Doar Petrotub a confirmat

poza petrotubPetrotub Roman a fost singura formaţie din judeţul Neamţ care a confirmat în runda a noua a ligii a treia, după ce a obţinut o victorie mare, cu 1 – 0, pe terenul echipei Sepsi Sf. Gheorghe. Băieţii lui Vali Avădanei şi Iosif Susanu au avut parte de un meci foarte greu pe terenul celei de-a cincea clasate, dar au reuşit să se impună la limită, după golul marcat de Ionuţ Tofan, în minutul 26. Juniorul romaşcan, care a a venit în această vară din liga a cincea, de la Voinţa Valea Ursului, a adus toate cele 3 puncte Petrotubului, formaţie care după această victorie a ajuns la 15 puncte şi se află pe poziţia a şasea în clasament. Pentru juniorul de 18 ani, reuşita de la Sf. Gheorghe este prima din liga a treia. „A fost un meci foarte greu, am întâlnit o echipă bună, cu experienţă, dar cunoşteam potenţialul ei, după ce am văzut-o în partida de la Paşcani. Băieţii au făcut un joc bun, golul a venit după o fază de contraatac, când Drugă a fost faultat în careu, dar arbitrul a lăsat bine jocul să continue şi Tofan a înscris. Mă bucur pentru el, dar şi pentru echipă, este o victorie de moral, după o perioadă mai dificilă”, a spus antrenorul Vali Avădanei, care în jocul de sâmbătă a folosit următorul unsprezece: Dornescu, Rotariu, Marin, Ţapu, Stahie, Carnariu, Petrila, Drugă, Popa, Alexandru şi Tofan. În partea a doua au mai intrat Lupuşoru, Gafiţa, Agu şi Talpalariu. Petrotub joacă la finele săptămânii derby-ul judeţului, pe teren propriu, cu Cetatea Tg. Neamţ. Din păcate, formaţia din Tg. Neamţ a înregistrat doar un rezultat de egalitate, 1 – 1, pe teren propriu, cu CSM Paşcani. Băieţii lui Ciprian Danciu au deschis scorul în minutul 51 prin jucătorul Varea, însă cei de la Paşcani au reuşit să egaleze în minutul 62 prin Răzlog. După semieşecul de acasă, Cetatea a ajuns la 18 puncte şi a coborât pe locul 3 în clasament. Înfrângere şi pentru satelitul Ceahlăul II, formaţie care a cedat cu 1 – 3 disputa din deplasare cu Aersotar Bacău. Oaspeţii au reuşit să egaleze la 1 prin Apostol, însă formaţia din Bacău a înscris golurile victoriei pe final de joc şi a administrat trupei lui Ovidiu Marc cea de-a şaptea înfrângere în campionat. Ceahlăul II a rămas pe penultimul loc cu un singur punct şi în etapa a zecea va juca acasă cu FC Zagon.