Echipa lui Moş Crăciun

Fotbal Liga V
Ştiinţa Miroslava – Ceahlăul 2 Piatra Neamţ 3 – 1 (1 – 0)
Tinerii jucători de la Ceahlăul 2 Piatra Neamţ au suferit un nou eşec în runda a opta a ligii a treia, după ce au pierdut sâmbătă, în deplasare, cu 1 – 3, pe terenul celor de la Ştiinţa Miroslava. Gazdele au marcat prima oară cu două minute înainte de finalul primei reprize şi l-au majorat în minutul 48, dintr-un penalty. Băieţii lui Mihai Ionescu au înscris când scorul era deja 3 – 0, prin fundaşul Ţepeş. Trupa pietreană rămâne fără victorie încă din primele etape şi joacă vineri pe teren propriu cu Petrotub Roman, în derby-ul nemţean al seriei întâi. Tehnicianul Mihai Ionescu s-a arătat dezamăgit după înfrângerea de la Miroslava. „Suntem o formaţie care face cadouri, jucătorii nu au evoluat slab, dar suntem echipa lui Moş Crăciun. Până acum nu am pierdut niciun joc să ne surprindă adversarul, doar noi am făcut cadouri echipelor adverse. Este o lipsă totală de concentrare din partea jucătorilor pentru că nu au motivaţie. Am întâlnit o echipă matură la Miroslava, s-a jucat pe un teren foarte greu, iar eu am avut 6 juniori în primul 11-zece”, a spus Mihai Ionescu. Ceahlăul 2: Barna, Ţepeş, Călin, Mateciuc, Scăpău, Argatu, Tăbăcariu, Ivan, D.Crăciunesc, Ştefănescu şi Scânteie. A mai intrat C. Crăciunesc.

Cetatea Tg. Neamţ – Kosarom Paşcani 2 – 0 (1 – 0)
Încă un succes pentru nou promovata, Cetatea Tg. Neamţ, în runda a opta a seriei întâi. Victima elevilor lui Ovidiu Marc a fost de această dată Kosarom Paşcani, formaţie care a plecat cu două goluri de la Tg. Neamţ. Gazdele au marcat prima dată prin golgheterul Bobric, care a ajuns la 5 goluri în actuala stagiune, şi l-au majorat în minutul 70, după reuşita lui Argatu. „Un joc foarte bun din partea ambelor echipe, care s-a ridicat la nivelul ligii a doua”, spus principalul Ovidiu Marc, tehnician care nu poate folosi 5 jucători la partida din etapa următoare, din deplasare, cu Aerostar Bacău. Bobric, Gorea şi Petrescu sunt suspendaţi, Apetrei a plecat la muncă în Anglia, iar Eudean este accidentat. Cetatea: Hărăguţă, Huţanu, Zavate, Sobariu, Eudean, Bucătaru, Gorea, Chirilă, Pavel, Tudosă şi Bobric. Au mai jucat Ciocoiu, Bodron, Răzlog şi Ungureanu. Tot în etapa a opta, Petrotub Roman a încheiat la egalitate, scor 0 – 0, disputa de pe teren propriu cu FC Dorohoi.