Delia Zaharia, triplă medaliată la naționale

Cea mai titrată sportivă de la clubul Delmadi Piatra Neamț, Delia Zaharia, a cucerit 3 medalii la Campionatele Naționale de natație, rezervate juniorilor, tineretului și seniorilor, care au avut în perioada 22-26 martie la Bacău. Eleva antrenorului Cătălin Stan și a antrenorului-coordonator Adrian Zaharia a concurat în 4 probe, la juniori, și a cucerit 3 medalii, două de argint și una de bronz, la stilul favorit, bras. Primul argint a fost obținut în proba de 50 de metri bras, unde a venit a doua cu timpul de 35 de secunde și 36 de sutimi, fiind depășită doar de o sportivă de la Oradea. Tot pe treapta a doua a podiumului a urcat și în proba de 100 de metri bras, unde a realizat un timp de un minut, 17 secunde și 72 de sutimi, fiind depășită tot de sportiva de la Crișul Oradea. În fine, Delia Zaharia a cucerit medalia de bronz și în proba de 200 de metri bras, unde a stabilit un timp două minute, 49 de secunde și 07 sutimi. Sportiva de la CS Delmadi s-a calificat și în finala B la 200 de metri mixt, dar nu a mai luat startul din motive obiective. Medaliile obținute la puternicul concurs național de la Bacău, unde a fost prezentă toată crema natației din România, încununează munca sportivei de 15 ani și completează o zestre impresionantă de distincții la întrecerile naționale.

„Sunt rezultate mulțumitoare, care demonstrează că Delia se află pe drumul cel bun. Este important că a adunat în palmares alte 3 medalii naționale și suntem încrezători pe viitor. A fost un concurs solicitant și obositor, o săptămână de întreceri, dar timpii generali nu au fost cei scontați. Vreau să mulțumesc antrenorului Cătălin Stan, doamnei nutriționist Diana Artene și sponsorilor. O felicit pe Delia pentru aceste rezultate și mult succes pentru următoarele competiții“, a declarat Adrian Zaharia, președintele CS Delmadi.
La naționalele de la Bacău, CS Delmadi a fost reprezentat și de Damaris Constantiniu, sportiva în vârstă de 16 ani, care a concurat la 100 liber, 50 liber și 50 fluture. În această din urmă probă, sportiva pietreană s-a calificat în finala B și s-a clasat pe poziția a șasea, la general, la tineret. Următoarele concursuri naționale pentru elevii lui Cătălin Stan și Adrian Zaharia vor fi tot la Bacău, etapele regionale pentru copii și cadeți. Concursul copiilor va avea loc între 7 și 9 aprilie, iar CS Delmadi va fi reprezentat de Olivia Blaga, Vladimir Pantază, Rebeca Timofte, Andrei Tihenea și Marius Neacșu, iar cel pentru cadeți se va desfășura între 21 și 23 aprilie, unde clubul pietrean va fi prezent cu Ana Maria Ștefură.
Fotbal
Debut fulminant pentru CSM Ceahlăul
CSM Ceahlăul – Stejarul Țibucani 21-0 (14-0)

Fotbaliștii de la CSM Ceahlăul au început în forță partea a doua a campionatului ligii a cincea, după ce i-au desființat pe colegii de la Stejarul Țibucani, marcându-le numai puțin de 21 de goluri, fără să primească niciunul. Formația pietreană a arătat foarte bine la primul joc oficial din 2017, din toate punctele de vedere, fizic și tehnico-tactic, dar să recunoaștem că a avut în față un adversar modest, care nu a pus niciun fel de probleme pe durata celor 90 de minute. În prezența a aproximativ 100 de spectatori, gazdele au făcut instrucție cu formația din Țibucani, înscriind din toate pozițiile și aproape la fiecare fază de atac. Prima dată a făcut-o Barb, care a deschis tabela în minutul 8, iar cel care a închis-o a fost Todiresei, cu golul din minutul 87. A fost 14-0 la pauză, iar la 15-0, oaspeții de la Țibucani au ratat cea mai mare ocazie a lor de gol. Marcatorii în partida de duminică au fost Zaharia și Apostol câte 4 goluri, Vasile 3, Barb, Mateiciuc și Pintilie câte două, Șimon, Ungureanu, Todiresei și Rusu câte un gol.
„Am întâlnit o echipă care nu ne-a pus niciun fel de probleme. Evoluția noastră de astăzi a fost rodul pregătirii serioase pe care o facem zi de zi. A fost o singură echipă pe teren și mi-aș fi dorit să marcăm la fiecare acțiune“, a spus la final principalul gazdelor, Toader Șteț.
CSM Ceahlăul a început partida cu Chelaru – Rotaru, Rusu, Smău, Albu – Vasile, Barb, Pintilie, Mateiciuc – Apostol și Zaharia, iar ulterior au mai intrat Ungureanu, Șimon, Todiresei și Butunoi. După victoria de duminică, CSM Ceahlăul a ajuns la 83 de goluri marcate și doar 5 primite, are 27 de puncte și este lider în clasamentul seriei a doua. Runda viitoare, Apostol și compania vor juca în deplasare cu Viitorul Podoleni, grupare care duminică nu s-a prezentat la confruntarea din deplasare cu Flacăra Brusturi și a pierdut cu 0-3 la masa verde.

Rezultate, etapa X
Voința Dochia – Energia Pângărați 1-2 (0-1)
Zorile Urecheni – Ozana Timișești 4-2 (2-1)

Voința Botești s-a retras din campionat

Duminică s-au jucat meciurile primei etape din retur și în seria întâi a ligii a cincea, rundă care a programat doar 3 confruntări. Duelul dintre Voința Botești și Moldova II Cordun nu a mai avut, întrucât gazdele s-au retras din campionat, iar adversarele pe care le va întâlni vor câștiga cu 3-0 la masa verde. Lupta la vârful clasamentului este una destul de echilibrată și interesantă, numai puțin de 4 echipe fiind angrenate pentru a prinde locurile ce duc în eșalonul superior.

Arsenal Văleni – Siretul Doljești 1-1 (0-0)
Voința Bozieni – Voința Valea Ursului 4-2 (3-1)
Viitorul Ruginoasa – Stejarul Stănița 0-3 (0-1)

Înfrângere la limită
HCF Piatra Neamț – Știința București 22-23 (10-10)

Pauza competițională de două săptămâni nu a fost una benefică pentru handbalistele de la HCF Piatra Neamț, care sâmbătă au fost întrecute pe teren propriu cu 23-22 de Știința București, în etapa a 19-a a diviziei A. Formația lui Dan Valentin nu merita să piardă această dispută, în care a jucat destul de bine, însă greșelile de pe final și subțirimea băncii de rezerve a făcut ca gruparea din capitală să plece cu toate cele 3 puncte de sub Pietricica. HCF a condus cu 7-3 și 13-10, dar finalul a aparținut trupei din capitală, care astfel și-a luat revanșa, după ce în tur a pierdut pe teren propriu în fața pietrencelor. Cea mai bună marcatoare de la gazde a fost Oana Rotaru, autoare a 6 goluri. După eșecul de sâmbătă, fetele de la HCF au rămas cu 25, au coborât pe poziția a opta în clasament, iar runda viitoare vor evolua în deplasare cu CSM II București.