Debut negativ pentru echipele nemțene

cetate La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele primei runde din liga a treia la fotbal, acolo unde, în seria întâi, au evoluat și două dintre formațiile din județul Neamț, Cetatea Târgu Neamț și Petrotub Roman, ambele în deplasare. Din păcate, atât Cetatea cât și Petrotub au început cu stângul noua stagiune, după ce târgnemțenii au cedat cu 1-2 în deplasarea de la Zagon, în timp ce romașcanii au pierdut la limită, 0-1, pe terenul nou promovatei, Olimpia Râmnicu Sărat.

Noi cu ratările, ei cu golurile

FC Zagon – Cetatea Târgu Neamț 2-1 (1-0)

Fotbaliștii de la Cetatea Târgu Neamț au început campionatul cu partida din deplasare de la Zagon, o formație pe care o cunoștea destul de bine deoarece a mai evoluat împotriva ei și în stagiunea trecută. Din păcate, rezultatul final nu reflectă realitatea din teren, în condițiile în care oaspeții au ratat cât pentru 3 partide, în timp ce gazdele au fructificat ocaziile avute. După un început destul de bun al elevilor lui Dan Zavate și Vali Avădanei, jucătorii de la FC Zagon au deschis scorul în minutul 8, în urma unei lovituri libere la o neatenție în defensiva oaspeților. A urmat o perioadă foarte bună a Cetății, care și-a creat o sumedenie ocazii de poartă, inclusiv 4 situații unu contra unu cu portarul advers, dar și două baloane trimise în bară. Eroii negativi ai Cetății au fost Olariu, Varea, Sobariu și Bucătaru, care s-au întrecut în ratări imense la poarta adversă. Gazdele au intrat cu un gol avantaj la vestiare, avantaj pe care au reușit să-l păstreze până în minutul 66, când Bucătaru a egala la 1, în urma unei centrări din lovitură liberă. După gol, oaspeții au presat în continuare, în căutarea golului victorios însă, pe contraatac, cu un minut înainte de final, fotbaliștii de la Zagon au dat lovitura prin Ilași și au obținut toate cele 3 puncte, spre dezamăgirea antrenorilor târgnemțeni.

„Nici nu știu cum să caracterizez acest joc, în care noi am avut ocazii, am avut posesie, am avut o dominare clară, dar în final nu ne-am ales cu nimic. Nu am ce să le reproșez băieților decât că nu au putut să o bage în poartă, în rest au evoluat aproape perfect, au făcut risipă de efort și determinare, dar câteodată așa e în fotbal. Păcat că am debutat cu stângul în campionat după un joc destul de bun, și sperăm ca în etapele următoare să creștem de la meci la meci“, a spus după partidă, secundul oaspeților, Vali Avădanei.

La formația din Zagon a evoluat și Sergiu Brujan, fotbalist care s-a remarcat în fotbalul mare la Foresta Fălticeni și care a evoluat ani buni la FC Ceahlăul. Cetatea a început meciul din județul Covasna cu următoarea formulă de echipă: Pantilimon – Zavate, Rotaru, Sobariu, Huțanu – Chiriac, Ciocoiu, Olariu, Varea – Ungureanu și Vavriță, iar după pauză au mai intrat Bucătaru și Lungu. Căpitanul Miron nu a putut fi folosit deoarece este accidentat, iar juniorii sub 19 ani folosiți de Dan Zavate au fost Pantilimon, Ciocoiu și Vavriță. Cetatea va susține primul meci pe teren propriu din noua stagiune la finele săptămânii, în compania celor de la CSM Pașcani. Oficialii târgnemțeni vor ca meciurile de pe teren propriu să se dispute în ziua de vineri, însă această solicitare trebuie aprobată de FRF

Un egal era mai echitabil

Olimpia Râmnicu Sărat – Petrotub Roman 1-0 (1-0)

Start ratat și pentru Petrotub Roman, formație care a cedat la limită, scor 0-1, duelul din deplasare cu Olimpia Râmnicu Sărat, formație nou promovată în eșalonul 3 fotbalistic. Băieții lui Gabriel Țapu au plecat încrezători la Râmnicu Sărat și au sperat să debuteze cu rezultat pozitiv în noua stagiune, însă meciul s-a decis încă din minutul 30, când gazdele au înscris prin Roman, după o greșeală în defensiva romașcanilor. Oaspeții au încercat să revină pe tabela de marcaj, însă Țapu sau Damian nu s-au lipit la gol.

Partida s-a încheiat cu victoria celor de la Râmnicu Sărat, spre dezamăgirea principalului Gabriel Țapu, care și-ar fi dorit un alt start de sezon. „E păcat că am pierdut, nu cred că meritam. Am avut 3 ocazii în prima repriză, cam tot atâtea în partea a doua, dar nu am reușit să o băgăm în poartă. Ei ne-au dat un gol la o greșeală a noastră, nu am făcut marcaj cum trebuie, și până la urmă acest gol s-a dovedit a fi decisiv. Am întâlnit o echipă destul de bătrână a Olimpiei, jucătorii lor au cedat fizic în partea a doua, dar nu am știut să profităm. Mi-aș fi dorit un alt rezultat la debut, cred că un egal era mai echitabil, dar trebuie să tragem concluziile pozitive și să nu mai repetăm greșelile pe viitor pentru că etapele se scurg și dacă nu acumulezi puncte va fi greu“.

Petrotub a abordat disputa din județul Buzău cu următorul 11-zece: Hărăguță – Rotariu, Marin, Grigore, Samson – Petrila, Brăescu, Țapu, Popa, Dutciuc – Tofan, iar după pauză au mai intrat Sofroni, Lucaci, Damian și Mintenaș. La fel ca și Cetatea, și Petrotub vrea să joace meciurile de pe teren propriu în ziua de vineri, însă decizia trebuie să vină din partea federației. În runda a doua, Petrila și compania vor evolua pe teren propriu cu FC Panciu. În celelalte partide ale etapei a doua s-au consemnat rezultatele: CSM Pașcani – Știința Miroslava 2-0, Atletico Vaslui – Bucovina Rădăuți 1-0, Inter Dorohoi – Aerostar Bacău 0-0 și FC Panciu – Sporting Liești 2-2.