Egal pentru Costel Enache, la debutul pe banca naționalei under 18

fotbal jun19 Fostul antrenor de la Ceahlăul, Costel Enache, a debutat cu un rezultat de egalitate pe banca tehnică a naționalei de fotbal a României, sub 18 ani. Juniorii pregătiți de Costel Enache au remizat, 2-2, la Pitești, cu echipa similară a Suediei, într-o partidă amicală care s-a disputat marți pe stadionul Nicolae Dobrin, în fața a aproximativ 500 de spectatori. Nordicii au deschis scorul în minutul 13 prin Lidberg, însă tricolorii mici au egalat în minutul 26, după reușita lui Coman.

În partea a doua, elevii lui Costel Enache s-au desprins la 2-1, prin golul lui Ianis Hagi, cel care a șutat cu stângul din interiorul careului. Din păcate, la ultima fază a meciului, în minutul 90+4, România a fost egalată la 2, după reușita lui Stoianovic, și astfel, la debutul pe banca tehnică a naționalei sub 18 ani, adică jucători născuți în anul 1998, Costel Enache a înregistrat un rezultat de egalitate.

În primul său meci ca antrenor la națională, tehnicianul pietrean a folosit următoarea formulă de echipă: Suciu – Căpușă, Ghiță, Kilyen, Fridrich – Oaidă, Tănase – Mihalcea, Hagi, Casap – Coman, iar după pauză au mai intrat Ciubotariu, Negrea, Costache, Ciobanu, Kanaloș și Cârnat. România și Suedia se vor întâlni din nou în cel de-al doilea joc amical, programat astăzi, de la ora 15, tot pe stadionul Nicolae Dobrin.

Pentru naționala lui Costel Enache, cu un lot diferit, vor urma alte două jocuri de verificare, în deplasare, cu echipa similară a Moldovei, programate pe 15 și 17 octombrie.

Costel Enache a fost instalat în această vară pe banca tehnică a naționalei sub 18 ani a României, de către președintele FRF, Răzvan Burleanu, și se află la prima experiență la lotul național, după ce în carieră a mai pregătit pe Ceahlăul Piatra Neamț, Laminorul Roman, CSMS Iași și Dunărea Galați.

Primele înfrângeri pentru echipele pietrene

La finele săptămânii trecute s-au disputat meciurile rundei a șasea în campionatele de elită rezervate echipelor sub 19 ani, respectiv sub 17 ani, unde municipiul Piatra Neamț este reprezentat de două formații, FC Ceahlăul și ACS Ceahlăul 05. Din păcate, ambele formații au pierdut în această rundă, în fața echipelor similare ale clubului Farul Constanța și au suferit astfel primele eșecuri din noul sezon.

Farul Constanța – Ceahlăul Piatra Neamț 2-0 (1-0)

Fotbaliștii juniori de la Ceahlăul Piatra Neamț, angrenați în campionatul de elită sub 19 ani, au pierdut primul joc din această stagiune, după 0-2, în deplasare cu Farul Constanța. Din păcate, elevii lui Lidi Chertic au avut mare ghinion în prima repriză, când au ratat 4 sau 5 ocazii importante, însă au fost neinspirați în fața porții adverse. La singura lor ocazie, gazdele au marcat golul de 1-0, în minutul 40, și au intrat cu avantaj la vestiare. Efortul din prima repriză și golul primit pe final a cântărit enorm în tabăra pietreană, care în partea a doua nu a mai avut aceiași evoluție, iar în minutul 63 a primit și golul de 2-0, rezultat care s-a menținut până la final.

Înfrângerea de pe litoral este prima din noul sezon pentru trupa pietreană. „Au fost două reprize total diferite. În primele 45 de minute am jucat foarte bine, ne-am creat mai multe oportunități la poarta adversă, dar nu am reușit să marcăm. În partea a doua am căzut și fizic și psihic, iar adversarul ne-a taxat. Din păcate, am jucat pe un teren foarte prost, gazdele s-au adaptat mai bine la starea terenului, nu este o scuză, dar asta a fost realitatea. Ne pare rău că nu am putut continua pe același drum foarte bun din startul sezonului, dar mergem mai departe și sperăm să trecem peste acest eșec. Nu am întâlnit o echipă mai valoroasă ca noi și cred că puteam obține un rezultat mult mai bun la Constanța“, a declarat antrenorul Lidi Chertic.

În jocul cu Farul, oaspeții au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpeanu – Hebriștean, Olteanu, Mitrofan-cpt., Șoimaru – Barb, Vasile, Pintilie, Amariei – Lupei și Drăghiceanu, iar după pauză au mai intrat Cădere, Ștefăniță, Mateiciuc și Roșu.

FC Ceahlăul a rămas cu 12 puncte după eșecul de la Farul, iar la finele săptămânii, duminică, 11 octombrie, va evolua pe teren propriu, de la ora 12, cu CN Dinicu Golescu din Câmpulung Muscel. Pe data de 28 octombrie, juniorii pietreni vor disputa și restanța de pe teren propriu cu FC Viitorul, echipa Academiei Hagi.

Farul Constanța – ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamț 1-0 (0-0)

Prima înfrângere din campionat și pentru juniorii B de la ACS Ceahlăul 05, care evoluează în campionatul de elită sub 17 ani. Elevii pregătiți de Florin Axinia au pierdut la limită, scor 0-1, tot cu formația clubului Farul Constanța, după un joc modest al ambelor formații. Pietrenii au reușit o primă repriză mai bună pe litoral, încheiată la egalitate, însă au primit golul care până la urmă a făcut diferența, în minutul 60, la o nesincronizare în defensivă.

ACS Ceahlăul 05 a alergat după egalare până la final, pe care nu au mai obținut-o și a plecat cu mâna goală de pe litoral, spre nemulțumirea antrenorului Florin Axinia. „Am făcut cel mai slab joc al nostru de la începutul campionatului. În opinia mea am întâlnit o echipă slabă, însă noi am jucat și mai slab ca ei, iar în consecință nu puteam spera la mai mult. Sunt nemulțumit de prestația băieților, iar dacă jucau așa cum trebuie, cred că plecam neânvinși de la Constanța. Sper să ne revenim și să nu mai repetăm evoluția de duminică“.

În meciul cu Farul, Florin Axinia a folosit următorul 11-zece: Vulpoiu – Zaharia, Hociung, Palachie, Albu – Babi, Smău, Șoimaru, Vântu – Crețu și Todiresei, iar după pauză au mai intrat Ciobanu și Monac.

ACS Ceahlăul 05 a rămas cu 12 puncte în prima parte a clasamentului din seria întâi, iar ieri după amiază a jucat pe teren propriu restanța cu FC Viitorul. Duminică, 11 octombrie, juniorii B pietreni vor evolua tot în propriul fief cu Performer Constanța, în runda cu numărul 7.