De la agonie la extaz

bojan golubovic
Ceahlăul Piatra Neamţ – ACS Poli Timişoara 1 – 0 (0 – 0). A marcat Golubovic (76)
Stadion Municipal, vreme răcoroasă, teren bun, spectatori, cca. 1000
Ceahlăul: Jovic, Rusu(Chitoşcă 46), Marc, Cânu, Cazan, Achim, Stana(Onciu 69), Gheorghiu, Popadiuc(Lucas Garcia 60), Constantinescu, Golubovic. Antrenor -Vasile Miriuţă
ACS Poli: Nuno Claro, Scutaru, O. Petre, Şeroni, Poparadu(Furtado 79), Popovici, Belu-Iordache, Trandu(Keita 85), Gorobsov(Boldea 68), Bălace, Szekely. Antrenor – Aurel Şunda
Arbitri: Sebastian Colţescu – principal, Bogdan Gheorghe, Marius Marchidan – asistenţi, Bogdan Anghelinei – rezervă.
Cartonaşe galbene: Achim/Trandu
Ceahlăul Piatra Neamţ a obţinut cea de-a treia victorie consecutivă în liga întâi, după 1 – 0, vineri seară, pe teren propriu, cu ACS Poli Timişoara. Trupa lui Vasile Miriuţă a învins în trei runde tot atâtea nou promovate şi, cu un total de 26 de puncte, stă bine în clasament, pe poziţia a cincea, cu plus doi la adevăr. Meciul de vineri seară, de pe Municipal, a început aşa cum era de aşteptat, cu formaţia gazdă în atac, dar prima situaţie de gol a aparţinut bănăţenilor, prin golgheterul ligii întâi, Szekely, care a şutat slab pe lângă poartă din poziţie favorabilă. Gheorghiu a centrat pentru Golubovic, în minutul nouă, acesta a reluat cu capul, dar goal-kepper-ul portughez al oaspeţilor, Nuno Claro, a reţinut. Gazdele au primit lovitură de la 11 metri, în minutul 19, după un fault al veteranului Bălace, la Constantinescu, dar golgheterul gazdelor, Golubovic, a ratat de la punctul cu var. Acelaşi Gheorghiu, unul dintre cei mai buni jucători din tabăra gazdelor, a centrat pentru Cânu, însă fundaşul pietrean a trimis cu capul puţin pe lângă, iar pe finalul reprizei Golubovic a reluat periculos cu capul, dar Nuno Claro a scos de sub transversală. Apăsaţi de rezultat, dar şi de penalty-ul ratat în debutul jocului, pietrenii au început mai greu partea a doua, iar trupa lui Aurel Şunda a fost periculoasă de două ori în careul lui Jovic. Mai întâi, Trandu, a pătruns în careu dar a şutat slab din poziţie favorabilă, pentru ca mai apoi Szekely să reia spectaculos din vole, dar şutul acestuia s-a dus peste poartă. Intrat pe teren la începutul reprizei a doua, Chitoşcă a semnat prima ocazie a Ceahlăului după pauză, însă şutul lui, deviat, a trecut puţin peste transversală. La cornerul care a urmat, Popadiuc a centrat bine, Nuno Claro a ieşit neinspirat, a respins pe spate, dar Cânu a ajuns târziu la balon şi a trimis pe lângă stâlpul din stânga porţii. Chitoşcă a reluat în plasa laterală, reuşind un gol turcesc, care i-a surprins pe spectatorii de la tribuna întâi, iar la poarta cealaltă, Popovici a şutat bine din afara careului, dar Jovic a reţinut fără emoţii. Partida se îndrepta către un rezultat alb, însă a venit faza din minutul 76, când Gheorghiu a centrat perfect din lovitură liberă, acelaşi Golubovic a pus bine capul, iar mingea s-a dus în dreapta porţii lui Nuno Claro, care nu a mai avut ce să facă. Golul i-a descătuşat pe pietrenii, în special pe marcatorul Golubovic, care s-a bucurat de reuşită într-un mod special, alături de antrenorul Vasile Miriuţă. Finalul jocului i-a găsit pe timişoreni atacând poarta lui Jovic, dar aceştia aufăcut-o haotic, iar fluierul de final al lui Sebastian Colţescu a adus o mare bucurie în tabăra gazdelor, dar şi a puţinilor spectatori aflaţi în tribune, care au savurat al treilea succes al echipei favorite din actuala stagiune. „A fost un meci foarte greu, dificil, dar băieţii au avut o prestaţie foarte bună după ratarea penalty-ului din prima repriză. Au avut încredere în ei, au crezut în victorie până în ultima clipă şi îi felicit atât pentru joc cât şi pentru rezultat. Sunt trei puncte foarte importante obţinute în faţa unui adversar incomod, care a jucat destul de bine”, a spus la final antrenorul Vasile Miriuţă. De partea cealaltă, trupa de pe Bega a rămas în continuare cu 19 puncte după eşecul de la Piatra Neamţ, dar tehnicianul Aurel Şunda, fost antrenor la Ceahlăul, a felicitat formaţia gazdă pentru jocul prestat. „Este cel mai bun joc al nostru de când sunt eu la Poli, dar am întâlnit o formaţie puternică, care joacă foarte bine pe teren propriu. Am primit un gol destul de uşor, dar felicit gazdele pentru victorie. Au meritat-o. Noi vrem cu Poli o clasare în prima parte a ierarhiei, dacă se poate cât mai sus. Revin la Piatra Neamţ cu mare plăcere, am găsit un club cu o foarte bună infrastructură, o formaţie cu condiţii foarte bune de pregătire. Bravo Ceahlăul, îşi merită poziţia din clasament”, a spus tehncianul Aurel Şunda, unul dintre cei mai fair-play şi mai oneşti antrenori din fotbalul românesc. După victoria cu Poli, Ceahlăul suflă în ceafa echipelor din primele locuri, Petrolul, Astra sau Pandurii, şi joacă la finele săptămânii, tot în Moldova, la Vaslui, formaţie care a câştigat etapa această, 2 – 1, pe terenul celor de la Oţeul Galaţi.
„Am scăpat de retrogradare”
Ceahlăul nu a mai avut un campionat aşa de bun din anii 90, din perioada generaţiei de aur, când Marc, Ionescu, Lefter, Enache, Ilie şi compania au jucat frecvent în cupele europene. Cu două runde înainte de finalul turului, formaţia lui Vasile Miriuţă este a cincea în clasament, cu 26 de puncte, după şapte victorii, cu FC Botoşani, Corona Braşov, Pandurii, ACS Poli Timişoara, Săgeata Năvodari, Concordia Chiajna şi Oţelul Galaţi, cinci rezultate de egalitate, cu U Cluj, FC Braşov, Astra, Petrolul şi Dinamo, şi trei eşecuri, cu Steaua, CFR Cluj şi Gaz Metan Mediaş, şi mai are de disputat două jocuri, în deplasare la FC Vaslui, şi pe teren propriu cu Viitorul Constanţa. Tehnicianul pietrean, Vasile Miriuţă, consideră că formaţia sa, după victoria cu ACS Poli Timişoara, a scăpat de retrogradare.
„Am spus la începutul sezonului că vrem 25 – 26 de puncte. Suntem în grafic, dar îi simt pe băieţi că vor mai mult. Mai avem două jocuri şi cred că putem obţine patru puncte. Consider că după rezultatul de astăzi am scăpat de retrogradare. Este o performanţă frumoasă ceea ce am realizat noi până acum, sunt foarte mulţumit de jucători. Este bine că suntem acolo sus şi le-am zis jucătorilor că e mai bine să le suflăm în ceafă celor de sus, nu celor din partea a doua a clasamentului. Dacă publicul pietrean şi şefii mă susţin şi mă apreciază pentru ceea ce am făcut şi ceea ce fac aici, îmi doresc să rămân în continuare la Ceahlăul. Avem toate condiţiile, jucătorii sunt plătiţi la zi şi putem face performanţă. Am arătat că nu suntem o echipă mică, deşi mulţi ne-au desconsiderat, e meritul băieţilor care, şi astăzi, au arătat că pot trece peste un moment dificil. Vrem să încheiem cu bine turul şi apoi să ne bucurăm cu toţii de sărbătorile de iarnă. Cred că la noi a venit deja Moş Nicolae”, a declarat după finele jocului de vineri, antrenorul pietrean, Vasile Miriuţă.