Debut cu dreptul la Cupa „1 Decembrie”

unic (2)
Unic Piatra Neamţ – Penicilina Iaşi 3 – 1
Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ au debutat cu dreptul la Cupa „1 Decembrie”, competiţie pe care o găzduieşte şi care a început marţi la Piatra Neamţ. În primul joc, formaţia lui Ionuţ Harbuz şi Mihaela Voivod s-a impus cu 3 – 1 în faţa colegei de eşalon, Penicilina Iaşi. Trupa pietreană a jucat bine în faţa echipei din Iaşi, pe care o bătuse şi în campionat cu 3 – 0. De această dată, Penicilina a reuşit să câştige un set, al treilea, dar la final Unic a câştigat cu 3 – 1. Formaţia pietreană a jucat cu acelaşi sextet folosit şi în ultimele două partide de campionat: Munteanu, Purice, Curcă, Iliescu, Hambele, Mastahac şi Albu – libero. „A fost un meci bun şi un test util înaintea importantului meci de sâmbătă, din campionat, cu Alba Blaj. Sunt binevenite aceste jocuri de la Cupa „1 Decembrie”, deoarece avem posibilitatea să ne pregătim înaintea unor jocuri de campionat”, a spus antrenoarea Mihaela Voivod. Următorul adversar pentru Unic este formaţia de ligă secundă, Ştiinţa Miroslava. Sâmbătă, de la ora 14. 30, la sala Polivalentă, în cadrul rundei a noua a diviziei A1, voleibalistele de la Unic întâlnesc formaţia Volei Alba Blaj.