Egal în al doilea amical

Ceahlăul Piatra Neamț – Petrotub Roman 1-1 (1-0)

Ceahlăul Piatra Neamț a încheiat la egalitate, scor 1-1, cel de-al doilea meci de verificare al iernii, susținut sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei de ligă a treia, Petrotub Roman. La fel cum ne-a obișnuit și în primul test, cel cu Aerostar Bacău, gazdele au început tare duelul cu romașcanii și au deschis scorul după numai 7 minute, prin atacantul Vasile Lupei, cel care a înscris plasat, după o acțiune plecată de pe partea stângă, de unde Pantano a centrat, iar Nedelcu a prelungit cu capul.

Oaspeții nu au rămas datori după golul primit, și au periclitat în mai multe situații poarta lui Barna, însă aceasta a rămas intactă.

Elevii lui Stefano Maccoppi se puteau desprinde la 2-0 în minutul 30, când Lupei a scăpat singur spre poarta adversă, însă centralul a oprit jocul pentru a acorda o lovitură liberă formației din Piatra Neamț. A fost 1-0 după primele 45 de minute, iar în partea a doua, ambii antrenorii au făcut schimbări în primul 11-zece.

Rezervele de la Petrotub au fost ceva mai inspirate în repriza a doua, care au reușit să egaleze în minutul 60 prin Alexandru, cel care a înscris cu capul din 8 metri, după centrarea din corner a lui Mădălin Popa. Pe final, ambele combatante și-au mai creat ocazii de gol, cele mai importante fiind ale oaspeților, însă tabela a rămas neschimbată și meciul s-a terminat nedecis, 1-1, un rezultat echitabil față de ceea ce s-a întâmplat. Amicalul de sâmbătă a fost util pentru ambele formații, în special pentru Ceahlăul, care a avut posibilitatea să-și măsoare forțele cu o echipă importantă din liga a treia, iar principalul Stefano Maccoppi a tras cele mai bune concluzii după acest duel.

La partida cu Petrotub a debutat și spaniolul David Cerra, cel care a jucat în defensiva Ceahlăului și care, per total, la primul meci, a avut o evoluție destul de reușită.

Tehnicienii pietreni au început amicalul de sâmbătă cu Barna – Cerra, Napoli, Ortega, Pantano – Călin, Baio, Margină, Pintilie – Nedelcu, Lupei, iar după pauză au mai intrat Celaru, Mitrofan, Olteanu, Hebriștean, Antim, Barb, Amariei, Drăghiceanu și Mateiciuc.

Următorul joc de verificare pentru echipa din Piatra Neamț va fi miercuri, 3 februarie, tot pe teren propriu, cu CSM Pașcani.

Mai vin jucători în probe

Stefano Maccoppi, principalul de la FC Ceahlăul, primește în continuare vești bune din partea conducerii, care va mai aduce jucători în probe la formația din Piatra Neamț. La amicalul cu Petrotub, în tribune s-a aflat și LadjiBaradji, un tânăr atacant francez de 21 de ani, care în carieră a mai evoluat la echipele a doua ale cluburilor Auxerre, Dijon și Le Havre. Zilele acestea sunt așteptați să sosească tot în probe Jean Paul Lezi, un mijlocaș ofensiv de 31 de ani, din Congo, și SeydouBamba, un tânăr atacant de 22 de ani, născut în Coasta de Fildeș, care s-a format la echipa under 19 a clubului Fiorentina. Toți cei 3 jucători vor fi testați de antrenorii pietreni în cea de-a doua săptămână de cantonament centralizat, iar în perioada imediat următoare se va lua o decizie în privința lor. În altă ordine de idei, FC Ceahlăul va renunța la serviciile fundașului AlessandroMasella, care nu mai intră în planurile antrenorului Stefano Maccoppi.