Derby tranşat de oaspeţi

poza judetCeahlăul II Piatra Neamţ – Cetatea Tg. Neamţ 1 – 3 (0 – 1). Au marcat Ungureanu (80’)/Homneac (14’), Miron (60’-pen, 85’-pen)

Cetatea Tg. Neamţ s-a impus cu 3 – 1 în derby-ul judeţului Neamţ al rundei a opta din liga a treia, pe terenul celor de la Ceahlăul II. Pe o vreme ploioasă şi în prezenţa a aproximativ 50 de spectatori, meciul de la Piatra Neamţ a început destul de echilibrat, dar cu formaţia oaspete având o posesie mai bună. Târgnemţenii au deschis scorul după aproape un sfert de oră prin Homniac şi şi-au păstrat acest avantaj până la pauză. În partea a doua, elevii lui Ciprian Danciu s-au desprins pe tabela de marcaj în minutul 60, când Miron a transformat o loviură de la 11 metri. Antrenorul pietrean, Ovidiu Marc a făcut câteva modificări în partea a doua, iar acestea au dat roade. În urma unei acţiuni colective a gazdelor, rezerva Radu Ungureanu a marcat frumos din careu pentru 1 – 2, iar jucătorii de la Ceahlăul II au sperat într-o revenire în ultimele 10 minute de joc. Totuşi, cei care au marcat au fost tot jucătorii de la Cetatea, prin acelaşi Miron, care a înscris din nou din penalty şi a închis tabela la 3 – 1 pentru echipa din Tg. Neamţ. Rezultatul final l-a mulţumit pe antrenorul Ciprian Danciu, care a apreciat şi jocul echipei gazdă. „Cred că a fost o victorie muncită, sigur am avut ceva emoţii când gazdele au redus din handicap, dar cred că astăzi am fost superiori şi ne-am impus pe merit. Este o victorie binevenită, după cele două egaluri consecutive, iar acest succes ne dă încredere pentru etapele ce urmează”. În partida de la Piatra Neamţ, Cetatea a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Hărăguţă, Huţanu, Rotaru, Mihăieş, Miron, Chirilă, Lupaşcu, Dutciuc, Păiuş, Bobric şi Homniac, iar după pauză au mai intrat Varea, Mariş şi Bodron. După victoria cu Ceahlăul II, formaţia de sub Cetate a ajuns la 17 puncte şi a urcat pe 2 în clasamentul seriei întâi, iar în etapa următoare va juca acasă cu CSM Paşcani. La partidă a asistat şi principalul de la FC Ceahlăul, Florin Marin, care a stat pe banca tehnică alături de antrenorul Ovidiu Marc. „Un joc destul de bun al echipei noastre, în faţa unui adversar mai valoros. Băieţii au încercat, s-au dăruit, dar experienţă şi-a spus cuvântul. Suntem într-un moment greu, avem un singur punct şi trebuie să gestionăm bine finalul de tur”, a spus principalul de la Ceahlăul II care a folosit în partida de vineri următorul 11-zece: Barna, Călin, Mateciuc, Gorea, Scăpău, Rotaru, Ivan, Ihnatiuc, Plăcintă, Samson şi Iovu, iar după pauză au mai intrat Argatu, Drăghiceanu şi Ungureanu. În etapa a noua, Ceahlăul II joacă în deplasare cu Aerostar Bacău. În această etapă, Petrotub Roman a stat.