Două din două

fotbal liga a III-a (2)
Vineri sa disputat prima etape din liga a treia la fotbal, unde, în seria I, au fost implicate şi două fromaţii din judeţul Neamţ.
Ceahlăul 2 Piatra Neamţ – CSM Moineşti 3 – 2 (1 – 1)
Ceahlăul 2 Piatra Neamţ a obţinut o victorie importantă pe teren propriu, scor 3 – 2, în faţa echipei CSM Moineşti, în etapa a 16-a a ligii a treia. Trupa pregătită de Ovidiu Marc a avut un joc greu în faţa propriilor suporteri şi a deschis scorul încă din minutul 12 prin Scânteie. Oaspeţii de la Moineşti au egalat până la pauză, însă Ihnatiuc şi Iovu au adus formaţia pietreană în avantaj până aproape de finalul meciului. Moineştenii au mai marcat o dată în prelungiri şi s-a terminat 3 – 2 pentru gazde. După succesul de vineri, Ceahlăul 2 a ajuns la 15 puncte şi este în continuare pe poziţia a noua a clasamentului seriei întâi. În disputa cu echipa din Moineşti, Ceahlăul 2 a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Barna, C. Crăciunesc, Roşu, Ghiară, I.Ungureanu, Ihnatiuc, Ţepeş, Ivan, Scăpău, Căruţă şi Scânteie, iar pe parcurs au mai intrat Ungureanu şi Iovu.
Petrotub Roman – Aerostar Bacău 2 – 1 (2 – 0)
Petrotub Roman a debutat cu o victorie în 2014, după ce s-a impus cu 2 – 1 în meciul de pe teren propriu cu Aerostar Bacău. Formaţia lui Valentin Avădanei a avut 2 – 0 până la pauză, prein golurile lui Marin şi Sofroni, iar băcăoanii au redus din handicap în ultimul sfert de oră, după reuşita lui Furtună. După succesul de vineri, trupa de la malul Moldovei a ajuns la 28 de puncte şi este primul loc în clasamentul seriei întâi, la egalitate cu Ştiinţa Miroslava. Tot în etapa a 14-a s-au înregistrat rezultatele: Kosarom Paşcani – FCM Dorohoi 2 – 2, Bucovina Rădăuţi – Sporting Suceava 1 – 3 şi Ştiinţa Miroslava – Bucovina Pojorâta 2 – 0. Cetatea Tg. Neamţ a stat.
1. Ştiinţa Miroslava 15 9 1 5 24-13 28p
2. Petrotub Roman 14 8 4 2 22-11 28p
3. FCM Dorohoi 15 7 5 3 30-18 26p
4. Kosarom Paşcani 17 7 4 3 28-14 25p
5. CSM Moineşti 15 8 1 6 30-24 25p
6.Cetatea Tg. Neamţ 14 7 3 4 21-16 24p
7. Bucovina Pojorâta 15 5 4 6 15-25 19p
8. Sporting Suceava 14 4 3 7 20-30 15p