Egal cu vicecampioana

hcm romanHCM Roman – Corona Braşov 22 – 22 (13 – 12)

Handbalistele de la HCM Roman au încheiat la egalitate, scor 22 – 22, partida susţinută luni seară pe teren propriu cu vcecampioana României, Corona Braşov. Egalul cu formaţia ardeleană este al doilea din actuala stagiune pentru trupa lui Florentin Pera, după 29 – 29 în runda de debut cu Universitata Cluj. Handbalistele de la Roman au reuşit un joc destul de bun în faţa puternicei echipe de la poalele Tâmpei şi a avut în portarul Viktorya Timoshenkova, cu 20 de intervenţii, cea mai bună jucătoare de pe teren. Partida de la sala Sporturilor a început echilibrat, iar în minutul 10, formaţia gazdă a condus la o diferenţă de două goluri, scor 8 – 6. Momentul de vârf pentru Stoleru şi compania s-a petrecut în minutul 22, când au condus la o diferenţă de 5 goluri, scor 11 – 6, însă până la pauză, gazdele au avut avantaj de un singur gol, scor 13 – 12. În partea a doua, formaţia din Braşov a preluat iniţiativa a condus la o diferenţă de două goluri, 17 – 15, însă romaşcancele au revenit de fiecare dată şi au egalat. Aşa s-a întâmplat şi în finalul meciului, când Corona a condus cu 22 – 20, însă formaţia gazdă a revenit încă o dată şi a egalat la 22. Mai mult, elevele lui Florentin Pera au avut posesia în ultimele 90 de secunde, nu au reuşit să profite şi meciul s-a încheiat la egalitate, scor 22 – 22. „A fost un joc extrem de greu împotriva echipei care se află în cea mai bună formă în acest moment. Nu a pierdut niciun punct până la meciul cu noi. Îmi pare rău că nu am câştigat, dar am luat un punct bun pentru moral care ne va ajuta. Sunt un pic nemulţumit de faza de apărare. Trebuie să ne concentrăm mai mult în momentele dificile ale jocului. Mulţumesc publicului pentru sprijin şi felicit fetele pentru dăruire şi ambiţie”, a spus la final antrenorul romaşcan, Florentin Pera. Cea mai bună jucătoare de la gazde a fost muntenegreanca Jasna Toskovic, autoare a 9 goluri, iar celelalte reuşite pentru HCM le-au aparţinut lui Băbeanu, 5 goluri, Horobeţ 3, Stoleru şi Iuganu 2, şi Agrigoroaei un 1 gol. De la formaţia braşoveană, Tudor şi Pricopi au marcat câte 4 goluri. După acest rezultat de egalitate, HCM Roman a ajuns la 11 puncte şi se află pe poziţia a şasea în clasament. Sâmbătă, echipa de la malul Moldovei are un meci la fel de greu, în deplasare, cu campioana, HCM Baia Mare. În celelalte meciuri ale rundei a şasea s-au înregistrat rezultatele: Mureşul Tg. Mureş – HCM Baia Mare 21 – 41, HCM Rm. Vâlcea – Universitatea Constanţa 27 – 26, CSM Bucureşti – Cetate Deva 36 – 25, Dunărea Brăila – CSM Ploieşti 34 – 20, HC Zalău – SCM Craiova 22 – 25 şi Unirea Slobozia – Universitatea Cluj 29 – 25.