Cetatea a stabilit scorul etapei

cetatea
Marţi s-au disputat partidele rundei a şaptea, intermediare, în liga a treia la fotbal unde, în seria întâi, sunt angrenate şi trei formaţii din judeţul Neamţ. Scorul etapei s-a înregistrat la Tg. Neamţ, acolo unde, Cetatea din localitate, s-a impus cu 5 – 0 în confruntarea cu Sporting Suceava. Băieţii lui Ovidiu Marc au practicat un joc foarte bun în faţa sucevenilor, cărora le-au marcat trei goluri în prima repriză, prin Bucătaru, Bobric şi Chirilă, şi două în partea a doua, autori acelaşi Bobric şi Ungureanu. Formaţia din Tg. Neamţ a ajuns la cea de-a treia victorie din actuala stagiune şi cu 11 puncte ocupă poziţia a cincea în clasament. Cetatea joacă vineri, de la ora 15, tot pe teren propriu, cu Kosarom Paşcani. Victorie uriaşă şi pentru Petrotub Roman, care s-a impus cu 1 – 0 în disputa din deplasare cu CSM Moineşti. Romaşcanii au reuşit golul victoriei în ultimul minut de joc, atunci când Carnariu a înscris şi a adus toate cele 3 puncte la Roman. Formaţia lui Vali Avădanei este neânvinsă în campionat şi după succesul de la Moineşti a urcat pe poziţia a doua în ierarhia seriei întâi, cu 16 puncte din şase meciuri disputate. Mâine, Petrotub întâlneşte în propriul fief pe FCM Dorohoi. Singura pierdantă a rundei a şaptea este Ceahlăul 2 Piatra Neamţ, grupare care a pierdut cu 1 – 4 partida din deplasare cu Kosarom Paşcani. Singurul gol pentru formaţia pregătită de Mihai Ionescu a fost reuşit de Ţepeş în minutul 76. După acest eşec, Ceahlăul 2 rămâne cu 5 puncte şi coboară pe 9 în clasament. Sâmbătă, trupa pietreană evoluează tot în deplasare cu Ştiinţa Miroslava. Tot în etapa intermediară de marţi s-au mai înregistrat următoarele rezultate: Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3 – 0 şi FCM Dorohoi – Ştiinţa Miroslava 2 – 1. Bucovina Pojorâta a stat.