Debut cu dreptul

roman hcmHCM Roman – Universitatea Cluj 26 – 24 (12 – 11)

Handbalistele de la HCM Roman au debutat cu dreptul în noul an 2015 şi totodată în returul Ligii Naţionale. Sâmbătă, sala sala Sporturilor din Roman, elevele pregătite de Florentin Pera s-au impus la o diferenţă de două goluri, socr 26 – 24, în faţa ardelencelor de la Universitatea Cluj, formaţie care din acest retur este pregătită de fosta internaţională, Carmen Amariei. Disputa cu ardelencele a fost mult mai grea decât se aşteptau jucătoarele, antrenorii şi suporterii romaşcani, în condiţiile în care studentele clujene au opus o rezistenţă dârză şi au fost aproape de a pleca cu cel puţin un punct de la Roman. Formaţia vizitatoare a început bine partida şi, după un început de destul de echilibrat, s-a desprins în prima repriză la 3 goluri, când a condus cu 9 – 6, respectiv 11 – 8. Gazdele au avut totuşi un final de repriză foarte bune, au revenit în joc şi au intrat la vestiare cu un gol avantaj pe tabela de marcaj, scor 12 – 11. Repriza a doua a fost mult mai bună pentru echipa de la malul Moldovei, care s-a distanţat la 3 goluri, a condus cu 14 – 11 şi 17 – 14, iar în minutul 48 s-a înregistrat cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj, 22 – 18 pentru formaţia gazdă. Cu toate acestea, studentele pregătite de Carmen Amariei nu au renunţat la luptă şi pe final s-au apropiat la doar un singur gol, când a fost 24 – 23, respectiv 25 – 24 pentru HCM Roman. Oaspetele au ratat ultimul atac, iar Carmen Stoleru, una dintre cele mai bune jucătoare de la gazde, a înscris ultimul gol al întâlnirii şi a stabilit rezultatul final, 26 – 24 pentru HCM Roman, formaţie care şi-a trecut astfel în cont cel de-al optulea succes din actuala stagiune, din 14 partide. Pentru formaţia pregătită de Florentin Pera, Iuganu, Băbeanu şi Toskovic au marcat câte 5 goluri, Stoleru, Agrigoroaei şi Mihalschi au înscris de 3 ori, iar Horobeţ a punctat de două ori. Cea mai eficientă jucătoare de la formaţia culujeană a fost Chintoan, cu  reuşite, iar o evoluţie remarcabilă a avut-o şi Cristina Laslo, campioană mondială de junioare în 2014, care a înscris de 5 ori în partida de sâmbătă. După succesul de sâmbătă, HCM Roman a ajuns la 26 de puncte, se menţine în continuare pe poziţia a cincea în clasament, la 5 puncte distanţă de următoarea clasată, Dunărea Brăila, iar în etapa următoar, programată duminică, 18 ianuarie, va evolua în deplasare cu SCM Craiova, echipa de pe locul al treilea. Până la încheierea ediţiei, în prima rundă din retur s-au mai jucat partidele: CSM Bucureşti – HC Zalău 28 – 20 şi HCM Rm. Vâlcea – Unirea Slobozia 27 – 19.