Debut cu victorie în liga a doua

ceah-farulCeahlăul Piatra Neamț – Farul Constanța 2-0 (1-0). Au marcat Nedelcu 35’, Chitoșcă 51’

Stadion: Municipal – teren bun, vreme călduroasă, spectatori, cca. 250

FC Ceahlăul: Calancea – Gheorghiu, Massela, Cazan, Margină – Tabacariu, Gorea (Pintilie 70’) – Popadiuc, Ştefănescu, Chitoșcă (Iovu 90’) – Nedelcu (Lupei 75’). Antrenor, Costel Ilie.

Farul: Gădea – Băjan (S.Ilie 78’), Bratu, Rusu, Barna – Milea, Ionescu (Butoi 46’) – M. Ion, Cristocea (Grigoraș 66’), Nicorec – Pătulea. Antrenor, Constantin Gache.

Arbitrii: Ionuț Coza – central, Alexandru Midvichi, Cosmin Vătămanu – asistenți

Ceahlăul Piatra Neamț a debutat cu dreptul în noul sezon al ligii a doua, după ce s-a impus cu 2-0 în confruntarea de pe teren propriu cu Farul Constanța. Cele două formații au disputat un meci direct oficial după o pauză destul de mare, iar partida de pe Municipalul din Piatra Neamț a fost una între două foste divizionare A. Spre surprinderea puținilor spectatori prezenți în tribune, Ceahlăul și Farul au oferit un fotbal deschis, cu faze spectaculoase și cu ocazii la cele două porți. Fără victorii în partidele amicale, în fața unor echipe colege de eșalon, băieții lui Costel Ilie nu au început prea bine nici duelul cu marinarii, una dintre echipele din seria întâi care și-a manifestat intenția de a promova. Oaspeții, echipați în albastru la jocul de la Piatra Neamț, au început în forță confruntarea și au avut prima situație de gol în minutul 9, când Nicorec a scăpat singur în careul advers, însă, dintr-o poziție destul de favorabilă, a tras slab pe lângă poartă.

Tot elevii lui Constantin Gache au fost mai insistenți, iar în minutul 19 au beneficiat de o lovitură liberă, când Bratu a deviat în centrul careului, însă Calancea a respins în ultimul moment mingea care se ducea spre vinclu. Faza nu s-a terminat, mingea a ajuns la Milea, mijlocașul de la Farul a șutat din prima din colțul careului mic, dar același Calancea a intervenit din nou salvator și a respins în corner.

Goal-kepper-ul pietrean a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren și a avut o contribuție decisivă la obținerea celor 3 puncte de către formația sa. După începutul mai ezitant, gazdele au început și ele să apară mai des în careul advers, iar Ştefănescu a semnat prima situație de gol a Ceahlăului, când la remarcat pe portarul advers.

Popadiuc a avut și el o oportunitate bună, dar a fost blocat în ultimul moment în careul advers. Același Popadiuc a mai șutat o dată peste poarta adversă, iar atacurile gazdelor au anunțat primul gol, care a căzut în poarta constănțenilor în minutul 35. Margină a pătruns cu mingea în partea stângă a atacului pietrean, a centrat în mijlocul careului, iar tânărul atacant Nedelcu, bine plasat, a finalizat din prima de la circa 8 metri, lângă bara din dreapta lui Gudea. Reușita de sâmbătă este prima din liga a doua pentru Nedelcu, un atacant de 18 ani crescut la juniorii de la FC Ceahlăul și care în această vară a fost promovat la prima echipă. Golul din minutul 35 a rămas singurul până la pauză, iar în debutul părții a doua, antrenorul oaspeților, Constantin Gache, a făcut o primă modificare în echipa sa, introducându-l în teren pe Butoi în locul lui Ionescu. Mutarea nu a adus nimic nou în jocul oaspeților, iar cei care au înscris au fost tot jucătorii Ceahlăului, care în minutul 51 s-au desprins la 2-0. Mijlocașul Chitoșcă, cel care în această vară a avut mai multe tentative de a pleca de la echipă, a prins un șut senzațional de la circa 30 de metri, perpendicular pe poartă, Gudea a plonjat în disperare, însă mingea s-a dus în stânga porții adverse. La adăpostul a două goluri, băieții lui Costel Ilie au preferat să conserve rezultatul, în timp ce oaspeții au încercat să revină în joc și pe tabelă. Pătulea, Ion și Butoi au avut situații importante de a reduce din handicap, însă l-au remarcat din nou pe Calancea, iar la poarta cealaltă, Ştefănescu putea face 3-0, însă șutul acestuia a fost reținut de Gudea.

S-a terminat 2-0 pentru Ceahlăul, un rezultat foarte bun pentru tânăra echipă pietreană la debutul în noul campionat și obținut împotriva unei contracandidate la promovare. „A fost un meci foarte greu, în fața unui adversar puternic, cu mulți dintre jucători care au evoluat ani buni în liga întâi. Ne bucurăm de acest succes, care ne dă moral și încredere, am debutat cu dreptul și sperăm să o ținem tot așa“, a spus autorul golului 2, Sebastian Chitoșcă.

„Mă bucur pentru această victorie, felicit jucătorii pentru determinare și efort. După un început mai dificil, am pus stăpânire pe joc, iar golul lui Nedelcu ne-a descătușat. E o victorie importantă și de moral și suntem cu toții fericiți“, a concluzionat și principalul Costel Ilie.

De partea cealaltă, în tabăra marinarilor se resimțea frustrarea după acest debut negativ. „Este prima dată când mi se întâmplă așa ceva, noi să avem ocazii, iar adversarul să înscrie. Cred că dacă marcam la 0-0, la ocaziile pe care le-am avut, soarta partidei putea fi alta, dar nu s-a întâmplat și plecăm cu o mare dezamăgire de la Piatra Neamț“, a spus și principalul de la Farul, Constantin Gache.

Victoria cu Farul a fost sărbătorită din tribună și de administratorul delegat al Ceahlăului, Angelo Massone. „Vreau să îi felicit pe jucători, pe Costel Ilie și pe domnul Mironaș, echipa nu are un sponsor în acest moment, sunt singur și îmi este foarte greu, dar sper să ieșim cât mai repede din această situație dificilă. Victoria este una importantă și sperăm să o ținem tot așa“, a spus italianul la finalul meciului.

Ceahlăul și-a trecut în cont primele 3 puncte din noua stagiune și va susține următoarele 3 partide în deplasare la Gloria Buzău, Rapid și Academica Clinceni. Asta deoarece, adversarul pe care ar trebui să îl întâlnească în runda a patra pe teren propriu, FCM Dorohoi, s-a retras din competiție.