymoshenkova, egalând la 31.

Și așa s-a scris istoria unui meci destul de spectaculos, cu mult dramatism, o victorie pe care Romanul a scăpat-o printre degete, în timp ce pentru gazde a fost o oarecare răzbunare, după ce în sezonul trecut, HCM Roman s-a impus la Ploiești cu 23-22, atunci când Toskovic a marcat golul victoriei când mai erau două secunde. „A fost un rezultat nedrept după ostilitățile din teren. Am dominat clar și meritam să câștigăm jocul, dar am luat acel gol din lovitură liberă în ultima secundă. Au fost și greșeli ale noastre, poarta nu a fost la cel mai înalt nivel și trebuie să ne revenim din acest punct de vedere. Mă bucur că fetele au reușit să depășească momentul dificil din etapa trecută, demonstrând că acolo a fost doar o sincopă, că echipa are potențial și că, dacă este lăsată să joace, poate obține rezultate bune. Punctul obținut la Ploiești este prețios, prin prisma faptului că echipa lor a investit enorm în acest sezon și venea și după o victorie la 8 goluri pe terenul Coronei Brașov. Puțini se așteptau să facem un asemenea joc la Ploiești, din acest punct de vedere suntem mulțumiți, dar rămâne frustrarea că am fost egalați pe final“, a declarat antrenorul de la Roman, Florentin Pera.

Pentru echipa de la malul Moldovei au înscris Toskovic și Iuganu câte 8 goluri, Glibko 5, Ivan 4, Druțu și Stoleru câte 3 goluri, iar de la CSM Ploiești, Dmitrovic a marcat de 10 ori, iar Farcău a reușit 8 goluri. După egalul de la Ploiești, HCM Roman a ajuns la 8 puncte, este pe 8 în clasament, iar sâmbătă joacă pe teren propriu cu Unirea Slobozia.

Rezultate, etapa 6

CSM Ploiești – HCM Roman 31-31 (12-18)

CSM București – HCM Râmnicu Vâlcea 35-24 (21-11)

HCM Baia Mare – HC Zalău 36-26 (20-12)

Universitatea Cluj – SCM Craiova 28-38 (15-17)

Unirea Slobozia – Corona Brașov 24-33 (11-12)

Măgura Cisnădiei – Dunărea Brăila 26-31 (13-16)

Alba Sebeș – Rapid București 25-24 (9-14)

Buzăul mai tare ca Piatra

HCF Piatra Neamț – CS Buzău 26-30 (12-16)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț au pierdut cu 26-30 confruntarea de pe teren propriu cu CS Buzău, din etapa intermediară cu numărul 2 a diviziei A. Aflate la primul joc din actuala stagiune în fața propriilor suporteri, elevele antrenorului Dan Valentin nu au reușit să își mulțumească fanii la finalul disputei cu handbalistele de la Buzău, în fața cărora au cedat la o diferență de 4 goluri, după o partidă destul de echilibrată, însă în care vizitatoarele au fost ceva mai inspirate. Gazdele veneau după succesul cu Activ Plopeni și au făcut tot posibilul pentru a-și trece în cont a doua victorie, însă au dat peste una dintre echipele bune ale seriei întâi, pregătită de Romeo Ilie, care le-a pus multe probleme și în stagiunea trecută. CS Buzău a condus cu 16-12 la pauză și a știut foarte bine să gestioneze acest avantaj de 4 goluri în partea a doua, care s-a încheiat la egalitate, 14-14.

Mult schimbată și întinerită față de stagiunea trecută, HCF Piatra Neamț nu a reușit să facă față adversarului ceva mai valoros și a pierdut în final cu 26-30, eșec în urma căruia a rămas cu 3 puncte și care a coborât-o pe poziția a cincea în clasamentul seriei întâi. „Astăzi ne-a învins poarta adversă, pentru că Buzăul a adus-o pe Carmen Pelin, o jucătoare care a evoluat la Oltchim și CSM București, așadar cu mare experiență în Liga Națională. Adversarul nu a fost mult peste noi, însă portarul lor a făcut diferența. Eu sunt mulțumit de modul cum a arătat echipa, sunt multe fete tinere și mai avem de lucrat la omogenitate și relații, dar sunt optimist că echipa va arăta mult mai bine, iar în retur vom pune multe probleme adversarelor“, a spus la final antrenorul Dan Valentin.

Cea mai eficientă jucătoare din tabăra gazdelor a fost Simona Miron, care a marcat 7 goluri, Stan și Oancea au înscris câte 5 goluri, Rotaru 4, Roșca și Molnar 2, iar Marian 1 gol. Miercurea viitoare, în etapa a treia, fetele lui Dan Valentin vor evolua în deplasare cu Știința București. În celelalte jocuri s-au consemnat rezultatele: Șc. 181 București – Activ Plopeni 37-36, CSU Târgoviște – Știința București 16-36 și Universitatea Constanța – CSM II București 20-29. Danubius Galați a stat, iar jocul dintre Spartac București și Știința Bacău se dispută astăzi.