Diferenţă prea mare

hcm romanHCM Baia Mare – HCM Roman 26 – 15 (9 – 5)

Handbalistele de la HCM Roman au cedat la o diferenţă de 11 goluri, scor 15 – 26, partida din deplasare de pe terenul campioanelor de la HCM Baia Mare. Formaţia lui Florentin Pera nu a putut ţine piept adversarului, mult mai valoros, decât în prima repriză, atunci când scorul a fost mai echilibrat. Trupa de la malul Moldovei a reuşit ultima oară să egaleze în minutul 13, la 3, iar de acolo băimărencele s-au desprins treptat pe tabela de marcaj. La pauză, formaţia lui Costică Buceschi a condus cu 9 – 5, iar în minutul 40, gazdele conduceau doar cu 13 – 10. Treptat, HCM Baia Mare s-a desprins decisiv, profitând şi erorile adversarului, atât în defensivă cât şi în atac, s-a făcut 19 – 11 în minutul 49, 24 – 12, în minutul 56, pentru ca la final să se impună cu 26 – 15, provocând astfel cea mai severă înfrângere din actuala stagiune echipei pregătite de Florentin Pera. Pentru gruparea romaşcană au marcat Horobeţ şi Druţu câte 4 goluri, Stoleru şi Iuganu 2, Băbeanu, Toskovic şi Mihalschi câte un gol. De la formaţia campioană, cele mai multe goluri le-a marcat jucătoarea Tiron, autoare a 5 reuşite. După eşecul de la Baia Mare, HCM Roman a rămas cu 11 puncte şi a coborât pe poziţia a şasea în clasament. Joi, în cadrul rundei intermediare cu numărul 8, Stoleru şi compania vor evolua tot în deplasare cu Mureşul Tg. Mureş, lanterna roşie a Ligii Naţionale. În celelalte meciuri ale etapei a şaptea s-au consemnat rezultatele: Universitatea Cluj – Mureşul Tg. Mureş 34 – 24, SCM Craiova – Unirea Slobozia 26 – 21, CSM Ploieşti – HC Zalău 22 – 18, Universitatea Constanţa – CSM Bucureşti 22 – 41, Corona Braşov – HCM Rm. Vâlcea 40 – 22 şi Cetate Deva – Dunărea Brăila 25 – 22.