CSM Roman arată frumos în „era“ Gheorghe Covaciu

CSM Roman – CSM Bistrița 35-27 (16-12)

A devenit o certitudine: echipa feminină de handbal CSM Roman arată mult mai bine în „era“ Gheorghe Covaciu, decât o arăta în prima parte a sezonului, când a fost pregătită de tehnicianul din Macedonia Andon Boshkovski. Venit la începutul lunii noiembrie la gruparea de la malul Moldovei, tehnicianul originar din Buzău a înregistrat 5 victorii din tot atâtea partide în campionat, prima cu Universitatea Cluj, acasă, și 6 în meciurile de verificare în pauza competițională. Pe lângă rezultatele pozitive, care au urcat mult echipa în clasament, CSM Roman impresionează și prin jocul pe care îl prestează, creează spectacol la fiecare partidă de pe teren propriu, iar până acum a avut o singură sincopă, repriza a doua a jocului de la Cisnădie, dar pe care l-a câștigat în cele din urmă.

Fetele de la Roman au arătat duminică că au trecut peste evoluția mai modestă din partea a doua a duelului cu Măgura, unde au avut și circumstanțe atenuante, și au făcut spectacol în confruntarea cu fetele de la CSM Bistrița, pe care le-au condus de la un capăt la altul. Gruparea ardeleană a dat semne de revenire doar o singură dată, în prima repriză, când s-a apropiat la 10-11, însă a fost un simplu foc de paie, deoarece gazdele au turat motoarele și până la final s-au desprins decisiv, câștigând la o diferență de 8 goluri, scor 35-27, după 16-12 la pauză.

În această partidă, romașcancele au beneficiat de 4 aruncări de la 7 metri, dintre care 3 transformate, au avut 4 eliminări a câte două minute, iar Irina Glibko a fost cea mai eficientă jucătoare de la gazde, cu cele 11 goluri marcate. Pentru CSM Roman au mai înscris Toskovic și Stoleru câte 7 goluri, Iuganu și Rusu câte 2, iar Agrigoroaei, Popescu, Câlici, Chitacu, Tomescu și Dinu au punctat câte o dată.

De partea cealaltă, de la bistrițence s-au remarcat Chirilă cu 7, respectiv Pristăvița cu 5 goluri.

„Mă bucur că am reușit să ne revenim după șocul din repriza a doua a meciului de la Cisnădie. Fetele au muncit din primul până în ultimul minut, cu o cădere în prima repriză de două sau trei minute, timp în care Bistrița a fost aproape să egaleze, dar partea a doua a fost una perfectă, jucătoarele au fost liniștite și s-au impus. Lucrurile arată bine la echipă, acum la final de tur, e bine că nu avem accidentări, cu excepția Terezei Pâslaru, care are unele probleme la genunchi. Am trecut de o perioadă mai grea, în care jumătate de echipă a fost răcită, fetele au început să se refacă și sperăm să începem returul în forță“, a spus la final principalul gazdelor, Gheorghe Covaciu.

Fetele de la CSM Roman au încheiat astfel turul cu o victorie și pe poziția a patra în clasament, cu 18 puncte, dar nu au prea mult timp să se odihnească, deoarece partea a doua a campionatului începe joi. În prima etapă din retur, Stoleru și compania vor evolua pe teren propriu cu Unirea Slobozia. Un prim duel din retur, Danubius Galați – CSM București, scor 19-28, s-a jucat în devans, pentru ca campioana României să pregătească meciurile din faza a doua a grupelor Ligii Campionilor.

Rezultate, etapa XIII

CSM București – Corona Brașov 34-25 (20-15)

Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 29-21 (15-9)

HC Zalău – Unirea Slobozia 27-23 (14-10)

SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea 24-26 (8-11)

Și-au confirmat statul de favorite

HCF Piatra Neamț – CNOT Iași 30-21 (14-11)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț și-au confirmat statutul de favorite în confruntarea cu fetele de la CNOT Iași, pe care le-au învins duminică la o diferență de 9 goluri, scor 30-21, în etapa a 11-a a diviziei A. Trupa lui Dan Valentin nu a avut niciun fel de emoții în a obține victorie cu gruparea ieșeană, deși nu s-a bazat pe două dintre cele mai bune jucătoare, Anca Oancea și Simona Miron, accidentate. Fetele care au intrat pe teren au respectat aproape în totalitate ceea ce le-a cerut antrenorul, au jucat fără prea mari greșeli atât în defensivă, cât și în atac, iar succesul a fost unul normal și meritat. HCF a avut 3 goluri la pauză, 14-11, iar în partea a doua și-a mărit treptat acest avantaj, impunându-se în cele din urmă cu 30-21, după un joc colectiv al întregii echipe, care l-a mulțumit la final și pe antrenorul Dan Valentin. După victoria de duminică, Rotaru și compania au ajuns la 16 puncte și se mențin pe locul 7 în ierarhia seriei A.

Pentru pietrence urmează cea mai lungă deplasare din campionat, pe terenul celor de la Neptun Constanța, duminică, în cadrul etapei a 12-a, penultima a turului. Un meci din această rundă, cel dintre Neptun Constanța și SCM Pitești, a fost amânat, deoarece argeșencele nu au putut face deplasarea până la malul mării din cauza drumurilor blocate.

Rezultate, etapa XI

CSU Târgoviște – Spartac București 31-25 (13-11)

Rapid București – Știința Bacău 43-25 (21-8)

Șc. 181 București – Activ Plopeni 28-28 (12-13)

Dinamo București – Știința București 40-20 (21-12)

CS Buzău – CSM II București 37-32 (21-13)

Gladiatorii-Mureșul, finală inedită la Cupa României

Finala Cupei României la minifotbal în municipiul Piatra Neamț, ediția 2016-2017, va fi una inedită, între Gladiatorii și Mureșul, grupări care au ajuns în premieră în penultimul act al competiției. Jucătorii de la Gladiatorii au avut o misiune ceva mai ușoară, după ce s-au impus în semifinale cu 5-2 în fața celor de la Ștefan cel Mare, prin golurile lui Nechita și Bordeanu, care au reușit câte o dublă, respectiv Tabac. De partea cealaltă, cei de la Mureșul au avut ceva mai mult de muncit în partida cu cei de la Grant Elite, pe care i-au învins la limită, scor 6-5. Golurile învingătorilor au fost marcate de Orghidan, care a reușit un hattrick, Mândru, Istrate și autogolul lui Chirilă. Ultimele două confruntări ale Cupei României, finala mică și finala mare, se vor disputa sâmbătă, 21 ianuarie, de la orele 17, respectiv 18, după care se vor decerna premiile pentru câștigători, pentru cel mai bun jucător, cel mai bun portar și pentru golgheterul competiției. În pauza dintre meciuri, organizatorul, Asociația de Minifotbal Neamț, vrea să organizeze o partidă demonstrativă între foști antrenori și jucători de la FC Ceahlăul și autorități locale și județene. „Ne bucurăm că avem în finală două echipe ajunse în premieră în ultimul act. Au fost meciuri interesante până acum, chiar și în semifinale, ne-am bucurat de jocuri spectaculoase și de mulți spectatori. Vreau pe această cale să mulțumesc partenerului nostru oficial, CJ Neamț, și sponsorului, Bergenbier, pentru susținere. Așteptăm cât mai mulți spectatori la cele două finale de sâmbătă, și le promitem tuturor cât mai multe surprize“, a declarat Lucian Cozma, președintele AM Piatra Neamț.

Deținătoarea Cupei României la Piatra Neamț este Fenix Play, formație care nu s-a mai înscris în campionat și care a dat 4 jucători celor de la Gladiatorii. Cele două finale ale Cupei României se vor disputa tot la baza sportivă Play Arena, a complexului sportiv Adridan.