Debut promiţător pentru Cetatea

cetatea tg

La finele săpătmânii trecute s-au disputat partidele primei etape din turneele play off, respectiv play out în liga a treia la fotbal, şi niciuna dintre cele 3 reprezentante ale judeţului Neamţ nu a pierdut în runda de debut.

FCM Dorohoi – Cetatea Tg. Neamţ 1 – 2 (0 – 1)

Performera seriei întâi în turneul play off este Cetatea Tg. Neamţ, formaţie care s-a impus cu 2 – 1 pe terenul celor de la FCM Dorohoi, după un joc în care l-a controlat foarte bine din punct de vedere tactic. Aşa cum anticipau şi oficialii clubului, formaţia din Tg. Neamţ a început să se închege în ultimele runde, rezultatele au început să apară, iar evoluţia bună s-a văzut şi în confruntarea de la Dorohoi. Băieţii lui Ciprian Danciu au început excelent confruntarea de la Dorohoi şi în minutul 6 au trimis mingea în bara porţii apărată de fostul portar de la Ceahlăul, Roheţki. Încurajaţi de cei aproximativ 800 de spectatori prezenţi la meci, jucătorii gazdă au încercat să atace poarta adversă, însă golul a venit în poarta lor. Aflat într-o formă sportivă foarte bună, Pavel a deschis scorul în minutul 27, după ce a marcat de la 6 metri, în urma unui corner şi a unei greşeli a mijlocaşului Vrabie. Cetatea şi-a majorat avantajul la două minute după pauză, prin Munteanu, cel care a profitat de mingea respinsă greşit de Roheţki. Gazdele de la FCM au cerut un penalty în minutul 60, însă centralul partidei nu a acordat nimic şi totuşi cei de la Dorohoi au înscris golul de onoare în minutul 70, prin Orăşanu, care a înscris cu capul din 8 metri. Pe final, jucătorii de la Cetatea s-au apărat destul de bine, deşi gazdele au încercat cu orice preţ să marcheze, şi au plecat cu toate cele 3 puncte de la Dorohoi, puncte importante pentru atingerea obiectivului, locurile 1 – 3. „A fost o victorie importantă, frumoasă şi neaşteptată în special pentru gazde care, după rezultatele din sezonul regulat, 1 – 1 la noi şi 0 – 4 la ei, s-au văzut oarecum învingători. Însă echipa a jucat aproape perfect şi, dacă vom continua aşa, fără falsă modestie, multe echipe vor avea probleme cu noi. Antrenorul Danciu a surprins pe toată lumea prin schimbările de jucători din teren, iar toate aceste aspecte au dat roade. Suntem bucuroşi, ne pregătim bine în continuare şi aşteptăm cu mare interes partida de vineri cu Ştiinţa Miroslava”, a spus preşedintele de la Cetatea, Iulian Roman. La Dorohoi, Cetatea a jucat cu următorul 11-zece: Hărăguţă, Rotaru, Gorea, Huţanu, Macovei, Chirilă, Samir, Dutciuc, Munteanu, Pavel şi Bucătaru, iar pe parcurs au mai intrat Petrescu, Bodron şi Sobariu. Vineri, de la ora 17, în cadrul etapei a doua de play off, Cetatea joacă pe teren propriu cu Ştiinţa Miroslava.

Petrotub Roman – Bucovina Pojorâta 2 – 2 (0 – 2)

Rezultat oarecum surprinzător la Roman, acolo unde liderul Petrotub nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, 2 – 2, cu cei de la Bucovina Pojorâta. Oaspeţii au marcat, contrar jocului, două goluri în prima repriză prin Kuruc şi Buhăceanu, după o fază fixă şi un contraatac. Băieţii lui Vali Avădanei au reuşit să egaleze după pauză prin golurile lui Popa, din minutul 49, şi Ionuţ Enache, cel care a înscris în minutul 61. Gazdele au mai avut şi alte situaţii de gol, însă balonul a refuzat să intre în poartă, iar meciul s-a încheiat nedecis, 2 – 2. „Oarecum sunt dezamăgit de rezultat deoarece mi-a plăcut jocul echipei. Am revenit de la 0 – 2 şi am avut o repriză a doua foarte bună în care oaspeţii aproape că nu au contat. Dar aşa e în fotbal, nu au obţinut decât un punct, dar nu dezarmăm şi mergem înainte”, a spus Vali Avădanei, antrenorul de la Petrotub. Formaţia de la malul Moldovei a abordat jocul cu următoarea formulă de echipă: Dornescu, Vlaicu, D. Marin, Carnariu, Stahie, Ţapu, Popa, Petrila, R. Marin, Sofroni şi I. Enache, iar pe parcurs au mai intrat Harbuzaru, Talpalariu şi Pătraşcu. În ciuda semieşecului, Petrotub a rămas pe primul loc în clasament şi va evolua vineri, de la ora 17, tot pe teren propriu cu FCM Dorohoi, în derby-ul etapei a doua de play off. În celălalt meci din turneul play off, Kosarom Paşcani s-a impus cu 1 – 0 pe terenul celor de la Ştiinţa Miroslava.

Ceahlăul 2 Piatra Neamţ – Bucovina Rădăuţi 0 – 0

În prima etapă din turneul play out, Ceahlăul 2 Piatra Neamţ a remizat pe teren propriu, 0 – 0 cu Bucovina Rădăuţi, într-un meci în care tehnicianul Ovidiu Marc şi-a menajat mai mulţi jucători care au evoluat în campionatul de juniori. Deşi gazdele au avut mai multe ocazii, partida s-a terminat la egalitate, într-un turneu play off în care se joacă mai mult pentru palmares în condiţiile în care există posibilitatea ca niciuna dintre formaţii să nu retrogradeze. În celălalt meci din play out, Aerostar Bacău s-a impus cu 6 – 2 pe terenul celor de la Sporting Suceava, iar CSM Moineşti a stat.

1. CSM Moineşti  8  6  0  2  16-9  18p

2. Ceahlăul 2 P. Neamţ  9  3  4  2  9-10  13p

3. Aerostar Bacău  9  4  0  5  14-9  12p

4. Sporting Suceava  9  3  1  5  13-18  10p

5. Bucovina Rădăuţi  9  2  3  4  10-16  9p

Victorie grea, dar meritată

FC Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Focşani 2 – 1 (0 – 1)

Formaţia de juniori 1 a clubului Ceahlăul Piatra Neamţ a obţinut o victorie importantă în cea de-a treia etapă a turneului intermediar play off, după ce s-a impus cu 2 – 1 în confruntarea de pe teren propriu cu LPS Focşani. Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză după o greşeală a portarului Constantinescu şi au fost foarte aproape să îşi majoreze avantajul până la pauză. Tehnicianul Ovidiu Marc a făcut câteva schimbări inspirate iar acestea au dat roade în partea a doua. Nou intratul Scânteie a reuşit să egaleze pentru gazde în minutul 60, iar Ghiară a semnat golul victoriei cu un sfert de oră înainte de finalul partidei. S-a terminat 2 – 1, rezultat care menţine formaţia din Piatra Neamţ cu şanse reale de a se califica la turneul final rezervat juniorilor A. „A fost un meci destul de bun al băieţilor, care au avut puterea să revină de la 0 – 1. Trebuie să recunoaştem că am întâlnit un adversar destul de valoros, care ne-a pus ceva probleme în acest meci. Victoria este importantă deoarece ne menţine pe o poziţie favorabilă în clasament şi ne dă speranţe de calificare la turneul final. Avem duminică un joc foarte greu la Braşov şi consider, că dacă nu pierdem, sunt foarte aproape de îndeplinirea obiectivului”, a spus antrenorul pietrean, Ovidiu Marc. În confruntarea cu LPS Focşani, FC Ceahlăul a jucat cu următorul 11-zece: Constantinescu, C. Crăciunesc, Mateciuc, Ghiară, Scăpău, Căruţă, D. Crăciunesc, Ihnatiuc, Ivan, Plăcintă şi Iovu, iar după pauză au mai intrat Scânteie, Apostol, Samson şi Ungureanu. După victoria cu LPS Focşani, juniorii 1 de la FC Ceahlăul au acumulat 7 puncte şi se menţin pe poziţia a doua în clasament, având un golaveraj inferior celor de la FC Braşov, care tot în această rundă s-au impus cu 5 – 1 în disputa de pe teren propriu cu LPS Iaşi. Duminică, de la ora 12, FC Ceahlăul joacă în deplasare cu FC Braşov, în derby-ul etapei. În tur, cele două formaţii au remizat, 1 – 1 la Piatra Neamţ. Primele două clasate din cele 4 serii intermediare se califică la turneul final al campionatului naţional de fotbal rezervat juniorilor A.

1. FC Braşov  3  2  1  0  9-2  7p

2. FC Ceahlăul  3  2  1  0  6-2  7p

3. LPS Iaşi  3  1  0  2  5-9  3p

4. LPS Focşani  3  0  0  3  2-9  0p