Două din două pentru juniorii I

handbal jun1 (2)Handbaliştii juniori I de la LPS Piatra Neamţ au obţinut două victorii din tot atâtea partide la primul turneu de sală din returul campionatului, care s-a desfăşurat la finele săptămânii trecute la Oneşti. Elevii pregătiţi de Rita şi Stelian Bursuc au început cu zi de pauză competiţia de la Oneşti, iar sâmbătă, în primul joc, s-au impus la o diferenţă de 6 goluri, scor 37 – 31, în faţa vecinilor de la Roman. La pauză, pietrenii au condus cu 20 – 17 şi au obţinut un succes important, după o evoluţie colectivă a întregii echipe. Duminică, în ultima zi de competiţie, Bursuc şi compania au câştigat cu 32 – 27 confruntarea cu LPS Botoşani, după ce la pauză conduceau cu 17 – 13. În urma acestor succese, handbaliştii juniori 1 de la LPS Piatra Neamţ au ajuns la 28 de puncte, se menţin în continuare pe poziţia a doua în clasamentul seriei întâi şi sunt aproape calificaţi la turneul semifinal, unde merg primele 4 clasate din fiecare serie. Trupa pietreană va disputa primul meci din retur pe data de 15 februarie, în deplasare, cu LPS Focşani.

1.LPS Suceava  12  10  0  2  378-328  30p

2. LPS Piatra Neamţ  12  9  1  2  392-305  28p

3. LPS Iaşi  11  8  0  3  305-246  24p

4. LPS Vaslui  12  6  1  5  305-284  19p

5. LPS Roman  12  5  0  7  368-379  15p

6. LPS Botoşani  12  2  0  10  307-371  3p

7. LPS Vaslui  11  0  0  11  328-470  0p