Dumitraş a marcat pentru România

dumiFostul jucător de la FC Ceahlăul, Andrei Dumitraş, a marcat singurul gol al selecţionatei divizionare a României, în meciul amical cu Sioni Bolnisi, locul 14 în campionatul Georgiei, pe care tricolorii l-au susţinut în stagiul din Antalya. Actualul fundaş de la CSU Craiova a înscris în minutul 65 cu o lovitură de cap, după o centrare venită din corner de la Raul Rusescu. Andrei Dumitraş a evoluat titular toate cele 90 de minute pe postul favorit, cel de fundaş dreapta, iar reuşita de marţi a fost prima în tricoul echipei naţionale. Jucătorul născut în judeţul Botoşani face parte din lotul lărgit al selecţionerului Anghel Iordănescu şi are şanse mari, după evoluţia din ultimul meci, să fie convocat şi pentru meciurile oficiale pe care România le va disputa în preliminariile Euro 2016. Naţionala României va disputa următorul meci din preliminarii pe data de 29 martie, pe teren propriu, împotriva selecţionatei Insulelor Feroe. Tricolorii sunt lideri în clasamentul grupei F, cu 10 puncte, reuşind în 4 meciuri, 3 victorii şi un rezultat de egalitate, 1 – 1, pe teren propriu cu Ungaria. Un alt jucător de la FC Ceahlăul, Vlad Achim, a fost şi el convocat de fostul selecţioner Victor Piţurcă la echipa naţională, chiar la meciul de debut al tricolorilor, cel din deplasare din Grecia. Mijlocaşul pietrean nu a evoluat în partida de la Pireu, câştigată cu 1 – 0 de România, după reuşita din penalty a lui Ciprian Marica.