CSM Ceahlăul a câștigat cel de-al doilea amical al verii

CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Bradul Borca 5-3 (2-1)

Nou înființa echipă CSM Ceahlăul Piatra Neamț a câștigat cea de-a doua partidă de verificare din această vară, după victoria de miercuri, scor 5-3, repurtată în fața formației de ligă a patra Bradul Borca. Partida s-a disputat pe terenul central de la stadionul Municipal, de la ora 18, în prezența unui public destul de numeros și a unor fotbaliști care au scris glorie la Piatra Neamț, cum ar fi Ovidiu Marc, Radu Lefter și Florin Axinia. După victoria 3-1 din primul amical, în fața juniorilor lui Ciprian Iosub de la LPS Piatra Neamț, elevii antrenorilor Toader Șteț, Valentin Avădanei și Florin Anton au întâlnit de această dată un adversar mult mai redutabil, care a fost foarte aproape sezonul trecut să câștige campionatul la județ. Cu toate acestea, puștii de la CSM Ceahlăul au dat o replică bună celor de la Borca și au deschis scorul prin Apostol, care a fost unul dintre cei mai buni jucători de la gazde, marcând 3 goluri în duelul de miercuri. Bradul a egalat la 1, însă pietrenii au intrat în avantaj la vestiare, după golul de 2-1. În partea a doua, pietrenii s-au dezlănțuit și au marcat 3 goluri consecutiv în poarta celor de la Borca, ridicând scorul la 5-1. Celelalte două reușite a lui CSM Ceahlăul i-au aparținut atacantului Mateiciuc. Pe final, când gazdele au făcut câteva modificări în formula de bază, jucătorii de la Borca au mai redus proporțiile scorului, înscriind de două ori, iar rezultatul final a fost 5-3 pentru CSM Ceahlăul.

În amicalul de miercuri, tehnicienii pietreni nu au putut folosi 2 jucători de bază, mijlocașul Barb și atacantul Nedelcu, primul accidentat iar cel de-al doilea răcit. „Cred că ne-am descurcat destul de bine, dacă ținem cont că suntem o echipă nouă, am început pregătirile de aproape două săptămâni și nu avem un lot închegat. Băieții s-au mișcat destul de bine, au înscris de 5 ori și au mai avut și alte ocazii de gol, pentru etapa în care ne aflăm suntem destul de mulțumiți. Sunt totuși partide de verificare, importante pentru noi deoarece vrem să ne edificăm asupra lotului cu care plecăm la drum. Acum avem 24 de jucători, dar niciodată nu au fost toți prezenți la antrenamente. Este un proiect nou, în opinia mea este bine că s-a luat totul de la început și mă bucur că am fost dorit să fac parte din această echipă. Sperăm să creștem și să avem un debut pozitiv în noul sezon al ligii a cincea“, a declarat secundul Vali Avădanei.

CSM Ceahlăul a început amicalul de miercuri cu Chelaru – Roșu, Gorea, Smău, Albu, Ungureanu – Pintilie, Zaharia, Apostol – Lupei și Mateiciuc, iar după pauză au mai intrat Chiruță, Cotuna, Ștefănoaia și Vasile. La formația pietreană a revenit și fundașul Răzvan Gorea, cel care a părăsit echipa în urmă cu 2 ani, iar ultima dată a evoluat în liga a patra pentru Teiul Poiana Teiului. Lotul lui CSM Ceahlăul este format din jucători care au rămas de la fosta FC și din juniori de la grupele profesorilor Gelu și Lidi Chertic și Florin Axinia.

Gruparea pietreană va susține astăzi cel de-al treilea amical, tot pe teren propriu, cu formația de juniori B de la LPS Piatra Neamț, pregătită de profesorul Gabriel Rădulescu.

Fotbal

Meci de povestit copiilor la Ion Creangă

Voința Ion Creangă – Metalosport Galați 6-7 după lovituri de departajare, 1-1 după 90 și 120 de minute

Voința Ion Creangă a fost foarte aproape de a produce una dintre surprizele fazei a doua din Cupa României, însă a pierdut în urma loviturilor de la 11 metri, cu 6-7, partida de pe teren propriu cu Metalosport Galați, formație care activează în liga a treia. Băieții lui Gheorghe Leonte meritau să acceadă în faza superioară a competiției, după ce au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din istoria clubului, în fața unui adversar mult mai valoros, iar la final au fost aplaudați de toți cei prezenți la stadion. La gruparea gălățeană au evoluat și 4 fotbaliști care în trecut au cochetat cu liga întâi și oaspeții au început mai bine confruntarea de pe stadionul Municipal, deschizând scorul în minutul 7 prin Gâță, care a înscris cu capul în urma unui corner. Se părea că oaspeții vor avea o misiune ușoară, însă nu a fost așa pentru că jucătorii de la Voința au egalat 5 minute mai târziu, prin atacantul Tofan, care a înscris în poartă, după ce în prealabil portarul Jalbă a respins un șut al gazdelor. S-a făcut 1-1, după care, până la finalul jocului, cele două formații s-au anihilat reciproc, deși au mai fost ocazii de gol la cele două porți. Conform regulamentului, au urmat cele două reprize de prelungiri, însă scorul a rămas același stabilit în minutul 12, și astfel formația câștigătoare urma să se stabilească în urma loviturilor de la 11 metri. Aici, Voința Ion Creangă a avut de două ori ocazia să se califice în turul 3, însă a ratat o șansă uriașă. La scorul de 4-4, gazdele aveau ultima execuție și, dacă marcau se calificau, însă Doboș a rata de la punctul cu var. Portarul Coșa a apărat din nou și cei de la Ion Creangă au mai avut o șansă să închidă meciul, însă au ratat din nou lovitura de departajare prin Tulbure. Portarul gazdelor, Gabi Coșa, a ratat și el de la punctul cu var, iar Milea a înscris golul calificării pentru Metalosport Galați, spre bucuria oaspeților și dezamăgirea gazdelor.

În ciuda ratării calificării, antrenorul Gheorghe Leonte și-a felicitat elevii pentru evoluție și determinare. „Nu sunt supărat că am ratat calificarea, deși ar fi fost frumos pentru noi, dar consider că a fost un meci de 24 de karate, o partidă cum rar s-a văzut la Ion Creangă. Ne-am ridicat mult la înălțimea adversarului, iar în unele momente am fost peste ei, a fost o mare bucurie pentru toată lumea prezentă la stadion, un meci de pomină. Am trecut de la extaz la agonie, am avut de două ori șansa să ne calificăm, dar am ratat penalti-urile decisive prin Doboș și Tulbure. Cred că a fost un meci mult peste valoarea celor două echipe și consider că în această după amiază, fotbalul a avut de câștigat. La cum am jucat astăzi, cred că Voința va avea o formație bună pentru campionat. Îi felicit pe cei de la Galați pentru calificare, iar nouă nu ne-a mai rămas decât să ne concentrăm pe competiția internă“, a spus Gheorghe Leonte.

În jocul cu Metalosport a fost folosită următoarea formulă de echipă: Coșa – Tulpan, Ghidarcea, Matei, Samson – Tulbure, Câmpanu, Boboc, Doboș – Tofan și Cojocariu, iar pe parcurs au mai intrat Vlaicu, Bânga și Bălăiță.

Pentru o parte dintre jucătorii de la Bacău, meciul de cupă a fost ultimul jucat sub culorile celor de la Ion Creangă, ei semnând pentru Teiul Poiana Teiului. Cealaltă reprezentantă a județului în Cupa României, CSM Roman, a acces direct în turul 3, după ce adversarul, Bucovina Pojorâta, s-a desființat. Faza a treia a Cupei României se va juca pe data de 14 septembrie.

Canotaj

Andreea Grăpinoiu s-a calificat în semifinale la Mondiale

Canotoarea pietreană, Andreea Grăpinoiu, s-a calificat în semifinalele probei de 4 vâsle, la Campionatul Mondial de Tineret, Juniori și Seniori, de la Rotterdam. Andreea Grăpinoiu a concurat alături de colegele de barcă Ioana Moroșan, Larisa Roșu și Adriana Alincăi, iar România s-a clasat în final pe locul 2, cu timpul de 6 minute, 42 de secunde și 72 de sutimi. Eleva antrenorului Valentin Gavril va concura sâmbătă, de la ora 17.40, în semifinale, pentru calificarea în finala probei.

Cealaltă reprezentantă de la CS Ceahlăul prezentă la mondialele din Olanda, Alexandra Rusu, s-a clasat pe locul 3 în serii, în proba de 8 rame cu cârmaci. România a obținut un timp de 4 minute, 52 de secunde și 52 de sutimi, iar astăzi, de la ora 10.50, va concura în recalificări.