CSM Roman are meci greu la Braşov

csm-romanHandbalistele de la CSM Roman revin în competiţia internă după o pauză de aproximativ 13 zile, şi vor evolua astăzi, în deplasare, cu Corona Braşov, în etapa a şasea a Ligii Naţionale. Campionatul intern feminin a fost întrerupt aproximativ două săptămâni, pentru a prilejui echipei naţionale a României disputarea unui turneu amical în Olanda, unde a jucat cu Olanda A, Olanda B şi Serbia. Din lotul României deplasat în Olanda a făcut parte şi Ana Maria Iuganu, de la CSM Roman, care a marcat câte un gol în eşecul, 19-23 cu Serbia, şi în victoria, 32-25 cu Olanda B. Extrema stângă de la Roman nu a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor şi în confruntarea cu Olanda A, câştigată de tricolore 24-23, iar la începutul acestei săptămâni a revenit la echipa de club. Tot la începutul săptămânii, lotului romaşcan s-a alăturat şi Jasna Toskovic, convocată la echipa naţională a Muntenegrului, iar cele două sportive au început deja antrenamentele la echipa de club, care astăzi are un meci foarte greu în Ardeal, pe terenul celor de la Corona Braşov, grupare pregătită de Mariana Târcă. Fosta mare jucătoare a României şi-a serbat ziua de naştere la finele săptămânii trecute, după ce a împlinit 54 de ani, iar jucătoarele de la Braşov i-au promis ca şi cadou un succes în duelul cu gruparea de la malul Moldovei. Cele două combatante se cunosc foarte bine, evolează de sezoane bune în primul eşalon, iar în urmă cu 2 ani s-au luptat pentru poziţia a treia în campionat, câştig de cauză având ardelencele. CSM Roman şi Corona Braşov s-au duelat sezonul trecut şi în cupele europene, când a triumfat tot formaţia braşoveană, care s-a calificat atunci cu scorul general de 47-43 în sferturile de finală ale Cupei EHF. Între timp, datele s-au schimbat faţă de stagiunea trecută, CSM Roman are un antrenor străin, pe macedoneanul Andon Boshkovski, şi-a schimbat denumirea echipei şi, după un început mai timid, a început să acumuleze puncte în campionat. Ultimul punct a fost obţinut chiar în etapa precedentă, după ce CSM Roman a remizat, 24-24, pe terenul celor de la HC Zalău, reuşind sî nu piardă pe terenul formaţiei lui Gheorghe Tadici după o pauză de 9 ani. De partea cealaltă, Corona a pierdut surprinzător runda trecută, 22-26 pe terenul celor de la Măgura Cisnădie, şi a înregistrat astfel primul eşec stagional. Momentan, gazdele stau mult mai bine în clasament, sunt pe poziţia a treia, cu 12 puncte, în timp ce fetele de la Roman ocupă locul 8, cu 8 puncte, după două victorii, două egaluri şi un eşec. În campionatul trecut, CSM Roman a cedat cu 24-27 pe terenul fetelor de la Braşov, după ce la pauză au fost conduse cu 12-14. Confruntarea dintre Corona Braşov şi CSM Roman, derby-ul rundei a şasea, se joacă astăzi, de la ora 19, în sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibaşi şi va fi arbitrată de cuplul, Năstase – Stancu, din Bucureşti şi Buzău. Etapa a început aseară cu duelul de la malul Dunării, dintre Dunărea Brăila şi HC Zalău, iar în celelalte partide de întâlnesc, Universitatea Cluj – CSM Bucureşti, SCM Craiova – Danubius Galaţi, Cetate Deva – CSM Ploieşti, Măgura Cisnădie – CSM Bistriţa şi HCM Râmnicu Vâlcea – Unirea Slobozia. Pentru handbalistele de la Roman urmează un program foarte greu până la finele lunii, în condiţiile în care vor susţine 3 partide în campionat, şi două în Cupa EHF cu formaţia maghiară, Alba Fehervar.

HCF Piatra Neamţ joacă în Crâng cu CS Buzău

La jumătătatea acestei săptămâni sunt programate partidele etapei a patra în divizia A de handbal feminin, ocazie cu care HCF Piatra Neamţ va evolua în deplasare, pe terenul celor de la CS Buzău. Misiunea elevelor lui Dan Valentin este una destul de grea pe terenul unei echipe care joacă bine acasă, şi care a câştigat ambele meciuri din acest start de sezon. CS Buzău a bătut runda trecută cu 27-22 pe terenul celor de la Universitatea Constanţa şi vor întâlni o formaţie care a început destul de ezitant campionatul. După victoria din runda de debut în faţa dâmboviţencelor de la CSU Târgovişte, pentru handbalistele de la Piatra Neamţ au urmat două eşecuri cu două reprezentante ale capitalei, 18-38 la Rapid, şi 29-34, acasă cu Şc. 181. La fel ca şi în stagiunele trecute, antrenorul Dan Valentin se bazează pe un lot tânăr de jucătoare, multe dintre ele sunt încă junioare ce evolează şi în campionatele de juniori I, dar cu perspective pozitive în handbal. HCF Piatra Neamţ porneşte cu şansa a doua pe terenul buzoiencelor, grupare care în acest moment are 6 puncte şi este pe locul 5 în ierarhia seriei A. De partea cealaltă, Dorneanu şi compania se află pe locul 8, cu 3 puncte şi cu golaveraj negativ de minus 4 goluri. Meciul dintre CS Buzău şi HCF Piatra Neamţ se joacă astăzi, de la ora 16, şi va fi condus de un cuplu de arbtri din Prahova şi Mureş, format din Agliceriu şi Turdean. Un joc din runda a patra s-a disputat luni, în devans, Activ Plopeni – Ştiinţa Bacău 27-21. Celelalte partide sunt, SCM Piteşti – Rapid Bucureşti, Ştiinţa Bucureşti – CNOT Iaşi, Şc. 181 Bucureşti – CSU Târgovişte, CSM II Bucureşti – Spartac Bucureşti şi Dinamo – Universitatea Constanţa.

Fotbal

Bradul Borca s-a impus în derby-ul cu Poiana Teiului

Bradul Borca – Teiul Poiana Teiului 2-1 (1-1)

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele etapei a opta în liga a patra la fotbal, rundă în care s-au marcat 39 de goluri, în 5 meciuri s-au impus gazdele, un joc s-a încheiat la egaliate, şi într-o altă dispută au triumfat oaspeţii. Etapa a înregistrat din nou o serie de rezultate destul de mari în favoarea gazdelor, dar a produs şi o mare surpriză, victoria celor de la Moldova Cordun, care s-au impus cu 4-1 în partida de pe teren propriu cu campioana, Voinţa Ion Creangă. Toate cele 5 goluri s-au marcat în prima repriză, iar eşecul de la Cordun este primul din actuala stagiune pentru băieţii lui Gheorghe Leonte. Tot duminică a fost programat şi derby-ul dintre primele două clasate, Bradul Borca şi Teiul Poiana Teiului, singura grupare cu punctaj maxim din acest campionat. După un meci destul de frumos şi interesant, şi după o coregrafie superbă a fanilor din tribună, Bradul s-a impus în cele din urmă la limită, cu 2-1, după ce la pauză cele două combatante se aflau la egalitate, 1-1. Gazdele au început în trombă meciul cu liderul de la judeţ şi au deschis scorul încă din minutul 3, prin Bogdan Dumitraş. Elevii lui Lucian Cozma au alergat după egalare, pe care au reuşit-o cu 5 minute înainte de finalul primei reprize. După o primă repriză cu un fotbal de bună calitate, cele două formaţii s-au anihilat în partea a doua şi se părea că derby-ul se va încheia nedecis, dar a venit minutul 84, când Andrei a marcat golul de 2-1 şi a adus toate cele 3 puncte la Borca, spre bucuria jucătorilor, antrenorilor şi a suporterilor. După succesul de duminică, care a început la ora 13, gruparea din Borca a ajuns la 19 puncte, se află la doar două lungimi în spatele celor de la Teiul şi au un meci mai puţin disputat. Runda viitoare, Bradul joacă la Vânători Neamţ cu Zimbrul, în timp ce Teiul are meci în propriul fief cu Cimentul Bicaz. Programul celorlalte jocuri din etapa a noua este următorul: Vulturul Costişa – Bradul Roznov, Zimbrul Pânceşti – Tineretul Cândeşti, LPS Piatra Neamţ – Speranţa Răuceşti, Unirea Tămăşeni – Moldova Cordun, Voinţa Ion Creangă – Steel-Man Târgu Neamţ, iar Voinţa Dobreni va sta.