Comportare onorabilă

roman-midtjyHCM Roman – FC Midtjylland 20 – 24 (10 – 13)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut cu 20 – 24 manşa tur din optimile de finală ale Cupei Cupelor, disputată sâmbătă, la sala Sporturilor din Roman. Trupa lui Florentin Pera a simţit oarecum tracul valorii adversarului şi a competiţiei şi a început modest disputa cu nordicele încă din start. Formaţia antrenorare, Annelie Mortensen a început perfect partida de la malul Moldovei şi în minutul 5 conducea cu 4 – 1. Din păcate, portarul gazdelor, ucrainianca Tymoshenkova nu a apărat nimic la primele 6 aruncări ale danezelor, care au înscris de tot atâtea ori. Cu toate acestea, gazdele s-au apropiat la 5 – 7 în minutul 10, 10 – 12 în minutul 25, iar la pauză Midtjylland avea un avantaj de 3 goluri pe tabela de marcaj, scor 13 – 10. Avantajul luat încă din debut a fost suficient pentru echipa din Danemarca până la final, partea a doua desfăşurându-se sub aceleaşi coordonate. Handbalistele de la Roman au alergat în permanenţă după egalare, dar nu au reuşit niciodată să se apropie de adversar, cel mai aproape fiind în minutul 45, când tabela arăta 17 – 15 pentru nordice. A fost 18 – 22, în minutul 55, pentru ca în final Midtjylland să se impună la o diferenţă de 4 goluri, scor 24 – 20, rezultat care o face favorită la calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Formaţia din Roman a marcat un singur gol pe contraatac, abia în minutul 49 prin Horobeţ, şi a irosit două aruncări de la 7 metri, din 4 posibile. MVP-ul formaţiei romaşcane în confruntarea de sâmbătă a fost muntenegreanca Jasna Toskovic, care a marcat 7 goluri. Pentru HCM au mai înscris Stoleru, Iuganu şi Băbeanu câte 3 goluri, Agrigoroaiei 2, Mihalschi şi Horobeţ câte un 1 gol. Trupa daneză a venit cu doar 12 jucătoare la Roman, însă a impresionat prin gabarit şi printr-un joc rapid şi colectiv. Pentru Midtjylland au înscris S. Jorgensen 6 goluri, Groot şi Thorsgaard 5, Jacobsen 3, L. Jorgenesen şi Pedersen 2, Augustesen 1 gol. Ambele formaţii au avut câte 6 minute de eliminări, într-un meci condus bine de cei 2 arbitri din Cipru, Angelos Argyridis şi Christos Mouttas. Partida retur dintre Midtjylland şi HCM Roman se va disputa duminică, 15 februarie, în Danemarca.