Debut nefericit pentru LPS Piatra Neamț

handbal lpsCSU Suceava – LPS Piatra Neamț 48-20 (22-8)

Handbaliștii de la LPS Piatra Neamț au debutat cu stângul în noul sezon al diviziei A, după ce au pierdut fără drept de apel cu 20-48 în fața celor de la CSU Suceava, formație care în acest an a retrogradat din Liga Națională. La fel ca și în stagiunea trecută, antrenorul Stelian Bursuc se bazează pe un nuclu de jucători tineri, dar și cu experiență, care fac handbal din plăcere deoarece nu sunt recompensați financiar. La disputa de la Suceava, antrenorul Stelian Bursuc și-a întâlnit fiul, Cristian Bursuc, care de mai mulți ani este component al formației bucovinene și care a marcat un singur gol în poarta celor de la LPS. În aceste condiții, gazdele, mult mai valoroase decât adversarul, au început bine disputa și pauză aveau deja un avantaj de 14 goluri pe tabelă, scor 22-8. Și repriza a doua s-a jucat cam sub aceleași coordonate, iar la final diferența a fost una de 28 de goluri în favoarea sucevenilor, scor 48-20. Cel mai bun jucător de la echipa pregătită de Răzvan Bernicu a fost Gabriel Burlacu, care în meciul de sâmbătă a marcat 8 goluri. În etapa a doua, programată duminică, 13 septembrie, handbaliștii pietreni vor evolua tot în deplasare cu Poli Iași. Cealaltă reprezentantă a județului în divizia A, Cimentul Bicaz, a pierdut cu 0-10 la masa verde deoarece nu s-a prezentat la confruntarea din deplasare cu HC Buzău. În celelalte partide ale rundei inaugurale din seria A a diviziei A s-au consemnat rezultatele: GSIP Moreni – Vicov Bucovina 33-36, ACS Alexandria – Atletico Alexandria 33-37, CSM II București – Știința București 25-36, CSU Târgoviște – Poli Iași 12-40 și Farul Constanța – Dobrogea Sud 27-43.