„Disciplina din joc a făcut diferenţa”

hcfDan Valentin, antrenorul de la HCF Piatra Neamţ, a fost foarte mulţumit la finele meciului de duminică cu Ştiinţa Bacău, când formaţia sa s-a impus cu 32 – 30 şi a reuşit prima victorie din retur şi din 2015. La fel ca şi la precedentele meciuri de acasă, tehnicianul pietrean nu a stat nicio clipă pe bancă pe durata celor 60 de minute, a strigat într-una la jucătoare şi le-a mobilizat, s-a luat de cele două arbitre, a avut discuţii mai aprinse şi cu banca tehnică a Bacăului, dar până la urmă i-a ieşit şi elevele sale au pornit cu dreptul în noul an. Succesul de duminică este cu atât mai preţios, cu cât a fost realizat de o formaţie gazdă care a avut în formula de start mai multe jucătoare ce nu au putut evolua la capacitate maximă, din cauza unor probleme medicale, cum ar fi Hriţcu, Rotaru sau Agape. Victoria cu băcăoancele s-a conctretizat şi datorită eficienţei bune a porţii pietrene, care în repriza a doua, pe unele locuri, a făcut diferenţa. Toate aceste aspecte l-au mulţumit în totalitate pe Dan Valentin, care după acest prim succes a intrat optimist în 2015, şi nu a renunţat la visul său măreţ, acela de a readuce handbalul feminin din Piatra Neamţ pe prima scenă. „A fost un joc bun din partea fetelor noastre, numai că nu au ascultat pe final de meci, le-au ajutat puţin domnişoarele arbitre, dar după aceea şi-au revenit pe final de primă repriză, dar în prima repriză, arbitrele le-au dat vreo 4 mingi băcăoancelor, iar la un moment dat ale mele au cedat şi a apărut jocul mai slab al nostru, cu greşeli de pasare în mod special şi cu aruncări mai nepotrivite. Eu am schimbat jocul în repriza a doua şi în apărare şi în atac, în sensul că am jucat cu 2 piviţi şi aici am surprins. Am avut şi câteva probleme de sănătate, şi Hriţcu şi Lungu, Agape sau Oana Rotaru, pentru care acest meci a fost primul pe care îl joacă în acest campionat, după o perioadă de operaţie mai lungă, dar disciplina de joc din a doua repriză a fost decisivă. Noi puteam să facem diferenţa în ultimele 4 minute de joc, prin două situaţii a lui Marian şi a lui Agape. Acum, dacă lui Agape îi place să învârtă mingea o să îi dau o minge acasă să o învârte. Oricum, ea este o jucătoare talentată, cu potenţial, dar îi place să se joace cu mingea şi joacă numai când are mingea, dar una peste alta este un câştig pentru echipă, şi ea şi celelalte fete. Spiritul de echipă a dat roade, am muncit foarte mult şi cu portarii şi se vede că şi poarta s-a schimbat, de fapt din a doua jumătate a turului. Avem totuşi probleme foarte mari, trebuie să găsim soluţii pentru sprijinirea sportului în Piatra Neamţ, o spun cu mare responsabilitate, pentru că, din păcate, campionatul a început foarte repede, imediat după Anul Nou, şi am fost obligat să fac o pregătire între Crăciun şi Anul Nou, plus că le-am chemat mult mai repede după Revelion, au apărat şi blocaje musculare pentru că timpul a fost foarte scurt şi a trebuit să forţez puţin nota, însă mă bucur că au trecut peste momentele astea, am stat cu gura pe ele toată săptămâna, am spus că cui pe cui se scoate şi am reuşit până la urmă, pentru că am stat mult mai bine decât adversarul în primul rând din punct de vedere fizic, dar şi tehnic în a doua repriză. Eu nu vreau să vă spun că dacă aş avea vreo 4 jucătoare de la Bacău aş face multe lucruri extraordinare, dar sunt mulţumit şi cu jucătoarele mele şi sper să îmi iau înapoi şi fostele mele jucătoare de pe unde sunt, Roman sau Braşov, şi dacă vom fi sprijiniţi, visul meu rămâne acelaşi, de a reveni în Liga Naţională pentru că îmi place acolo”, a spus la final antrenorul Dan Valentin.