Debut cu eșec pentru Cimentul Bicaz

handbalCimentul Bicaz – CSM II București 19-46 (14-23)

Handbaliștii de la Cimentul Bicaz au debutat cu stângul în noua stagiune, după ce au pierdut la o diferență de 27 de goluri, scor 19-46, confruntarea de duminică, de pe teren propriu, cu echipa a doua a clubului CSM București. Elevii lui Sorin Baciu au debutat în campionat abia în runda a doua deoarece, din cauza problemelor financiare, nu au putut face deplasarea din prima rundă de la Buzău, și au pierdut cu 0-10 la masa verde. De asemenea, din cauza acestei neprezentări, trupa din Bicaz a primit și o sancțiune de 3 puncte în clasament și în acest moment are -3 în ierarhia seriei A. Fără un lot stabilit și fără o pregătire de vară corespunzătoare, formația din Bicaz nu a putut emite pretenții în fața unui adversar mai valoros, însă în prima repriză a dat o replică bună trupei din capitală.

Pregătirea fizică și-a spus cuvântul în partea a doua, când gazdele nu au mai reușit să înscrie decât 5 goluri, față de cele 23 ale adversarului, iar scorul la final a fost unul net favorabil în favoarea bucureștenilor, 46-19. „Nu avem prea multe de spus după acest joc, deși în prima repriză am jucat destul de curajos. Nu am definitivat încă lotul, am folosit mai mulți juniori la acest meci, dar sper ca săptămâna aceasta să mai aducem niște băieți și să ne formăm o echipă bună pentru acest nivel. Vom avea un proiect și cu CJ, de unde sperăm să mai obținem niște bani și sperăm să ne descurcăm în acest sezon, unde ne-am propus ca obiectiv, locurile 8-9“, a spus antrenorul de la Cimentul, Sorin Baciu.

Formația din Bicaz rămâne fără victorie după două etape, iar în runda a treia va evolua în deplasare cu Farul Constanța. În celelalte meciuri ale etapei s-au consemnat rezultatele: Poli Iași – LPS Piatra Neamț 45-19, Dobrogea Sud – GSIP Moreni 59-16, CSU Târgoviște – ACS Alexandria 28-35, Știința Bacău – Farul Constanța 33-15, Atletico Alexandria – HC Buzău 29-35 și Vicov Bucovina – CSU Suceava 17-50.

1. CSU Suceava  2  2  0  0  98-37  6p

2. Dobrogea Sud  2  2  0  0  102-43  6p

3. Poli Iași  2  2  0  0  85-31  6p

4. Știința Bacău  2  2  0  0  69-40  6p

5. HC Buzău  2  2  0  0  45-29  6p

6. CSM II București  2  1  0  1  71-55  3p

7. ACS Alexandria  2  1  0  1  68-65  3p

8. Atletico Alexandria  2  1  0  1  66-68  3p