CSM Roman a pierdut Supercupa României

CSM București – CSM Roman 23-17 (13-6)

Handbalistele de la CSM Roman au pierdut primul trofeu al sezonului, după ce cedat la o diferență de 7 goluri, scor 17-23, Supercupa României, în fața campioanelor de la CSM București. Disputată sâmbătă seară în sala Polivalentă din capitală, partida dintre deținătoarea titlului și a Cupei României, respectiv a finalistei cupei, a început modest pentru gruparea de la malul Moldovei, care, deși a înscris primul gol, a avut o evoluție slabă în prima repriză. A fost 3-1 pentru CSM București, formație care ulterior s-a desprins pe tabela de marcaj, pe fondul unei evoluții slabe a echipei romașcane, și după primele 30 de minute tabela arăta 13-6 pentru fetele din capitală. Debutul părții a doua a fost unul mai bun pentru Stoleru și compania, care au evoluat bine atât în apărare, cât și în atac, au redus din handicap, însă nu au mai avut puterea să revină pe tabelă. S-a terminat 23-17 pentru CSM București, un rezultat oarecum previzibil, iar handbalistele de la CSM Roman au arătat momente bune în joc, dar și momente în care au demonstrat că mai au de muncit pentru a se închega ca echipă.

Cu un nou antrenor, în persoana macedoneanului Andon Boshkovski, însă fără multe schimbări în lot, CSM Roman rămâne aceiași echipă în Liga Națională, care poate pune probleme formațiilor de top din România.

De partea cealaltă, CSM București, o grupare foarte puternică, nu numai la nivel național, dar și internațional, care și-a adus antrenor din Danemarca, pe Jakub Vestergaard, și a transferat sportive valoroase din Europa, cum ar fi Ungureanu, Niombla sau Martin, va cuceri la pas titlul intern și are șanse mari să-și adjudece un al doilea trofeu al Ligii Campionilor.

Cea mai eficientă jucătoare de la CSM Roman a fost Ana Iuganu, autoare a 5 goluri, iar celelalte reușite i-au aparținut lui Toskovc și Chitacu 3, Glibko și Stoleru 2, Câlici și Agrigoroaei câte un gol.

De partea cealaltă, noua achiziție Niombla a marcat de 5 ori, Saurina a înscris 4 goluri, Martin și Mehmedovic 3, Gullden, Manea și Torstensson 2, Bazaliu și Jorgensen câte un gol.

CSM București a cucerit în premieră Supercupa României, un trofeu care a mai fost adjudecat doar de două formații, Oltchim Râmnicu Vâlcea și HCM Baia Mare, în istoria de 6 ani.

Partida de la București a reprezentat debutul sezonului 2016-2017 al Ligii Naționale feminine, care va începe la finele acestei săptămâni. În runda de debut, CSM Roman va juca în deplasare cu Unirea Slobozia, în timp ce CSM București va primi pe teren propriu vizita nou promovatei Danubius Galați.

Debut frumos pentru CSM Roman în noua stagiune

AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Roman 0-2 (0-1)

Fotbaliștii de la CSM Roman au debutat cu dreptul în noua stagiune a ligii a treia, după succesul cu 2-0 obținut pe terenul celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, în etapa de debut a seriei întâi. Băieții lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au avut de parcurs aproape 6 ore până la Odorheiu Secuiesc, unde au întâlnit o echipă gazdă tânără, dar ambițioasă. După un început echilibrat de joc, cu ocazii puține dar la ambele porți, romașcani au deschis scorul cu 10 minute înainte de finalul primei reprize. În minutul 35, la o fază fixă, Marin a înscris pentru 1-0, rezultat care s-a menținut până la pauză. Debutul părții a doua a fost la fel de echilibrat, însă oaspeții, mult mai experimentați, au profitat tot de o fază fixă și au marcat golul de 2-0 prin același Marin, în minutul 65. Până la final, gazdele au încercat să revină, au avut ceva apariții către poarta lui Băiceanu, dar nu s-a mai întâmplat nimic și s-a terminat 2-0 pentru CSM Roman, care a obținut un succes frumos și meritat pe terenul harghitenilor.

„Suntem mulțumiți că am debutat cu dreptul în noua stagiune, dar meciul de la Odorhei a fost unul destul de greu. Pe lângă deplasarea destul de lungă, am întâlnit o formație gazdă tânără și ambițioasă, care a încercat să ne pună probleme și chiar a reușit. Noi am mers la meci cu un lot destul de subțire, ne-au lipsit câțiva jucători din anumite motive, accidentați sau cu alte probleme, și ne-a fost puțin mai greu la început. Pe parcurs am reușit să ne impunem jocul, am marcat în prima repriză în urma unei faze fixe, așa am făcut și în partea a doua, adversarul a încercat să revină, dar nu a reușit, iar în final, spun eu, am obținut un succes muncit și meritat. Mi-a plăcut atitudinea băieților, dar ne mai trebuie unul sau doi jucători în lot, în special juniori“, a spus după meci principalul de la CSM Roman, Gabriel Țapu.

În confruntarea de la Odorheiu Secuiesc, CSM a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Băiceanu – V. Rotaru, Popa, Marin, Lucaci – Petrila, Pârlea, Brăescu, Covaliu, Dutciuc – Țapu, iar pe parcurs au mai intrat Grigore, Sofroni și Hărăguță.

În celelalte meciuri ale primei etape s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Pașcani – Olimpia Râmnicu Sărat 0-2, AFK Miercurea Ciuc – Atletico Vaslui 1-0, AFC Hărman – Știința Miroslava 1-0, Avântul Valea Mărului – SC Bacău 1-5, Sportul Chișcani – Aerostar Bacău 1-0 și Olimpic Cetate Râșnov – Sporting Liești 0-1, iar Metalosport Galați a stat.

Volei

Știința Baia Mare a cucerit „Cupa Municipiului Piatra Neamț“

Știința Explorări Baia Mare a fost cea mai în formă formație la „Cupa Municipiului Piatra Neamț“, competiție amicală de volei masculin ajunsă la cea de-a 16-a ediție. Formația maramureșeană a câștigat toate cele 3 partide de la Piatra Neamț, cu gazdele de la VCM LPS, Steaua București și Arcada Galați, iar la final a primit trofeul din partea organizatorilor. Pentru formația gazdă, VCM LPS Piatra Neamț, competiția a fost una mai mult decât benefică, în condițiile în care au participat formații puternice din campionatul intern. Pentru elevii lui Nicu Buruș, partidele de la sala Polivalentă au fost mai mult decât utile, iar tehnicianul pietrean știe unde mai are de lucrat pentru a „suda“ sextetul de bază. Volei Club a cedat în prima zi de competiție cu 1-3 în fața bucureștenilor de la Steaua, după care au pierdut cu 0-3 confruntarea cu Știința Baia Mare. Ieri, în ultima zi de concurs, când s-au jucat câte 5 seturi în fiecare meci iar rezultatul a contat mai puțin, Iosif și compania au făcut un meci bun în fața Arcadei din Galați, iar Știința s-a impus în fața Stelei. În urma acestor rezultate, Știința Baia Mare s-a situat pe primul loc, Arcada Galați a fost a doua, Steaua București a ocupat treapta a treia a podiumului, iar gazda turneului, VCM LPS Piatra Neamț, s-a clasat pe locul 4. Pentru băieții lui Nicu Buruș urmează și alte turnee amicale, primul, la finele acestei săptămâni, cel mai probabil la Cluj Napoca sau Dej.