Două din trei

cetatea1
Două din cele trei formaţii nemţene, angrenate în liga a treia la fotbal, au înregistrat victorii în runda cu numărul paisprezece.
Ceahlăul 2 Piatra Neamţ – Aerostar Bacău 1 – 0 (1 – 0). A marcat Velici (20)
Ceahlăul 2 Piatra Neamţ a obţinut o victorie importantă pe teren propriu, după 1 – 0, în faţa vecinilor de la Aerostar Bacău, formaţie pe care a învins-o şi în tur, la Bacău, cu 2 – 0. De această dată, băieţii lui Mihai Ionescu au avut parte de un meci mult mai dificil decât în tur, în condiţiile în care au întâlnit o echipă în revenire de formă, cu jucători mult mai experimentaţi. Gazdele au jucat însă pragmatic, au punctat în prima repriză prin Gelu Velici, în minutul 20, şi au reuşit să îşi conserve avantajul până la final, deşi oaspeţii au trecut de mai multe ori pe lângă egalare. Victoria cu Aerstar Bacău este şi un de moral pentu tinerii jucători pietreni, care traversau o perioadă mai puţin fastă în campionat. „Trebuie să recunosc că am câştigat cu şansă, am fost dominaţi fizic, dar ne-am impus în primul rând printr-o atitudine şi disciplină exemplară. La cum am câştigat, la fel de bine puteam să şi pierdem, am întâlnit o echipă masivă, incomodă, mult mai puternică, ca valoare, decât noi, cu fundaşi puternici şi valoroşi. Cred că am obţinut un succes important, sunt foarte mulţumit de băieţi, şi este o victorie care ne dă moral înainte de ultimele două jocuri oficiale din acest an. Felicit echipa pentru dăruire şi pentru cele trei puncte”, a spus la final tehnicianul pietrean, Mihai Ionescu. Ceahlăul 2 a evoluat în partida cu Aerostar cu următorul 11-zece: Barna, C. Crăciunesc, Mateciuc, Călin, I. Ungureanu, Argatu, Ivan, D. Crăciunesc, Tabacariu, Velici şi Plăcintă. După pauză au mai intrat Roşu, Scânteie şi Rotaru. După succesul din etapa a 14-zecea, Ceahlăul 2 a acumulat 12 puncte şi a urcat pe poziţia a opta a ierarhiei din seria întâi. Vineri, satelitul Ceahlăului evoluează în deplasare cu Bucovina Pojorâta.

Petrotub Roman – Sporting Suceava 3 – 0 (1 – 0). Au marcat Ţapu (19), Alexandru (83) şi Harbuzaru (86)
Victorie importantă şi pentru Petrotub Roman, formaţie care s-a impus cu 3 – 0, pe teren propriu, în faţa celor de la Sporting Suceava. Gazdele, pregătite de Valentin Avădanei, au marcat o dată în prima repriză, prin Ţapu, şi şi-au conservat succesul pe final de joc, după reuşitele lui Alexandru şi Harbuzaru. În ciuda victoriei, principalul gazdelor nu a fost mluţumit în totalitate de jocul prestat de echipa sa. „Nu a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre, dar până la urmă am câştigat cu 3 – 0 şi cred că asta spune tot. Am luat trei puncte importante, care ne ajută în îndeplinirea obiectivului, participarea în turneul play off”, a spus Valentin Avădanei. Petrotub a abordat jocul de pe stadionul Moldova cu următoarea formulă de echipă: Dornescu, Vlaicu, Marin, Carnariu, Stahie, Petrila, Ţapu, Popa, Pătraşcu, Sofroni şi I. Enache. După pauză au mai intrat Alexandru, Mateiuc, Harbuzaru şi Damian. După victoria cu Sporting Suceava, formaţia de la malul Moldovei a acumulat 22 de puncte şi a urcat o poziţie în clasament, până pe patru. În derby-ul nemţean al rundei a 15-zecea, Petrotub întâlneşte vineri, la Roznov, pe Cetatea Tg. Neamţ.

Ştiinţa Miroslava – Cetatea Tg. Neamţ 2 – 0 (1 – 0 ). Au marcat Tăcuţanu (35) şi Petrea (54)
Cetatea Tg. Neamţ este singura perdantă în runda cu uânumărul paisprezece, după ce a cedat cu 0 – 2, confruntarea din deplasare cu Ştiinţa Miroslava. Oaspeţii au primit câte un gol pe repriză şi au pierdut nemeritat, în condiţiile în care au ratat foarte mult. Băieţii lui Ovidiu Marc au trimis de două ori balonul în bară şi au ratat şi în situaţii, unu contra unu, cu portarul advers. „Nu sunt prea multe de spus, după ce am ratat ocazii importante iar adversarul ne-a taxat de două ori. Am primit goluri din faze fixe, iar noi nu am putu să concretizăm situaţiile create. Am pierdut al treilea meci din actuala stagiune, eu zic că totuşi stăm destul de bine, dacă ţinem cont că suntem o formaţie nou promovată”, a spus la final tehnicianul Ovidiu Marc. Cetatea: Hărăguţă, Ciocoiu, Zavate, Sobariu, Eudean, Petrescu, Gorea, Chirilă, Pavel, Bucătaru şi Bobric. Au mai intrat Bodron, Usturoi şi Ungureanu. Cetatea a pierdut şefia seriei întâi, după eşecul de la Miroslava şi, cu 24 de puncte, este a doua în clasament. Târgnemţenii joacă vineri derby-ul de la Roznov, cu Petrotub. Formaţia de sub Cetate joacă al doilea meci considerat pe teren propriu la Roznov, în condiţiişe în care are stadionul propriu suspendat. Tot în etapa a 14-zecea a seriei întâi din liga a treia s-au consemnat rezultatele: Kosarom Paşcani – CSM Moineşti 4 – 1 şi FCM Dorohoi – Bucovina Pojorâta 6 – 0. Bucovina Rădăuţi a stat.