CSM Roman a luat un punct la Zalău

csm-roman5HC Zalău – CSM Roman 24-24 (15-11)

Handbalistele de la CSM Roman au obținut cel de-al doilea rezultat de egalitate din actuala stagiune a Ligii Naționale, după 24-24, miercuri, în deplasare cu HC Zalău, în etapa cu numărul 5. Elevele antrenorului Andon Boshkovski s-au bucurat foarte mult la finalul partidei pentru acest punct, mai ales că el a fost obținut în repriza a doua, când evoluția oaspetelor a fost mult mai bună decât în prima repriză.

Confruntarea de la Zalău a început bine pentru formația gazdă, care la un moment dat a avut și un avantaj de 6 goluri, grație unei evoluții foarte bune a fetelor lui Gheorghe Tadici, atât pe faza de atac, cât și în apărare. După începutul furibund al gazdelor, fetele de la Roman au reușit să mai tempereze jocul, dar la pauză, HC Zalău avea un avantaj destul de important pe tabelă, scor 15-11. Gruparea de la malul Moldovei a jucat mult mai bine în startul părții a doua, zălăuancele au ratat multe oportunități, iar de partea cealaltă, Glibko, în mare formă, și Ana Maria Iuganu au marcat câte 3 goluri și au adus pentru prima oară egalitatea pe tabela de marcaj, 18-18. De la acest scor, în ultimele 10 minute, s-a mers cap la cap, însă cu două minute înainte de ultimul fluier, CSM Roman a înscris prin Toskovic și a trecut pentru prima dată în avantaj. Teodora Bloj a egalat repede pentru gazde, iar în ultimul minut de joc, CSM Roman a avut atacul, însă aruncarea Irinei Glibko a fost apărată de portarul de la Zalău. Fetele lui Gheorghe Tadici au avut ultimul atac, oaspetele s-au apărat bine, gazdele au cerut timp de odihnă când mai erau 11 secunde, au beneficiat și de aruncare de la 9 metri când mai erau 3 secunde, însă Tereza Pâslaru a apărat și meciul s-a încheiat nedecis, 24-24.

La final, fetele de la Roman erau mai mult decât mulțumite de acest rezultat, mai ales că au revenit de la un handicap de 6 goluri pentru adversar. „Cred că e un punct câștigat pentru că echipa Zalăului este una puternică, mai ales când joacă pe teren propriu. Consider că noi am jucat un handbal bun, iar cu o apărare bună am reușit să facem tot ceea ce ne-a stat în putință“, a spus la final jucătoarea de la Roman Clara Vădineanu.

De partea cealaltă, vulcanicul antrenor al celor de la Zalău a contestat prestația brigăzii de arbitrii, pe care a considerat-o una pro Roman. „Un spectacol pierdut din cauza domnului care nu este din Roman, cu soția din Roman. Celălalt este cu soția, cu socrii din Roman și delegația aici. Și i-a trasat sarcinii celuilalt. Este inadmisibil dacă la ultima fază n-a fost roșu. Erau două minute și era obligat să dea 7 metri“, a spus supărat, la final, Gheorghe Tadici.

Cea mai bună jucătoare din tabăra romașcană a fost de departe ucraineanca Irina Glibko, autoare a 9 goluri, iar celelalte goluri pentru CSM au fost înscrise de Iuganu 5, Stoleru și Toskovic 4 și Chitacu 1 gol, în timp ce de la HC Zalău, Teodora Bloj a înscris de 8 ori, iar Cristina Nica a marcat 4 goluri.

După egalul de la Zalău, CSM Roman a ajuns la 8 puncte și se află momentan pe poziția a șasea în clasament.

Formația romașcană va susține următorul meci din campionat, tot în deplasare, cu Corona Brașov, tocmai pe data de 16 octombrie. Într-un alt meci din etapa a cincea, Unirea Slobozia a câștigat cu 28-17, pe teren propriu, în fața celor de la Cetate Deva.

Volei

Unic a pierdut primul meci la „Cupa Ardealul“

Unic Piatra Neamț – Medicina Târgu Mureș 0-3 (-23, -27, -16)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au debutat cu stângul la cea de-a 11-zecea ediție a Cupei Ardealul, o competiție de volei feminin la care participă 6 formații din divizia A1. Miercuri, în prima confruntare, elevele antrenoarei Mihaela Voivod au cedat cu 0-3 chiar în fața gazdelor de la Medicina Târgu Mureș, grupare pregătită de antrenorul sârb, Predrag Zucovic. În ciuda eșecului la 0, fetele de la Unic au dat o replică bună adversarului, cel puțin în primele două seturi, când au evoluat destul de bine și au fost aproape să se impună. După un început echilibrat, când s-a mers cap la cap, Medicina a luat actul de debut la limită, scor 25-23. Setul al doilea a fost și mai disputat, cu răsturnări de scor, cu un final pe muchie de cuțit, și de această dată câștig de cauză având tot echipa gazdă care s-a impus în final cu 29-27. Setul al treilea nu a mai contat pentru Unic, Medicina s-a impus la 16 și a câștigat în final cu 3-0. Meciul cu ardelencele a fost unul util pentru voleibalistele pietrene, care au jucat bine în multe momente și au arătat că sunt în creștere de formă și pe un drum ascendent. Ieri, de la ora 16, în cea de-a doua partidă de la Cupa Ardealul, Unic a dat piept cu vicecampioana, CSU Târgoviște. În alte două jocuri disputate până acum la competiția din Ardeal, s-au consemnat rezultatele, CSU Târgoviște – Medicina Târgu Mureș 3-0 și Alba Blaj – Penicilina Iași 3-0. Știința Bacău nu s-a mai prezentat la turneul de la Târgu Mureș deoarece are multe jucătoare la lotul național al României, iar în locul ei a fost chemată Universitatea Cluj. Cupa Ardealul se va încheia sâmbătă, când sunt programate finala mică și finala mare.

Handbal

Al doilea eșec pentru juniorii I de la LPS

LPS Piatra Neamț – Știința Bacău 21-43 (10-23)

Handbaliștii juniori I de la LPS Piatra Neamț au suferit cea de-a doua înfrângere consecutivă în campionat, după eșecul de miercuri, scor 221-43, de pe teren propriu în fața celor de la Știința Bacău, din etapa cu numărul 3. Disputată în devans, confruntarea de la sala mică Polivalentă a fost controlată în totalitate de formația vizitatoare, cea mai puternică grupare din serie, care are în componență jucătorii cei mai valoroși din zona Moldovei, iar la pauză băcăuanii conduceau deja cu 23-10. Diferența de scor și de valoare s-a menținut și în repriza a doua, băcăuanii au înscris de două ori mai mult decât pietrenii, iar la final au obținut o victorie la o diferență de 22 de goluri, scor 43-21. După această înfrângere, elevii profesorilor Adriana și Răzvan Caba au rămas cu două puncte și au coborât pe locul 5 în ierarhia seriei A.

În runda viitoare, programată joi, 6 octombrie, juniorii I pietreni joacă pe teren propriu cu LPS Suceava.

Fotbal

Borca a câștigat la scor restanța cu Bicaz

Bradul Borca – Cimentul Bicaz 6-1 (5-0)

Bradul Borca a câștigat categoric, cu 6-1, confruntarea de miercuri, de pe teren propriu cu Cimentul Bicaz, meci restant din prima etapă a ligii a patra. La cererea ambelor grupări, meciul care trebuia să aibă loc în urmă cu aproximativ o lună de zile, s-a jucat miercuri, de la ora 16, pe terenul din Borca. Gazdele nu au avut milă de mult mai tânărul adversar și s-au impus la final cu 6-1, după ce la pauză aveau deja 5-0. Cel mai bun om de la Bradul a fost Lupașcu, care a reușit un hattrick, Nuțu a înscris o dublă, iar Dumitraș și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. După victoria din restanță, Bradul Borca a ajuns la 13 puncte și a urcat pe locul 2 în clasament, în timp ce Cimentul a rămas cu 8 puncte pe poziția a șaptea. Duminică, în runda cu numărul 7, Bradul joacă acasă cu Steel-Man Târgu Neamț, iar Cimentul în deplasare cu Vulturul Costișa.