Cetatea a eliminat o divizionară B

sport cetatea targ Cetatea Tg. Neamţ – FCM Dorohoi 2 – 0 (1 – 0). Au marcat Huţanu(18’), Bobric(59’)

Cetatea Tg. Neamţ a produs una dintre surprizele plăcute ale etapei a patra din Cupa României, după ce a eliminat din competiţie formaţia de ligă a doua FCM Dorohoi, cu scorul general de 2 – 0. Marţi după amiază, la Tg. Neamţ, băieţii lui Ciprian Danciu au făcut un joc aproape perfect în faţa botoşănenilor, pe care îi cunoşteau destul de bine, cele două echipe evoluând sezonul trecut în seria întâi din liga a doua. După un început bun al oaspeţilor, pregătiţi de fostul jucător de la Ceahlăul şi Cetatea, Vespasian Colban, când au avut o ocazie imensă, la şutul din minutul 4 al lui Ursachi, scos senzaţional de la vinclu de Hărăguţă, fotbaliştii de la Cetatea au controlat partida până la final şi au oferit un spectacol fotbalistic destul de bun cel aproximativ 350 de spectatori prezenţi la meci. Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 18, prin Huţanu, cel care a şutat frumos de la circa 22 de metri, iar mingea s-a dus la rădăcina barei, fără nicio şansă pentru portarul Luca. Înainte de gol, Bobric a avut o ocazie imensă, însă a fost faultat în ultimul moment de un fundaş al celor de la Dorohoi. În finalul primei reprize, băieţii lui Ciprian Danciu se puteau desprinde la 2 – 0, însă centrarea perfectă din lateral a lui Miron a fost reluată de Bobric cu capul în bară. Tot gazdele au ieşit mai motivate de la vestiare, iar Miron a şutat din 6 metri în goal-kepper-ul advers. Oaspeţii de la Dorohoi, proaspăt promovaţi în liga a doua, au încercat să egaleze, dar cei care au marcat au fost tot târgnemţenii. În minutul 59, Bobric a făcut 2 – 0, după ce l-a învins pe portarul advers cu un şut de la aproximativ 12 metri, acesta fructificând pasa lui Mariş. Ultima jumătate de oră a fost destul de echilibrată, dar tot cu jucătorii Cetăţii în atac şi meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, care astfel au acces în faza superioară a Cupei României. Fotbaliştii lui Ciprian Danciu nu au avut primă de victorie la acest joc, în schimb, patronul de la Dorohoi, prezent la meci, le-a promis jucătorilor o primă de 100 de milioane de lei vechi.

„Am făcut un joc foarte bun, aproape de nivelul diviziei B. Cred că dacă vom continua aşa nu ne poate opri nimeni. Am demonstrat că băieţii au valoare, în faţa unui adversar de nivel superior, au evoluat mult peste aşteptări şi victoria, respectiv calificarea este una meritată. Vreau să îl felicit pe Hărăguţă, portar care poate evolua la un nivel mai înalt şi, dacă nu era portarul lor în formă, cred că puteam obţine un succes mai categoric. Aşteptăm următorul adversar, pe Rapid CFR Suceava şi, dacă trecem de acesta vom intra în faza şaisprezecimilor şi putem aduce la Tg. Neamţ pe Steaua, Dinamo sau Ceahlăul. Ne dorim mult acest lucru”, a spus preşedintele de la Cetatea, Iulian Roman.

Cetatea va întâlni în etapa a cincea a Cupei României divizionara secundă, Rapid CFR Suceava, formaţie care s-a impus marţi în deplasare cu 3 – 0 pe terenul celor de la Ştiinţa Miroslava. Meciul se va disputa miercuri, 10 septembrie, la Tg. Neamţ. În disputa cu FCM Dorohoi, tehnicianul Ciprian Danciu a folosit următoarea formulă de echipă: Hărăguţă, Varea, Rotaru, Mihăieş, Huţanu, Miron, Chirilă, Dutciuc, Bucătaru, Mariş şi Bobric, iar după pauză au mai intrat Alexandru, Homneac şi Ungureanu.

Vineri, debut în campionat

Cetatea Tg. Neamţ a început în forţă meciurile oficiale din actuala stagiune şi pare a se ţine de cuvânt că are ambiţii mari în acest campionat care va debuta vineri, acela de a promova pe cea de-a doua scenă fotbalistică. Tânăra formaţie a lui Ciprian Danciu şi-a respectat blazonul în meciurile din Cupa României, a arătat potenţial în partidele de verificare, inclusiv cu formaţiile din liga a doua, şi pare destul de pregătită să facă o treabă bună în noua stagiune. Vineri, de la ora 18, Cetatea va debuta în noul sezon, când va primi pe teren propriu vizita celor de la Ştiinţa Miroslava, echipă eliminată din cupă de Rapid CFR Suceava. Antrenorii şi oficialii de la Tg. Neamţ cunosc foarte bine primul adversar, pe care l-au întâlnit şi sezonul trecut, şi vor să debuteze cu dreptul în sezonul 2014 – 2015 al ligii a treia. „Nu vrem altceva decât victoria la acest prim meci de debut. Ştim că cei de la Miroslava s-au întărit destul de bine faţă de campionatul trecut şi, deşi au pierdut cu 0 – 3 în cupă cu Rapid Suceava, am primit informaţii că nu au făcut un joc tocmai rău. Îi simt pe băieţi pregătiţi, Ciprian Danciu a făcut până acum o treabă foarte bună aici şi sperăm să avem un campionat reuşit”, a mai spus preşedintele Iulian Roman.