Echipele de elită merg bine în campionat

Cele două formații ale clubului Ceahlăul, FC Ceahlăul și ACS Ceahlăul 05 au înregistrat victorii în campionatele de elită, ambele pe teren propriu. Juniorii sub 19 ani s-au impus cu 2-0 în partida cu CN Dinicu Golescu, în timp ce juniorii sub 17 ani au trecut cu 4-2 de Performer Constanța.

FC Ceahlăul Piatra Neamț – CN „Dinicu Golescu“ 2-0 (2-0)

Fotbaliștii juniori sub 19 ani și-au trecut în cont cel de-al cincilea succes stagional, după ce s-au impus cu 2-0 în confruntarea de pe teren propriu cu cei de la Colegiul Național „Dinicu Golescu“, formație din orașul Câmpulung Muscel, nou înființată pentru campionatul de elită. Chiar dacă au întâlnit echipa de pe ultimul loc, jucătorii lui Lidi Chertic au avut parte de un meci destul de greu încă din start. După o primă jumătate de oră destul de echilibrată, gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 33, atunci când Amariei a marcat pentru 1-0. FC Ceahlăul a intrat cu avantaj de două goluri la vestiare, grație lui Mateiciuc, care a înscris pentru 2-0 cu 3 minute înainte de final. Echipa pietreană a reușit să-și mențină avantajul de pe tabela de marcaj până la final, chiar dacă în partea a doua ambele combatante au mai avut câteva situații de gol.

S-a terminat 2-0 pentru FC Ceahlăul, formație care în urma acestui succes a ajuns la 15 puncte și care se menține în plasa primelor 3 clasate, Farul Constanța, FC Viitorul și Dinamo.

„Băieții au făcut un joc destul de bun în fața unei echipe combative și bine organizate. Ne așteptam la altceva ținând cont că întâlneam ultima clasată, însă nu a fost deloc ușor. Pentru acest meci victoria era trecută în grafic, băieții au muncit pentru ea și au meritat-o, și am obținut cele 3 puncte care ne de încredere pentru confruntarea de sâmbătă, din deplasare, cu Dinamo. Suntem într-un moment bun, cu excepția jocului de la Farul, băieții sunt determinați și îi simt și la antrenamente că își doresc un campionat cât mai bun. Mergem cu mare încredere în capitală pentru duelul cu Dinamo“, a spus Lidi Chertic, antrenorul de la FC Ceahlăul.

În partida de duminică, gazdele au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Chelaru – Hebriștean, Olteanu, Mitrofan, Șoimaru – Vasile, Mateeș, Barb, Amariei – Pintilie, Mateiciuc, iar după pauză au mai intrat Ștefăniță, Roșu și Cădere.

ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamț – Performer Constanța 4-2 (3-1)

Săptămână perfectă și pentru juniorii sub 17 ani, care au înregistrat două victorii, ambele pe teren propriu. După ce miercurea trecută au câștigat cu 2-0 partida restanță cu FC Viitorul, elevii lui Florin Axinia au trecut duminică cu 4-2 de o altă reprezentantă a județului Constanța, Performer. Dipsuta de la Piatra Neamț se anunța una destul de dificilă pentru gazde, în condițiile în care întâlneau formația de pe locul 5, însă aceștia au început bine partida și au marcat pentru 1-0 prin Juncu. Până la pauză, ACS Ceahlăul 05 a mai înscris de două ori, prin același Juncuși Șoimaru, oaspeții au punctat și ei o dată și după primele 45 de minute, scorul era 3-1 pentru pietreni. În partea a doua, ambele echipe au mai înscris câte o dată, reușita gazdelor i-a aparținut lui Crețu, și meciul s-a încheiat 4-2 pentru elevii lui Florin Axinia, care și-au trecut astfel în cont cea de-a cincea victorie din actuala stagiune.

„A fost un joc bun din partea băieților, care au jucat inteligent în fața unei echipe destul de bune. Victoria cu FC Viitorul le-a dat încredere, iar evoluația cu cei de la Performer a fost una pozitivă. Echipa a arătat că a trecut pentru eșecul de la Farul și suntem încrezători înainte de dificilul duel din deplasare cu Dinamo”, a spus Florin Axinia, antrenorul de la ACS Ceahlăul 05.

În această partidă, formația gazdă a evoluat cu Cotună – Zaharia, Hociung, Palaghie, Albu – Babi, Smău, Șoimaru, Crețu – Juncu, Vântu, iar după pauză a mai intrat doar Ciobanu. ACS Ceahlăul 05 are în acest moment 15 puncte, 15 goluri marcate și 9 primite, și se află pe poziția a patra în clasament, după FC Viitorul, Concordia Chiajna și Dinamo.

Ștefănescu a jucat 12 minute la tineret

Mijlocașul Ceahlăului, Cătălin Ștefănescu, a evoluat timp de 12 minute pentru naționala de tineret a României, în partida amicală contra Poloniei, încheiată la egalitate, 0-0, care s-a disputat miercuri la Bialystock. Jucătorul pietrean a fost trimis în teren de selecționerul Cristi Dulca, în minutul 78, în locul lui Ivan. Convocarea la națională pentru Ștefănescu a fost oarecum surprinzătoare, în condițiile în care evoluțiile la echipa de club nu au fost dintre cele mai strălucitoare, iar jucătorul a absentat din unele meciuri de campionat. Este îmbucurător totuși faptul că Ceahlăul dă în continuare jucători la lotul național, cum a fost de această dată cazul lui Ștefănescu. Naționala de tineret a României se află în această perioadă în plină campanie de calificare la Euro 2017, iar după 4 meciuri ocupă locul 2 în grupa a cincea, cu 9 puncte. Până acum, tricolorii mici au bătut de două ori Armenia și o dată Luxemburg, și au pierdut cu Bulgaria. Următorul meci pentru naționala de tineret va avea loc pe data de 13 noiembrie, pe teren propriu, cu Danemarca, iar din lot pot face parte alți 2 jucători de la Ceahlăul care au mai cochetat cu echipa națională, Doru Popadiucși Sorin Tabacariu.

Voința Bozieni și Zorile Urecheni conduc în liga a cincea

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a șaptea în cele două serii din eșalonul 5 fotbalistic. În seria întâi, acolo unde Voința Bozieni conduce la o diferență de 3 puncte în fruntea clasamentului, s-au înregistrat două victorii ale gazdelor și tot atâtea ale oaspeților, într-o rundă în care s-au marcat 22 de goluri. În seria a doua, lider în clasament este Zorile Urecheni, urmată îndeaproape de Vulturul Costișa și Flacăra Brusturi, singurele formații neînvinse din campionat. În seria a doua s-au înscris 35 de goluri, iar scorul etapei s-a consemnat la Urecheni, unde Zorile din localitate a trecut cu 8-0 de lanterna roșie, Stejarul Țibucani. Golgheter în seria întâi este Valeriu Balint, de la Voința Botești, cu 12 goluri, iar în seria a doua, Romulus Rășchitor, de la Olimpia Grințieș.

Seria I, etapa 7

Arsenal Văleni – Siretul Doljești 6-3 (2-3)

Voința Botești – Viitorul Ruginoasa 4-1 (0-1)

Unirea Dulcești – Voința Bozieni 2-5 (0-1)

Voința Valea Ursului – Stejarul Stănița 0-1 (0-0)

Seria II, etapa 7

Steel-Man Târgu Neamț – Ozana Timișești 5-1 (2-1)

Vulturul Costișa – Olimpia Grințieș 2-2 (0-1)

Voința Dochia – Viitorul Podoleni 3-3 (2-1)

Flacăra Brusturi – Teiul II Poiana Teiului 7-4 (2-4)

Zorile Urecheni – Stejarul Țibucani 8-0 (4-0)

Radu Lefter, cooptat în stafful tehnic al naționalei de juniori

Radu Lefter a fost cooptat în stafful tehnic al naționalei de juniori a României, sub 18 ani, care astăzi și sâmbătă va susține două meciuri de verificare, în deplasare, cu naționala sub 19 ani a republicii Moldova. Radu Lefter se va ocupa de pregătirea portarilor și va ajuta echipa națională a fostului coleg, Costel Enache, cel care a fost numit în această vară selecționer la under 18 ani. Naționala de juniori a efectuat miercuri după-amiază un antrenament la Piatra Neamț, după care a plecat în Moldova. Partidele cu naționala de peste Prut vor avea loc astăzi, la Orhei, și sâmbătă, la Chișinău.