Debut promiţător

HCF-Piatra-Neamt
Dunărea Giurgiu – HCF Piatra Neamţ 21 – 29 (10 – 15)
Fetele de la HCF Piatra Neamţ au debutat promiţător în noua ediţie de campionat a diviziei A, seria A, impunându-se clar, cu scorul de 29 – 21, pe terenul formaţiei Dunărea Galaţi. Trupa pregătită de Dan Valentin a controlat în totalitate disputa de la malul Dunării şi a fost condusă o singură dată pe tabela de marcaj, în minutul 8, când gazdele au condus cu 3 – 2. HCF a avut o diferenţă de 5 goluri la pauză, scor 15 – 10, şi au avut ceva emoţii cu 10 minute înainte de final, când gruparea gazdă s-a apropiat la doar două goluri, scor 23 – 21. Experienţa unor jucătoare din tabăra oaspetelor, cum ar fi Raluca Sandu sau Cătălina Vornicu, au făcut totuşi diferenţa, iar în ultimele 10 minute, HCF a marcat de 10 ori, fără să mai primească vreun gol. S-a terminat 29 – 21 şi HCF debutează cu dreptul în noua stagiune. „Ne-a surprins puţin formaţia gazdă, shimbată în bine faţă de sezonul trecut. Aici, la Giurgiu, oficialităţile au renunţat la echipa de baschet şi au investit în handbalul feminin. Am avut parte de o atmosferă frumoasă la sală, gazdele au avut două galerii şi un public numeros. Totuşi, aceste aspecte nu ne-au intimidat, fetele s-au adaptat perfect atmosferei ostile şi consider că am câştigat pe merit. Am beneficiat şi de un arbitraj foarte bun, de ligă naţională, şi felicit fetele pentru că au crezut în victorie şi s-au luptat până la final”, a spus tehnicianul pietrean, Dan Valentin. Cea mai prolifică jucătoare din tabăra oaspete, la disputa de la Giurgiu, a fost Ghiuzan, autoare a 10 goluri, dintre care 5 din lovitură de la 7 metri. Pentru HCF au mai marcat Lungu 5, Sandu şi Petrea 4, Hriţcu şi Rotaru 3. Trupa lui Dan Valentin va evolua în runda a doua, sâmbătă, de la ora 11, la sala Polivalentă, cu Ştiinţa Bacău.
În competiţia masculină, LPS Piatra Neamţ a fost surclasat pe teren propriu, scor 19 – 48, de HC Vaslui, una dintre candidatele la promovare din seria A a diviziei A.