Două înfrângeri

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 18-a în seria întâi a ligii a treia, unde două dintre formaţiile din judeţ, Ceahlăul II Piatra Neamţ şi Petrotub Roman au evoluat. Ambele echipe au pierdut în această etapă, pietrenii 1 – 2, acasă cu AFK Miercurea Ciuc, în timp ce romaşcanii, 0 – 1, în deplasare, la Paşcani. Cetatea Tg. Neamţ a stat

CSM Paşcani – Petrotub Roman 1 – 0 (1 – 0)

Petrotub Roman a pierdut la limită, scor 0 – 1, partida din deplasare cu CSM Paşcani, disputată vineri pe un vânt foarte puternic, care a influenţat jocul celor două echipe. De altfel, vântul a fost artizanul principal şi la golul marcat de gazde, în minutul 63, de Corman. Acesta a centrat din lovitură liberă, de la circa 35 metri, din lateral, mingea a căzut în careul lui Ciuclea şi de acolo, direcţionată de vânt, a luat o traiectorie ciudată şi a intrat în poartă. A fost singura reuşită a unui meci destul de echilibrat, între două formaţii care se cunosc destul de bine şi care s-au anihilat reciproc. Pe final, elevii lui Gabi Ţapu puteau egala la două situaţii bune de poartă, însă gazdele au scăpat cu faţa curată şi au reuşit să se impună în final la limită, spre nemulţumirea tehnicianului de la Roman. „Din păcate am avut mare ghinion la acea fază a golului, când mingea a fost împinsă de vânt în poartă. Spun ghinion pentru că se putea întâmpla la fel de bine şi la poarta adversă, când am dus de multe ori baloanele în careul gazdelor. Asta e, cei de la Paşcani s-au adaptat mai bine pe acel vânt foarte puternic, îmi pare rău că am pierdut un meci care ne era la îndemână să îl câştigăm. Dacă ne impuneam la Paşcani, aveam şansa să trecem pe locul 3, care este şi obiectivul nostru. Suntem la 3 puncte de podium, însă pentru noi urmează un program foarte greu, cu 3 partide la rând pe teren propriu, cu Miroslava, Miercurea Ciuc şi apoi Sf. Gheorghe. Important este să am tot lotul valid pentru că şi aşa lotul nostru nu este foarte numeric. Am un singur portar, pe Ciuclea, în condiţiile în care Dornescu ne lipseşte în continuare din cauza acelei accidentări şi nu ştiu dacă îl mai putem folosi în acest sezon, iar dacă Ciuclea se accidentează şi el, rămân cu poarta goală. Am căutat, dar nu am găsit niciun portar pe care să îl luăm şi trebuie să ne descurcăm cum putem”, a spus după joc, Gabi Ţapu. În partida de vineri, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Ciuclea, Rotariu, Marin, Măgirescu, Lupuşoru, Brăescu, Ţapu, Popa, Furtună, Stahie şi Damian, iar după pauză au mai intrat Tofan, Alexandru, Talpalariu şi Carnariu. Formaţia de la malul Moldovei rămâne cu 26 de puncte pe locul 5 în clasament, iar vineri va evolua pe teren propriu cu cea de-a doua clasată, Ştiinţa Miroslava, cea mai puternică formaţie din serie, din punct de vedere financiar.

Identic ca în tur

Din păcate, Ceahlăul II Piatra Neamţ a pierdut cel de-al 13-lea meci din actuala stagiune, după 1 – 2, vineri pe teren propriu cu AFK Miercurea Ciuc. Confruntarea de pe terenul sintetic a avut acelaşi scenariu ca şi în tur. Harghitenii au deschis scorul, au condus cu 1 – 0 la pauză, pietrenii au egalat în partea a doua, iar golul victoriei a fost înscris pe final de acelaşi jucător, Barna Bajko. Atacantul de la Miercurea Ciuc a înscris prima dată în minutul 14, tânărul Marian Drăghiceanu a egalat în minutul 60, iar Bajko a marcat golul victoriei cu 14 minute înainte de finalul jocului. S-a terminat 2 – 1 pentru ciucani, eşec care menţine în continuare formaţia din Piatra Neamţ pe ultimul loc în clasamentul seriei întâi, cu doar 3 puncte. În jocul de vineri, Ceahlăul II a evoluat cu următorul 11-zece: Oprea, Ţepeş, Mateiciuc, I. Ungureanu, Acuculiţei, Ivan, Drăghiceanu, Plăcintă, Iovu, Nedelcu şi Rotaru, iar pe parcurs au mai intrat Ihnatiuc, Căruţă şi Lazăr. În runda a 19-a, elevii lui Vali Avădanei vor sta, iar Cetatea Tg. Neamţ va evolua pe teren propriu cu Bucovina Rădăuţi.