Două medalii de argint pentru clubul Delmadi la naţionalele de cadeţi

delia si adi Clubul Delmadi din Piatra Neamţ a cucerit două medalii de argint la campionatele naţionale de nataţie, rezervate cadeţilor, care s-au desfăşurat la finele săptămânii trecute la bazinul din complexul sportiv Lia Manoliu din Bucureşti. Clubul pietrean a fost prezent cu două sportive la competiţia din capitală, rezervată sportivilor cu vârste între 12 şi 14 ani, Delia Zaharia şi Lidia Guiaş, şi ambele au reuşit să urce pe podium, în probe diferite. Delia Zaharia a cucerit medalia de argint în proba de 200 de metri bras, după ce înotat cu timpul de 2 minute, 48 de secunde şi o sutime, stabilind totodată şi un record personal, îmbunătăţindu-şi vechea performanţă cu aproape 8 secunde. Înotătoarea pietreană a fost depăşită doar de Andreea Drăgoi, de la Aqua Team Bucureşti, o surpriză la această probă, care a reuşit un timp de 2,45,03, cu 3 secunde mai bun decât cel al Deliei Zaharia. Oricum, eleva antrenorului Adrian Zaharia a reuşit să-şi învingă destul de clar principalele două rivale, Rhona Ujvari, de la Municipal Cluj, care a sosit a treia, cu timpul de 2,48,32, respectiv Szabo Nikolett, de la Municipal Tg. Mureş, cea care s-a clasat în final pe locul 4, cu timpul de 2,50,42. Rezultatul de la 200 de metri bras o îndreptăţeşte pe Delia Zaharia să spere că va face parte din lotul României pentru competiţia ţărilor central europene, care se va desfăşura în luna decembrie în Polonia. Din păcate, la naţionalele din capitală, eleva antrenorului Adrian Zaharia a fost descalificată la proba favorită, cea de 100 de metri bras, pentru că unul dintre arbitrii a arătat că Delia a avut o întoarcere greşită. Această decizie, încă din primele zile ale competiţiei, a descurajat-o oarecum pe sportiva pietreană, care a avut totuşi puterea să revină şi să obţină argintul de la 200 metri bras. De asemenea, Delia Zaharia s-a clasat între cele mai bune 15 sportive şi în probele de 50, respectiv 100 de metri liber şi a obţinut un preţios loc 6, în proba regină, cea de 200 de metri mixt. „Argintul de la 200 metri bras este un rezultat foarte bun pentru Delia, şi-a bătut cel mai bun timp al ei cu aproape 8 secunde şi cel mai important este faptul că le-a învins pe principalele rivale, de la Tg. Mureş şi Cluj Napoca. Eu sper ca prin acest rezultat, eleva mea să fie înclusă în lotul naţional pentru concursul european din luna decembrie, am vorbit cu cei de la federaţie şi aşteptăm un răspuns pozitiv în perioada următoare. M-a nemulţumit în totalitate decizia arbitrului la 100 metri bras, unde a fost descalificată, dar nu mai putem face nimic în acest moment. O felicit pe Delia şi sper ca pe viitor să obţină performanţe şi mai bune”, a spus antrenorul Adrian Zaharia. Medalie de argint şi pentru Lidia Guiaş, tot de la clubul Delmadi dar care se antrenează în capitală, în proba de 100 de metri liber. Sportiva bucureşteană a înotat cu timpul de un minut, două secunde şi 60 de sutimi şi a fost depăşită doar de Carola Stan, de la Municipal Cluj, care a reuşit un timp de 1,02,55, cu doar 5 sutimi mai bun decât cel al Lidiei Guiaş. Pe locul 3 în această probă s-a situat Andreea Drăgoi, de la Aqua Team Bucureşti, care a reuşit o performanţă de 1,03,48. De asemenea, Lidia Guiaş a obţinut locul 8 la 200 de metri mixt, locul 6 la 50 de metri liber şi locul 4 la 200 de metri liber. În urma acestor rezultate, clubul Delmadi din Piatra Neamţ s-a situat pe locul 7 în clasamentul cumulat pe secţii, la categoria fete, 13 ani, din cele 47 de cluburi care au punctat în clasamentul final. „Eu consider că este o performanţă destul de bună, în condiţiile în care am participat doar cu două sportive şi am reuşit un onorabil loc 7, pe cluburi. O felicit şi pe Lidia Guiaş, şi ea s-a pregătit foarte bine în această perioadă, a confirmat, dar se putea şi mai bine. A fost un concurs foarte greu, foarte mulţi sportivi prezenţi, poate prea mulţi pentru un campionat naţional, dar până la urmă a ieşit bine. Urmează o binemeritată vacanţă pentru cele două sportive, nu vom neglija însă şi pregătirea, iar următoarele concursuri sunt programate abia în toamnă”, a mai spus Adrian Zaharia. La naţionalele în aer liber, rezervate cadeţilor, din capitală au participat peste 400 de sportivi de la aproximativ 70 de cluburi din ţară, însă doar 47 au reuşit să puncteze în clasamentul cumulat pe secţii.