Diana Ţigănaşu, locul 10 în finala la greutate

diana tiganasuAtleta pietreană, Diana Ţigănaşu, s-a clasat pe locul 10, din 12 competitoare, în finala probei de aruncare a greutăţi, din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European, care s-a încheiat la finele săptămânii trecute la Tbilisi, în Georgia. Sportiva de la CS Ceahlăul a reuşit o aruncare care a măsurat 13 metri şi 93 de centimetri, chiar din ultima încercare, rezultat care i-a adus în final poziţia a zecea. Diana Ţigănaşu a aruncat mai puţin decât în semifinale, când a reuşit un rezultat de 14 metri şi 7 centimetri, iar în concursul final a avut doar două aruncări reuşite, prima fiind depăşită. Finala probei la greutate a fost câştigată de Marharyta Lukashenko, din Ucraina, care a aruncat 16,30 metri, cea mai bună performanţă a sezonului, pe locul 2 s-a situat, Jessica Schilder, din Olanda, care a reuşit un personal best de 16,05 metri, iar pe poziţia a treia s-a clasat Emely Gross, din Germania, cu o aruncare care a măsurat fix 16 metri. „Sunt mulţumit de rezultat, în primul rând pentru că a prins finala şi a fost cea mai bună sportivă dintre cele prezente în concurs şi născute ca şi Diana, în anul 2000. Consider că Diana şi-a făcut datoria la acest concurs, o competiţie olimpică a atleţilor din Europa, binevenită pentru ea, mi-aşi fi dorit mai mult la disc, tot aşa o clasare în primele 10, dar până la urmă e bine. Competiţia din Georgia a fost cam ultima pentru Ţigănaşu în acest sezon, un sezon până la urmă bun, cu titluri naţionale pe plan intern şi cu performanţe notabile afară”, a spus antrenorul Dan Cojocaru. La finele săptămânii, Diana Ţigănaşu va concura la campioantele naţionale rezervate juniorilor 1, de la Piteşti, deşi ea este încă junioară 3.