Doar egal cu ardelenii

juniori 1 fc ceahlaul_resize
Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov 1 – 1 (1 – 1)
Fotbaliştii juniori 1 de la FC Ceahlăul nu au reuşit decât un rezultat de egalitate pe teren propriu cu FC Braşov, în primul meci din etapa intermediară, cea care va stabili cele 8 formaţii ce se vor califica la turneul semifinal al campionatului naţional. Băieţii lui Gheorghe Bulacu şi Ovidiu Marc fac parte din grupa A, alături de FC Braşov, LPS Iaşi şi LPS Focşani. Pietrenii au jucat destul de bine în partida de acasă cu cei de la FC Braşov şi au deschis scorul în prima repriză prin Ihnatiuc, cel care a marcat în minutul 32. Gazdele puteau intra cu avantaj la pauză, însă ardelenii au reuşit să egaleze chiar înainte de ultimul fluier al arbitrului. În partea a doua tot gazdele au avut iniţiativa, însă adversarul s-a apărat destul de bine şi meciul s-a încheiat nedecis, 1 – 1, rezultat care păstrează ambele echipe cu şanse de calificare la turneul semifinal, acolo unde merg primele două clasate din fiecare grupă. În jocul cu FC Braşov, echipa pietreană a jucat cu următorul 11-zece: Constantinescu, C. Crăciunesc, Roşu, Ghiară, Scăpău, Ihnatiuc, Ivan, D. Crăciunesc, Căruţă, Plăcintă şi Scânteie, iar pe parcurs au mai intrat Iovu, I. Ungureanu, Samson, Argatu şi Apostol. „Sunt mulţumit de rezultat dacă ţinem cont că am întâlnit o echipă bună a campionatului. Sunt mulţumit şi de randamentul şi atitudinea jucătorilor şi pănă la urmă rezultatul este unul echitabil deşi am ratat câteva ocazii pe final de joc. Cred că noi cu Braşovul şi Iaşiul ne vom bate pentru primele două locuri. Vom susţine al doilea joc la Iaşi, va fi o partidă foarte grea, dar sperăm să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv”, a declarat antrenorul Ovidiu Marc. Astăzi, de la ora 12, juniorii 1 de la FC Ceahlăul susţin al doilea meci din grupă, în deplasare, cu LPS Iaşi, formaţie care în primul joc s-a impus cu 4 – 1 în faţa celor de la LPS Focşani. Trupa ieşeană este pe primul loc în grupă şi este favorită la calificarea pentru turneul semifinal.
Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Iaşi 4 – 0 (3 – 0)
Victorie categorică pentru juniorii 2 de la FC Ceahlăul, în faţa colegilor de la LPS Iaşi, în turneul de palmares pentru locurile 3 – 6. Băieţii lui Lidi Chertic au făcut un joc aproape perfect în faţa ieşenilor, cărora le-au marcat 3 goluri în prima repriză şi unul în partea a doua. Eroul gazdelor şi al meciului a fost Şimon, care a reuşit un hattrick, iar cealaltă reuşită i-a aparţinut lui Pintilie. „Meci bun din partea băieţilor, cu foarte multe ocazii de gol, dar şi cu multe ratări. O victorie incontestabilă şi meritată”, a spus antrenorul Lidi Chertic. Tehnicianul pietrean a abordat jocul de duminică cu umrătorul 11-zece: Chelaru, Cădere, Olteanu, Catrinoi, Amariei, Lupei, Cristea, Drăghiceanu, Barb, Şimon şi Nedelcu şi au mai fost introduşi Pintilie, Nica, Şoimaru, David, Horciu şi Roşu. Astăzi, juniorii 2 de la FC Ceahlăul susţin derby-ul local cu LPS Piatra Neamţ, formaţia pregătită de Gelu Chertic.