Dinamo n-a fost Grozav(ă)

dinamo-ceahDinamo Bucureşti – FC Ceahlăul 3 – 1 (1 – 1). Au marcat Grozav 18’, 51’, Niculae 83’/Markovic 17’

Stadion: Dinamo, vreme ploioasă, teren bun, spectatori, cca. 2500

Dinamo: Naumovski – Bărboianu, Macahdo, Bunoza, Filip – Grigore, Elhamed – Rotariu, Alexe(Niculae 46’), Grozav(Boubacar 67’) – Bilinski(Gavrilă 81’). Antrenor, Flavius Stoican.

FC Ceahlăul: Calancea – Markovic, Ichim, Buden(Gorea 37’), Slavickas – Wellyson, Tabacariu, Kneif(Chitoşcă 59’) – Popadiuc, Cârjan(Balint 57’), Ştefănescu. Antrenor, Ze Maria.

Cartonaşe galbene: Machado 2’, Elhamed 61’/Kneif 42’, Tabacariu 52’, Gorea 76’, Wellyson 85’

Arbitrii: Horaţiu Feşnic – central, Mihai Marica, Marius Badea – asistenţi, Dan Dreve – rezervă

Observatori: Sorin Boca, Bogdan Nicolae

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut cel de-al doilea meci din retur, şi totodată din era Ze Maria, după 1 – 3, sâmbătă seară, în deplasare, cu Dinamo Bucureşti. În ciuda înfrângerii la diferenţă de două goluri, fotbaliştii pietreni au făcut un joc destul de bun în „Groapa” din şoseaua Ştefan cel Mare şi meritau mai mult din această deplasare. După aspectul jocului, după numărul de ocazii, după atitudinea din teren, dar şi după greşelile de arbitraj, oaspeţii meritau cel puţin un rezultat de egalitate pe terenul lui Dinamo, formaţie care la jocul de sâmbătă seară a consemnat redebutul pe banca tehnică a tânărului antrenor , Flavius Stoican. Galben-negrii au început bine confruntarea din capitală şi Cârjan a semnat prima ocazie a pietrenilor, însă şutul slab din careu a fost reţinut fără probleme de Naumovski. Evoluţia bună a oaspeţilor a fost răsplătită şi pe tabela de marcaj, în minutul 17, atunci când băieţii lui Ze Maria au reuşit unul dintre cele mai frumoase goluri din retur. Ştefănescu a centrat inteligent de pe partea stângă şi Markovic, venit lansat, a şutat spectaculos din vole, la colţul lung al porţii lui Naumovski. Din păcate, avantajul Ceahlăului nu a durat decât un singur minut, pentru că la faza imediat următoare Dinamo a egalat prin Gicu Grozav. Acesta a profitat de ieşirea neinspirată a lui Calancea, şi a trimis cu capul în poarta goală. Dinamo se putea desprinde până la pauză, în minutul 25, când Elhamed a şutat din poziţie favorabilă, însă Calancea a avut o intervenţie de zile mari, asemănătoare cu cea din partida cu Pandurii, când a respins de pe linia porţii. În ciuda golului primit, formaţia din Piatra Neamţ a evoluat bine în continuare şi Wellyson a avut o ocazie pe care greu o va uita. Mijlocaşul brazilian a rămas singur cu Naumovski, dar a tras pe lângă. Formaţia lui Flavius Stoican a marcat pentru 2 – 1, la 6 minute după pauză, când a înscris pe contraatac, după o acţiune rapidă între Bilinski şi Grozav, acesta din urmă şutând plasat la colţul lung. Ceahlăul nu a câştigat niciodată pe terenul lui Dinamo în celelalte 17 întâlniri pe care le-a jucat, reuşind doar 6 rezultate de egalitate, şi la fel s-a întâmplat şi sâmbătă seară. Oaspeţii au alergat după egalare şi au avut mai multe şanse irosite la poarta lui Naumovski, inclusiv două lovituri de la 11 metri neacordate, iar final, bucureştenii, au marcat golul de 3 – 1 prin Daniel Niculae, care a înscris simplu din careu cu o lovitură de cap. S-a terminat 3 – 1, însă dătător de speranţe după meciul de la Bucureşti este evoluţia din ce în ce mai bună a Ceahlăului, care din păcate nu este consistentă şi în clasament. „Am făcut lucrul cel mai dificil, acela de a marca primii, dar fiind o echipă tânără am greşit mai apoi. Important este să învăţăm din aceste greşeli. Azi ne-au lipsit convingerea şi experienţa. Trebuie să jucăm cu toţi la intensitate maximă, chiar dacă vom juca împotriva Stelei. Mai avem 13 finale până la sârşit şi trebuie să le câştigăm. A fost penalty la Popadiuc şi Ştefănescu, înţeleg că şi arbitrii sunt oameni, dar dacă ne acordau loviturile de pedeapsă puteam egala pentru că în acel moment scorul era 2 – 1 pentru Dinamo”, a spus după meci principalul pietrean, Ze Maria. După înfrângerea din capitală, FC Ceahlăul a rămas cu 16 puncte pe poziţia a 16-a în clasament, iar miercuri va evolua pe teren propriu cu Steaua Bucureşti, în runda intermediară cu numărul 21. De partea cealaltă, „câinii roşii” au ajuns la 35 de puncte după victoria cu Ceahlăul şi au trecut în faţa oltenilor de la CSU Craiova în clasament. „Sunt bucuros pentru aceşti băieţi, pentru că aveau nevoie. S-a simţit şi astăzi, chiar dacă am câştigat la o diferenţă de două goluri, şi pare lejer rezultatul, s-a simţit o presiune, o crispare. Am avut o discuţie cu ei la pauză pentru că presiunea nu este la ei şi mă bucur că au reuşit să întoarcă rezultatul, că a reuşit Grozav să înscrie două goluri şi că Rotariu este cel mai bun pasator din liga 1. Băieţii aveau nevoie de această victorie”, a declarat noul principal de la Dinamo, Flavius Stoican. În runda următoare, Dinamo joacă tot pe teren propriu cu Concordia Chiajna. Până la închiderea ediţiei, în etapa a 21-a a ligii întâi s-au jucat meciurile: Concordia Chiajna – ASA Tg. Mureş 0 – 0, FC Braşov – Universitatea Cluj  1 – 0, Rapid – Petrolul 1 – 1, CS Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş 1 – 1 şi FC Botoşani – Oţelul Galaţi 1 – 1.

1.Steaua Bucureşti  20  15  2  3  37-9  47p

2. Petrolul Ploieşti  21  11  7  3  32-14  40p

3. ASA Tg. Mureş  21  11  7  3  29-12  40p

4. Astra Giurgiu  20  9  8  3  35-16  35p

5. Dinamo Bucureşti  21  10  5  6  35-29  35p

6. CS Universitatea Craiova  21  9  8  4  25-22  35p

7. FC Botoşani  21  8  5  8  24-28  29p

8. FC Braşov  21  6  6  9  23-31  24p