Debut cu stângul pentru naţionala lui Costel Enache

rom-olandaOlanda – România 2-1 (2-1)

Naţionala de juniori a României, sub 19 ani, pregătită de antrenorul pietrean Costel Enache, a debutat cu stângul în turneul de calificare la Campionatul European din 2017, după ce a pierdut joi seară cu 1-2, chiar în faţa gazdei, Olanda. Confruntarea de pe stadionul Sportpark din Hardenberg a început în nota echilibrului, ambele formaţii jucând prudent în startul meciului. Selecţionerul Costel Enache a trimis pe teren cea mai bună garnitură, din care nu au lipsit fotbaliştii care evoluează în străinătate, cum ar fi Ianis Hagi sau Vlad Dragomir. Deşi evolueau pe terenul celei mai bune formaţii din grupă, tricolorii sub 19 ani au deschis scorul în faţa olandezilor, după doar 14 minute, în urma unei faze fixe. Mijlocaşul de la Arsenal, Dragomir, a centrat din corner, Hagi a reluat balonul cu capul, iar Adrian Petre, atacantul de la UTA, a trimis în poartă mingea respinsă de portarul advers. Era 1-0 pentru tricolori şi lucrurile mergeau bine pentru elevii lui Costel Enache, care au fost atenţi la ocazia din minutul 25 a gazdelor, când Udeanu a respins şutul lui De Wit. A urmat o dublă ocazie pentru ambele formaţii, cea a României fiind ratată de Coman, şi a venit fatidicul minut 45, atunci când batavii au marcat două goluri şi au întors rezultatul în favoarea lor. Bijleveld a făcut 1 la 1, după centrarea din corner a lui Dilrosun, pentru ca, câteva secunde mai târziu, Bijleveld să paseze decisiv aceluiaşi Dilrosun, şi astfel s-a făcut 2-1 pentru gazde. 45 a fost minutul cu ghinion pentru România, care nu a renunţat la luptă şi a încercat să egalaze în partea a doua. Juniorii tricolori au evoluat bine şi după pauză, în faţa unui adversar foarte valoros la acest nivel, şi au avut cea mai mare oportunitate de a egala în minutul 58, când Ianis Hagi a şutat bine din lovitură liberă, dar portarul olandez a reţinut. Costel Enache a făcut o serie de schimbări pentru a întări faza de atac, însă tricolorii nu s-au mai lipit la gol, gazdele au trimis şi ele mingea în transversală în minutele de prelungiri şi partida s-a încheiat cu victoria la limită a Olandei, scor 2-1. România putea obţine mai mult în această dispută, în care nu a arătat niciun moment că este inferioară adversarului, dar a plătit tribut neatenţiilor din defensivă. În partida de joi seară, România a aliniat următoarea formulă de echipă: Udeanu – Căpuşă, Paşcanu, Ciubotariu, Kilyen – Oaidă, Dragomir – Grecu, Hagi, Coman – Petre, iar după pauză au mai intrat Man şi Ciobanu. România va disputa următorul meci astăzi, de la ora 16, în compania Norvegiei, selecţionată care tot joi a câştigat cu 9-0 partida cu San Marino, şi care este lider în grupă cu 3 puncte, la fel ca şi Olanda, dar cu un golaveraj superior. La Turneul de Elită se califică primele două clasate din cele 13 grupe de calificare plus cel mai bun loc 3, iar câştigătoarele grupelor de la Elită obţin biletele pentru turneul final de anul viitor, găzduit de Georgia.

Volei

România vrea calificarea în Ungaria

Naţionala de volei feminin a României va întâlni duminică, în deplasare, echipa similară a Ungariei, în manşa retur a barajului de calificare pentru Campionatul European din 2017. Tricolorele italianului Davide Delmati sunt favorite la obţinerea biletelor pentru turneul final, după ce în urmă cu o săptămână, au trecut cu 3-0 de maghiare, la sala Polivalentă din Piatra Neamţ. Atunci, voleibalistele noastre s-au impus la 17, 18 şi 15 şi, pentru a se califica la turneul final din Georgia şi Azerbadjan, sunt nevoite să câştige două seturi în Ungaria. Dacă maghiarele se vor impune cu 3-0 sau 3-1, va fi nevoie de un set de aur pentru a se stabili formaţia calificată. Dacă vom pierde cu 2-3, atunci România merge la Euro 2017. La fel ca şi la partida de la Piatra Neamţ, selecţionerii României se vor baza pe acelaşi lot de 13 jucătoare, dintre care doar una a trecut la VC Unic, liberoul Mihaela Albu. „Cred că România este capabilă să câştige şi partida retur, argumentul principal fiind diferenţa de valoare dintre cele două naţionale, care s-a văzut la Piatra Neamţ. De asemenea, Ungaria nu ne-a învins niciodată în meciurile oficiale şi sper să nu o facă nici de această dată”, a spus Vasile Ouatu, preşedintele de la Unic Piatra Neamţ. Confruntarea retur dintre Ungaria şi România se va juca duminică, de la ora 19, în localitatea Erd, şi va fi arbitrată de un cuplu din Spania. Cehia a obţinut biletele pentru Euro 2017, după ce a pierdut cu 2-3 returul din Slovacia, dar se impusese în tur cu 3-0 pe teren propriu.

Fotbal

CSM Ceahlăul cheamă fanii la stadion

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ va evolua duminică, pe teren propriu, cu Zorile Urecheni, în derby-ul rundei a cincea în seria a doua din liga a cincea. Confruntarea care va avea loc pe terenul principal de la stadionul Municipal, va fi a doua din actuala stagiune pentru elevii lui Toader Şteţ şi Vali Avădanei în faţa propriilor suporteri, după ce la precentul meci s-au impus cu 13-0 în faţa celor de la Viitorul Podoleni. De această dată, gazdele au o misiune mai grea, întrucât vor întâlni liderul seriei, Zorile Urecheni, formaţie care are maxim de puncte după 4 jocuri, iar runda trecută a bătut cu 3-1 acasă pe Flacăra Brusturi. Fotbaliştii pietreni au stat runda trecută şi sunt momentan pe 2 în ierarhie, cu 9 puncte. Pentru a fi alături de tinerii jucători pietreni, antrenorii Toader Şteţ şi Vali Avădanei aşteaptă cât mai mulţi spectatori la meci, aşa cum s-a întâmplat şi la duelul cu cei de la Podoleni, când în tribune au fost peste 300 de fani. Intrarea la stadion va fi liberă, partida se joacă de la ora 11 şi va fi arbitrată de Daniel Luţă din Piatra Neamţ. Tot în seria a doua se mai joacă partidele, Stejarul Ţibucani – Energia Pângăraţi, Viitorul Podoleni – Olimpia Grinţieş, Flacăra Brusturi – Voinţa Dochia, iar Ozana Timişeşti va sta.

Handbal

LPS Piatra Neamţ are meci la Botoşani

Astăzi se vor disputa partidele rundei a patra în divizia A de handbal masculin, iar în seria A, băieţii de la LPS Piatra Neamţ vor întâlni, în deplasare, nou înfiinţata, CSM Botoşani. La prima vedere, diferenţa de valoare dintre cele două combatante este una destul de mare în favoarea pietrenilor, care joacă de mai mulţi ani la acest nivel, în timp ce botoşănenii se află la primele jocuri la divizia A. Până acum, niciuna dintre cele două combatante nu a cunoscut gustul victoriei, însă pietrenii au jucat doar două meciuri, împotriva unor echipe de top din serie, cum ar fi CS Buzău şi Ştiinţa Bacău. De partea cealaltă, CSM Botoşani a disputat 3 meciuri, toate pierdute, ultimul 23-42, pe terenul lui CSM Ploieşti. Partida de la Botoşani se joacă de la ora 15 şi va fi condusă de un cuplu de arbitrii din Suceava, format din Bârgăoan şi Nicolaevici. Tot în etapa a patra a seriei A se mai joacă meciurile, CSU Târgovişte – CSM Ploieşti, Ştiinţa Bacău – Danubius Galaţi, CS Buzău – Atletico Alexandria, CSM II Bucureşti – Politehnica Iaşi, iar Dobrogea II Sud şi Farul Constanţa vor sta.

Handbal

Victorie pentru juniorii I de la LPS

LPS Piatra Neamţ – LPS Suceava 23-21 (11-11)

Handbaliştii juniori I de la LPS Piatra Neamţ au înregistrat cea de-a doua victorie în actuala stagiune, după 23-21 pe teren propriu cu LPS Suceava, în etapa a patra a campionatului naţional. Confruntarea de joi de la sala mică Polivalentă a fost una destul de echilibrată, cele două combatante au mers cap la cap până spre final, când gazdele au fost mai inspirate, s-au desprins la două goluri şi au câştigat în cele din urmă cu 23-21. Juniorii I pietreni au ajuns la 6 puncte, se află în continuare pe locul 5 în ierarhia seriei A, iar duminică vor juca de la ora 14, în deplasare, cu LPS Vaslui.