Cetatea şi Petrotub, punctaj maxim

ceahlaul 2 La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a doua în liga a treia la fotbal, unde au fost angrenate şi cele 3 reprezentante ale judeţului Neamţ. Cetatea Tg. Neamţ şi Petrotub Roman au obţinut victorii categorice în deplasare, în timp ce Ceahlăul II a cedat pe final de joc la Miroslava.

Aersotar Bacău – Cetatea Tg. Neamţ 0 – 3 (0 – 2)

Victorie frumoasă pentru Cetatea Tg. Neamţ, formaţie care la finele săptămânii trecute s-a impus cu 3 – 0 în partida din deplasare cu Aerostar Bacău, o echipă cu state vechi la nivelul celui de-al treilea eşalon fotbalistic. Oaspeţii de la Cetatea se aşteptau la un meci foarte greu pe terenul băcăoanilor, însă elevii lui Ciprian Danciu au făcut un joc foarte bun, au dominat aproape în totalitate disputa, iar la final s-au impus la un scor de neprezentare. Târgnemţenii au început excelent jocul şi au deschis scorul încă din minutul 4, atunci când Bobric a fructificat pasa excelentă venită de la Bodron. Acelaşi Bodron, omul meciului în prima repriză pentru Cetatea, a centrat şi în minutul 15 pentru Samir, şi mijlocaşul Cetăţii a făcut 2 – 0. Trupa de sub Cetate a avut o primă repriză excelentă la Bacău şi, pe lângă cele două goluri, şi-a creat şi alte multe ocazii la poarta adversă, din păcate ratate de Miron, Homneac şi Bobric. În primele 45 de minute, gazdele s-au apropiat o singură dată de poarta lui Hărăguţă, care aproape a şomat în meciul cu Aerostar, în urma unei lovituri libere rămasă fără rezultat. Cetatea a controlat meciul şi în repriza a doua şi, nou intratul Mariş, putea face 3 – 0, însă a driblat toţi fundaşii, a vrut să dribleze şi portarul, dar a fost agăţat în ultimul moment de un adversar. Băieţii lui Ciprian Danciu au făcut totuşi 3 – 0 în minutul 70, atunci când Miron a centrat excelent, iar lovitura de cap a lui Dutciuc s-a dus în poartă. Până la final, jucătorii de la Tg. Neamţ şi-au păstrat avantajul şi s-au impus în cele din urmă cu 3 – 0, rezultat care deomnstrează că Cetatea are ambiţii mari în actuala stagiune. „Consider că la Bacău am arătat o lecţie de fotbal, iar tactica propusă de antrenorul Ciprian Danciu a dat roade. Am început foarte bine disputa, am marcat repede şi am avut alte multe ocazii de gol. Cred că am obţinut o vcitorie clară, aplaudată la final şi de cei aproximativ 500 de spectatori prezenţi la meci. Sperăm să continuăm pe aceiaşi linie şi în etapele următoare”, a spus Iulian Roman, preşedintele de la Cetatea. În meciul de la Bacău, antrenorul Ciprian Danciu a folosit următoarea formulă de echipă: Hărăguţă, Rotaru, Mihăieş, Huţanu, Varea, Samir, Chirilă, Homniac, Miron, Bodron şi Bobric, iar după pauză au mai intrat Mariş, Dutciuc, Ungureanu şi Păiuş. În runda a treia, Cetatea va evolua vineri, pe teren propriu, cu FC Zagon.

Urmează meciul de cupă cu Rapid Suceava

Fotbaliştii de la Cetatea au un program încărcat în această perioadă. Pe lângă meciurile din campionat şi cele de la liga a patra, acolo unde joacă Cetatea II, băieţii lui Ciprian Danciu sunt angrenaţi şi în Cupa României. Mâine, de la ora 16.30, Cetatea dispută partida din faza a cincea a Cupei României, pe teren propriu, cu echipa de ligă a doua, Rapid Suceava. Jucătorii de la Cetatea au ajuns în această fază a competiţiei după ce au disputat 3 tururi preliminare, iar în faza precedentă a eliminat o altă formaţie din liga a doua, pe FCM Dorohoi. Dacă trece de Rapid Suceava, Cetatea Tg. Neamţ va evolua în şaisprezecimile Cupei României cu o formaţie din liga întâi. „Am vazut jocul celor de la Rapid Suceava, în campionat, la Dorohoi, acolo unde s-au impus cu 3 – 0. Este o formaţie solidă, cu jucători cu mare experienţă la nivelul ligii a doua şi ştim că ne aşteaptă un meci foarte greu. De altfel, noi ne-am întâlnit şi în câteva meciuri amicale în aceată vară şi cred că ne cunoaştem foarte bine. Dacă vom evolua la fel cum am făcut-o la Bacău, cu Aerostar, cred că avem şanse mari să mergem mai departe în Cupa României”, a spus preşedintele de la Cetatea, Iulian Roman.

Ştiinţa Miroslava – Ceahlăul II Piatra Neamţ 1 – 0 (0 – 0)

Formaţia a doua a clubului Ceahlăul a pierdut cu 0 – 1 meciul din deplasare cu Ştiinţa Miroslava, una dintre echipele din seria întâi care în acest campionat şi-a anunţat intenţiile de a promova în liga a doua. Tinerii jucători pregătiţi de Ovidiu Marc au făcut un joc foarte bun la Miroslava, de unde se puteau întoarce cu cel puţin un punct, însă multele ratări şi erorile de arbitraj, i-au privat de un rezultat pozitiv. După o primă repriză echilibrată, oaspeţii de la Ceahlăul II au dominat partea a doua şi au avut cel puţin 3 ocazii mari de gol, înainte de reuşita gazdelor. În minutul 86, în urma unui corner, gazdele au marcat prin Strungariu şi au luat toate cele 3 puncte. „Din păcate am pierdut un meci pe care nu trebuia să îl pierdem, însă tinereţea echipei şi lipsa de experienţă şi-a spus încă o dată cuvântul. Am dominat partea a doua, ne-am creat multe ocazii, nu am înscris şi, în urma unui corner, am primit gol. Îmi pare rău de rezultat pentru că băieţii au făcut un joc bun la Miroslava”, a declarat antrenorul de la Ceahlăul II, Ovidiu Marc. În partida de sâmbătă, trupa pietreană a evoluat cu următorul 11-zece: Barna, Ţepeş, Mateiciuc, Gorea, Samson, Ihnatiuc, Călin, Tabacariu, Plăcintă, Ivan şi Margină, iar după pauză au mai intrat Rotaru, Argatu şi Iovu. Ceahlăul II rămâne cu un singur punct în clasamentul seriei întâi şi va evolua în etapa a treia, în deplasare, cu CSM Paşcani.

Bucovina Rădăuţi – Petrotub Roman 0 – 5 (0 – 2)

Succes mare şi meritat şi pentru Petrotub Roman, formaţie care s-a impus cu 5 – 0 în deplasarea de la Rădăuţi cu Bucovina din localitate. Băieţii lui Vali Avădanei au controlat în totalitate partida de la Rădăuţi deşi, pe unele locuri, şi gazdele au încercat să revină în joc. Oaspeţii au deschis scorul prin Dudu Drugă, în minutul 35, şi până la pauză l-au majorat prin acelaşi jucător. De altfel, fostul jucător de la Ceahlăul şi FC Botoşani a fost omul meciului la Rădăuţi, el reuşind un hattrick, după ce a punctat şi în minutul 82. Celelalte două goluri ale romaşcanilor au fost reuşite de Harbuzaru şi Ţapu. Petrotub a început ca din puşcă noua stagiune, are două victorii din tot atâtea partide, un golavraj de 9 – 0 şi, după acest bilanţ, este pe primul loc în clasamentul seriei întâi. Obiectivul la Roman pentru actuala stagiune este locurile 1 – 3. „A fost un meci destul de echilibrat, în ciuda scorului final. Începutul a fost echilibrat, până am reuşit să marcăm. Am avut 2 – 0 la pauză, iar în partea a doua gazdele au încercat să revină dar noi, pe contraatac, am mai înscris de trei ori şi ne-am impus cu 5 – 0. Vrem şi în acest sezon să fim în faţă, vizăm locurile 1 – 3 şi de ce nu poate reuşim să promovăm. Autorităţile locale ne-au spus, „promovaţi” şi apoi vă sprijinim. Avem un lot destul de bun şi vrem să mai aducem un jucător la echipă, pe Pântea, care a fost şi pe la Piatra Neamţ”, a declarat preşedintele de la Petrotub, Maricel Benchea. În victoria de la Rădăuţi, tehnicianul Vali Avădanei a folosit următoarea formulă de echipă: Dornescu, Stahie, Carnariu, Marin, Rotariu, Petrila, Întuneric, Ţapu, Drugă, Damian şi Harbuzaru, iar pe parcurs au mai intrat Agu, Rotaru şi Tofan. Trupa de la malul Moldovei are 6 puncte după două etape şi va evolua la finele săptămânii pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta. În celelalte meciuri ale etapei a doua s-au înregistrat rezultatele: FC Zagon – Sepsi Sf. Gheorghe 0 – 1, FC Păpăuţi – FC Miercurea Ciuc 0 – 6 şi Bucovina Pojorâta – CSM Paşcani 2 – 2.Sporting Lieşti a stat.