Două victorii și două eșecuri pentru VCM LPS

volei vcmVoleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au obținut două victorii și au înregistrat două înfrângeri la turneul amical din Ucraina, denumit „Lion Cup 2015”. În prima partidă, elevii lui Marian Constantin și Nicu Buruș au întâlnit pe Lokomotiv Kharkov, campioana Ucrainei și reprezentanta acestei țări în grupele Ligii Campionilor, în fața căreia a pierdut cu 0-3, pe seturi la 17, 20 și iar 17. A urmat apoi victoria cu 2-1 reputată în fața formației din liga a doua poloneză, Slyepsk Suwalki. Pietrenii au câștigat seturile 1 și 3 la 19 și la 25 și l-a cedat pe cel de-al doilea cu 25-27. VCM a pierdut cu 0-3 și în fața ucrainenilor de la Barkom Kazany Lvov, iar în ultima zi a competiției a dispus cu 2-1 de Kamper Wyszkow, tot o formație din liga a doua poloneză. Toate partidele de la turneul de la Lvov au avut maxim 3 seturi, iar în urma acestor rezultate, VCM LPS Piatra Neamț s-a clasat pe ultimul loc la această competiție care a adunat la start 5 formații. Meciurile din Ucraina au fost primele de verificare pentru voleibaliștii pietreni din această vară, iar duminică seară au revenit în localitate, unde vor continua antrenamentele până la finele săptămânii. În acest week-end, Iosif și compania vor participa la Cupa Municipiului Piatra Neamț, care se va desfășura între 11 și 13 septembrie la sala Polivalentă. Pe lângă formația gazdă, la această competiție au mai fost invitate echipele Universitatea Cluj și CSM București, din divizia A1, și Steaua București, din divizia A2. După Piatra Neamț, băieții de la Volei Club vor merge la un turneu la Cluj, după care vor evolua la un ultim turneu la Galați. Voleibaliștii pietreni vor debuta în noua stagiune pe data de 20 octombrie când vor întâlni în deplasare pe nou promovata, Tricolorul Ploiești.