sâmbătă, iunie 10, 2023
17 °c
Piatra Neamt
19 ° mar
18 ° mie
18 ° joi
19 ° vin
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA
  • Login
Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent al Judetului Neamt
Acasa SANATATE

Doctorului Huianu i se pregăteşte mazilirea

de
10 ani în urmă
in SANATATE
Reading Time: 3 mins read
0 0
A A
7
Doctorului Huianu i se pregăteşte mazilirea
315
Vizualizari
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

* În lipsa lui Culiţă Tărâţă, la Consiliul Judeţean a fost înfiinţat un compartiment de sănătate, care va avea un reprezentant în CA de la spital

* Drept urmare, dr. Huianu ar putea râmâne pe dinafară

Cu tact şi în numele legii, la spitalul judeţean se fac, din nou, cărţile. Valul schimbărilor în componenţa consiliului de administraţie va atinge cote nebănuite dacă dr. Octavian Huianu, numit de preşedintele CJ, Culiţă Tărâţă, nu şi-ar mai găsi loc. Consilierii judeţeni (cu excepţia celor din UNPR care au părăsit sala de şedinţă) au votat, acum două zile, înfiinţarea unei structuri proprii de management al unităţilor sanitare preluate, compartiment care va avea reprezentare în consiliile de administraţie ale spitalelor din subordine. Practic, una dintre atribuţiile persoanei care va ajunge să ocupe postul în cadrul serviciului de sănătate publică va fi unul din cei trei reprezentanţi ai CJ la spital. Doi dintre ei se ştiu deja, unul dintre ei – pesedistul Dan Vasile Constantin fiind numit prin înlocuirea lui Constantin Iacoban de la UNPR, iar cel de-al doilea rămânând Nadina Simion (PP-DD). Dr. Octavian Huianu este, acum cel de-al treilea membru în CA, fiind numit de către preşdintele CJ, Culiţă Tărâţă.
„Dr.Octavian Huianu nu are vârsta corespunzătoare pentru a mai putea concura pentru un post în administraţia publică, deci în mod sigur va veni altcineva care să reprezinte Consiliul Judeţean în CA-ul spitalului judeţean”, ne-a declarat Dan Vasile Constantin, preşedinte CA în spitalul judeţean.

Interesant e că un compartiment de sănătate la CJ trebuia înfiinţat încă din 2009, când a fost emisă Hotărârea de Guvern 562 privind strategia de descentralizare în sistemul de sănătate şi înfiinţarea la nivelul autorităţilor administraţiei publice judeţene a unei structuri proprii de management al unităţilor de asistenţă medicală preluate. Dar niciodată nu e prea târziu, mai ales dacă un astfel de serviciu îşi dovedeşte utilitatea…

În afară de faptul că va avea reprezentare în consiliile de administraţie ale spitalelor subordonate, structura nou înfiinţată la CJ are atribuţii în alocarea de fonduri de la bugetul judeţului „în funcţie de nevoile prioritare de sănătate ale populaţiei”, avizează proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli, propunerile de dotare cu aparatură finanţată de MS, se ocupă de contolul calităţii managementului unităţilor aflate în subordine şi adoptarea măsurilor necesare pentru corectarea deficienţelor şi altele.

Cele două posturi din structura de sănătate publică a CJ vor putea fi ocupate prin concurs, detaşare sau transfer. Chiar dacă unii vorbeau despre aducerea doctoriţei Maria Căescu pe una dintre funcţii, mutarea n-ar fi cea mai fericită pentru că dr. Căescu face parte deja din CA-ul spitalului judeţean, fiind numită din partea Direcţiei de Sănătate Publică Neamţ odată cu şeful său, dr. Dan Morenciu, în locul doctoriţelor Mihaela Grădinaru şi Roxana Pipirigeanu.

Gurile rele spun că acum „se coace” schimbarea dr. Ioan Lazăr de la conducerea spitalului jdeţean, însă Dan Vasile Constantin, preşedintele CA, susţine că nu doreşte decât ca postul să fie ocupat prin concurs, pentru a fi un titular cu contract de management, aşa cum este normal. Ieri, de altfel, ar fi trebuit să aibă loc o şedinţă CA pentru stabilirea pocedurii de concurs, şedinţă convocată de Dan Vasile Constantin, însă a fost revocată deoarece Consiliul Judeţean nu a reuşit să-şi desemneze reprezentanţii în comisia de examinare.

Taguri: doctormazilireOctavian Huianu
Articolul anterior

24 de clase de profesională în şcolile nemţene

Urmatorul articol

Festivalul-concurs “Florile Ceahlăului”

AsemanatoareArticole

Cum să te pregătești pentru o procedură de implant dentar?
SANATATE

Cum să te pregătești pentru o procedură de implant dentar?

22/11/2022
316
https://ziarulceahlaul.ro/wp-content/uploads/2022/11/Scanexpert-Iasi-Imagistica-Cardiaca-RMN-3T-Computer-tomograf-RX-si-Ecograf-1.jpg
ACTUALITATE

Scanexpert – excelență în imagistică cardiacă, datorită echipamentelor de RMN și CT, unice în sectorul medical privat din România

07/11/2022
319
Cum să te pregătești pentru o procedură de implant dentar?
SANATATE

Cum să te pregătești pentru o procedură de implant dentar?

04/11/2022
317
Cum să tratezi dureri musculare sau articulare folosind puterea plantelor
SANATATE

Cum să tratezi dureri musculare sau articulare folosind puterea plantelor

21/05/2022
316
Cum ne învățăm copiii să aibă un stil de viață sănătos: 3 pași obligatorii
SANATATE

Cum ne învățăm copiii să aibă un stil de viață sănătos: 3 pași obligatorii

28/04/2022
316
Neamţ:Secţiile de Terapie Intensivă, verificate din 3 în 3 ore de către pompieri
SANATATE

DSP Neamț/Situaţia din spitalele din județ – nici un pat cu oxigen nu mai este disponibil; s-au activat planurile de rezilienţă

18/10/2021
316
Mai multe articole
Urmatorul articol
Festivalul-concurs “Florile Ceahlăului”

Festivalul-concurs “Florile Ceahlăului”

Comentarii 7

  1. Iorgu Delasadagura says:
    10 ani în urmă

    Iti sta mintea-n loc cind vezi ce se intimpla in tara asta si implicit in judetul Neamt.
    Adica nu-i bun (cica n-are virsta potrivita!) in Consiliul de administratie al Spitaluilui judetean un medic cum este eminentul dr. Octavian Huianu, fost ani de zile seful sectiei Obstetrica-ginecologie, unde a salvat viata a mii de femei, si e bun un nenorocit de politruc ca Dan Vasile Constantin, care a fost prim-secretar al comitetului judetean utc, impins acolo de tac-su, care era si el mare mahar pe la partid?
    N-am inteles bine, Dan Vasile Constantin este presedintele CA al Spitalului si dr. Octavian Huianu trebuie sa dea concurs pentru a fi membru al CA? Bai fratilor, dac-i asa,cred c-am innebunit cu totii- pentru ca permitem sa se intimple asemenea anomalii-, nu doar otrepele astea care-si zic politicieni. si care s-au invatat cu vechile posturi pe care le-au ocupat pe vremea comunismului ( a se vedea si cazul celulalt mare politruc, fostul secretar cu probleme organizatorice, Mihai Hanganu, care ne sufoca cu prezenta lui de vreo 40 de ani)- si la care,iata, au revenit-, precum cainele cu macelaria la posturile bine platite, pentru munca putina!(Apropo, ce salar are DVC, ca presedinte al CA de la Spital si ce face pentru el?). Nici nu-mi vine sa cred ca este adevarat, spuneti-mi ca n-am inteles bine…

  2. Iobag says:
    10 ani în urmă

    Care eminent? Huianu? Nu el zicea ca dupa 70 de ani nu mai ai ce cauta la stat? DVC cistiga cam 40 de lei pe luna de la spital.

  3. Pentru ti-obag says:
    10 ani în urmă

    Cu 40 de lei e platit DVC pentru functia de presedinte al CA al Spitalului judetean? Poate ai vrut sa spui 4000 de lei (daca un alt fost si actual politruc, Mihai Hanganu, e platit cu 3700 de lei,in calitate de consilier personal al presedintelui CJ), ti-obagule! Dar stii care-i salarul unui medic? Dar al unei asistente cu 30 de ani vechime?
    Dar tu, ca iobag ce esti, ce salar ai si unde muncesti, daca muncesti undeva, de-ti dai cu parerea despre un medic cum este dr. Octavian Huianu? Si ce stii tu despre medici si medicina?
    Problema de fond este-dar vad ca n-ai priceput-o, faptul ca un spital judetean este condus de un politruc resapat si transformat din comunist sadea in capitalist!Si nu orice fel de capitalist, ci unul cu functie, de care depinde organizarea asistentei medicale intr-un judet.
    Iti place,nu? vedea-te-as la „urgenta” organizata de DVC!….

  4. Tomahawk Missile says:
    10 ani în urmă

    Daca mai exista un Dumnezeu pe pamantul asta ,si eu cred ca da,si daca mai am zile de trait ,si asta n-am de unde sti, dar sper ,eu zilnic ma rog sa-i dea bunul Creator zile indelungate,cu sanatate si bucurii OMULUI si DOCTORULUI Octavian HUIANU, si Doamnei Lucia Huianu, acesti mari profesionisti ai urbei noastre..Sa dea bunul Dumnezeu sa ii avem cat mai mult in mijlocul nostru , si sa avem puterea de a-i privi in ochi ,fara gand ascuns ,si sa le spunem doar un simplu MULTUMIM domnule si doamna Doctor .Pigmeilor care-i contesta nu le raspundeti, doar atat merita ,sa le fie rusine!

  5. alt iobag says:
    10 ani în urmă

    membrii consiliului de administratie sunt platiti cu 1% din salariul managerului unitatii sanitare. asa dixit legea 95 din 2006. eu muncesc in privat si castig in functie de numarul de pacienti. merci de intrebare, nu duc lipsa de bani. legat de ce stiu despre colegii mei din spital, stiu ca nu as vrea sa ajung in locul lor, sa fiu condus de razbunari prostesti si batai politice.

  6. ina maia says:
    10 ani în urmă

    aflati ca de aceea pleaca medicii ori in strainatate ori la privat,pt ca in spital se baga politicul.D V C nu stie pe unde merge .daca el are scoala de partid habar nu are cat poate sa invete un medic.11 si 12 ani numai carte apoi toata viata.

  7. Maria.B. says:
    10 ani în urmă

    Un dr.renumit DR.OCTAVIAN HUIANU a vegheat la capataiul celor suferinzi ori de cate ori a fost nevoie,in timp ce altii dormeau in functiile lor de politruci si dorm in continuare..
    Ce studii medicale au politrucii de ieri DALMATIENII.,Si ce salarii au!
    Se compara scoala lor de partid cu FACULTATEA DE MEDICINA?
    Un medic ca DR.HUIAHU OCTAVIAN poate orcand inlocui un politician dar invers niciodata.

ȘTIRI RECOMANDATE

Veşti bune: a scăzut rata şomajului

Veşti bune: a scăzut rata şomajului

9 ani în urmă
315
Președinte PSD Neamț, Ionel Arsene: PSD luptă pentru stoparea jafului în Piatra Neamț

Președinte PSD Neamț, Ionel Arsene: PSD luptă pentru stoparea jafului în Piatra Neamț

7 ani în urmă
315
Fost polițist rejudecat pentru contrabandă cu arme

Fost polițist rejudecat pentru contrabandă cu arme

10 ani în urmă
315
Începe returul la liga a patra şi a cincea

HCF joacă luni cu Activ Plopeni

9 ani în urmă
315

Urmariți-ne pe

Categorii

  • ACTUALITATE
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • Agricultura
  • ANUNTURI
  • Anunturi/Comunicate de presă
  • Business
  • Ceasul Deşteptător
  • CETĂȚENEȘTI
  • Cronica neagra
  • Cronica Tv
  • CULTURA
  • Curriculum vitae ½
  • DREPT LA REPLICA
  • ECONOMIE
  • Editia printata
  • EDITORIAL
  • EDUCATIE
  • Exercitii pentru minte
  • FAPT DIVERS
  • Fara categorie
  • FOTO/VIDEO
  • INFRACȚIONAL
  • Interviu
  • PLUMBUL ZILEI
  • Po(z)na zilei
  • Prima pagina
  • PUBLICITATE
  • Revista Presei
  • SANATATE
  • Sarbatoare
  • Slider
  • SOCIAL
  • SPORT
  • traseism
  • VIAȚA LA ȚARĂ
  • ZOOTEHNIE

Etichete

accident agricultura amenzi azi bani campanie casa ceahlaul concurs copii cronica elevi Expozitie Fotbal furt Handbal incendiu inchisoare masina meteo munca neamt nemteni Piatra Neamt PNL politie politisti pompieri primar prins proiect PSD Roman Roznov SANATATE scandal scoala spital SPORT subventii UNIC victorie volei vreme vremea

ȘTIRI POPULARE

Plugin Install : Popular Post Widget need JNews - View Counter to be installed

Ceahlaul - Ziarul Nemtenilor (stiri din Neamt - social, dezvaluiri, cultura, sport, administratie)

Urmăriți-ne pe social media:

Știri recente

  • Accident rutier în comuna Alexandru cel Bun
  • Tragedie în comuna Doljești
  • Anexă gospodărescă în flăcări la Miticu Bălan

ARHIVA ZIAR

iunie 2023
L Ma Mi J V S D
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
« mai    

Categorii

Știri recente

Accident rutier în comuna Alexandru cel Bun

Accident rutier în comuna Alexandru cel Bun

07/06/2023
Tragedie în comuna Doljești

Tragedie în comuna Doljești

05/06/2023
Anexă gospodărescă în flăcări la Miticu Bălan

Anexă gospodărescă în flăcări la Miticu Bălan

03/06/2023
  • Adresa redactiei: Aleea Tiparului, nr. 14, Piatra-Neamt, jud. Neamt
  • Contact

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Fara rezultate
Vezi toate rezultatele
  • ACASA
  • ADMINISTRATIE/POLITICA
  • ECONOMIE
    • CETĂȚENEȘTI
  • SOCIAL
    • INFRACȚIONAL
    • VIAȚA LA ȚARĂ
    • FAPT DIVERS
    • EDUCATIE
  • SANATATE
  • SPORT
  • CULTURA
  • AGRICULTURA

© 2020 Ziarul Ceahlaul - Cotidian independent din judetul Neamt

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Accesați Politica de confidențialitate și cookie .