Cimentul n-a rezistat la Suceava

ciment bicazCSU II Suceava – Cimentul Bicaz 33 – 26 (17 – 13)

Handbaliştii de la Cimentul Bicaz au înregistrat cel de-al treilea eşec din retur, din tot atâtea partide, după ce au cedat la o diferenţă de 7 goluri, scor 26 – 33, confruntarea din deplasare cu echipa a doua a clubului CSU Suceava. Elevii pregătiţi de Sorin Baciu nu au strălucit în disputa de sâmbătă şi s-au apropiat cel mai mult la două goluri de adversar pe durata celor 60 de minute. La pauză, sucevenii au condus cu un avantaj de 4 goluri, scor 17 – 13. Echipa din Bicaz a avut în lot şi 2 jucători care provin de la clubul din Suceava, Octavian Poenari şi Ionuş Beşliu, însă aceştia nu au reuşit să ajute Cimentul să plece cu un rezultat favorabil din această deplasare. La începutul reprizei a doua, când gazdele au avut un avantaj de 7 goluri, elevii lui Sorin Baciu au înscris de 5 ori la rând şi dădeau semne de revenire, însă finalul a aparţinut în totalitate gazdelor, care s-au impus cu 33 – 26. „Gazdele au fost mai bune în această dispută. Am făcut un meci mai slab în jocul de la Suceava, mult sub aşteptări, iar în aceste condiţii nu puteam emite pretenţii. Venim după 3 jocuri tari, nu avem un lot foarte numeros, şi poate şi oboseala şi-a spus cuvântul. Trebuie să ne revenim şi să începem să câştigăm”, a spus principalul de la Cimentul, Sorin Baciu. Cel mai bun jucător bicăjean la Suceava a fost Alexandru Mihai, autor a 10 goluri, iar de la gazde s-a remarcat Alexa, cu 8 reuşite, şi Todică, care a punctat de 7 ori. După înfrângerea din week-end, echipa de la poalele barajului a rămas cu 7 puncte şi se află în continuare pe locul 12 în clasament, iar sâmbătă, 28 februarie, va evolua pe teren propriu cu ACS Alexandria. În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultatele: CSU Târgovişte – CSM II Bucureşti 25 – 39, ACS Alexandria – CSM Ploieşti 27 – 34, Ştiinţa II Bacău – CS Buzău 35 – 24, CSU Galaţi – CSM Focşani 22 – 24 şi Vicov Bucovina – Politehnica Iaşi 22 – 52.

1.CSM Ploieşti  16  16  0  0  562-405  48p

2. CSU Galaţi  16  13  0  3  552-349  39p

3. Argeş Piteşti  15  13  0  2  496-360  39p

4. Politehnica Iaşi  16  12  0  4  562-392  36p

5. CSM Focşani  15  12  0  3  451-346  36p

6. Ştiinţa II Bacău  16  9  1  6  576-471  28p

7. CS Buzău  16  9  0  7  479-397  27p

8. ACS Alexandria  15  6  1  8  465-439  19p